Yhden aikakauden loppu

Apu koulussa kuulin kun pojat puhui siitä se kuulosti satu maalta ja näin siitä unia. Myöhemmin tuki opetuksessa puhuttiin siitä toisten poikien kanssa ja nuuhkittiin tärbättiä. Ne kellä oli isä ni niitten isät kävi siellä ja kehuivat kovasti. Kun meidät päästettiin ulkona käymään ilman orpo kodin opettajaa ni me pojat kuikittiin sen ovelle puun takaa ja halailtiin toisiamme. Tuli siinä vaihdettua ensi suutelmatkin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/c489c2bf-dea1-4741-8658-d337ea544b75
Mietin sinne menoa 46 vuotta, mutta en saanu kerättyä rohkeutta enkä osannu päättää laitanko varkku takin ja kello hameen vai legginsit ja röyhelö hatun.
Nyt se on sulettu ja sinne ei pääse resu petteri yksikään enää.

7

72

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Se oli ledengaarinen mesda jossa aiguiset sgruudasi skeidaa.

    • Anonyymi

      Hyvin letkautettu, pohjoisen mies! Olen ollut tuon kapakan pelipaikoilla monasti ja kiertänyt koko kaupunnin. Se on aika lähellä Chiang Maita siinä vähän Pangokista alaviistoon. Leimasin siellä ensi kerran passini silloin kun länsi oli nuori. Hyvä ystäväni Kuopion kuningas Urmas Kalagukko ensimmäinen oli silloin vallassa. Sain hältä ekan tipparini.

      NumBaII, HHN Herkku Hanukka Niuvasta

    • Anonyymi

      Tässä porukassa olin mukana. Se oli eräänlainen pokeriaikakauden loppu.

      Samoihin aikoihin USA pisti useimmissa osavaltioissa stopin nettipokerille ja se oli merkittävä menetys suomalaisillekin nettipelaajille.
      Thaimaassa pelailtiin pikkurahoilla vain, joilla kyllä elämisen rahoitti. Poliisit eivät tykänneet livepelaamisesta. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000000170033.html Melkoisen yliampuvaa kutsua hotellin pientä kabinettia "laittomaksi kasinoksi", kun pöydänääressä on kymmenkunta ukkoa pelaamassa korttia eikä näkyvillä ollut bahtiakaan rahaa.
      1200 euroa sakkoa ja se oli siinä. Jotkut nuoret jatkoivat porukalla nettipelaamista ja vuokrasivat tarkoitusta varten taloja. Sen nyt arvaa sitten miten siinä käy kun on urheilujuomana viskikolaa ja tyttöystävät altaalla virkistäytymässä ja osa pojista karaokebaarissa. Mopokolarissa menehtyi ainakin yksi pelaaja 2015. En tuntenut.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Taitaa olla videolla näkyvä "Lelle" joka leipoo herkkujaan, joku palstalainen? Kyllä varmasti noin upea "Nainen tekisi kauppansa siellä Chiang Main toreilla ja turuillakin, kuten myös Pattayan kuumankosteassa, syntisessä yössä.


    • Anonyymi

      Jo vitos luokalla huomattiin että oon yli älykäs lapsi ja minut siirrettiin suoraan tukioon.

      NumBaII, HHN, Hampaaton Hihittäjä Naarajärveltä

    • Anonyymi

      Kyllä tämä on kovvoo hommoo, kun joudun jokaiselle palstalle keksimään jonkun aloituksen. Sitten vielä joudun vastailemaan itselleni esittämiini tyhmiin kysymyksiisi. Joudun jopa kinastelemaan itseni kanssa. Onneksi sairastan jakomielitautia, siinä suhteessa homma on helppo.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      131
      1364
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      102
      881
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      713
    4. 51
      605
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      13
      521
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      484
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      153
      451
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      30
      417
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      389
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      175
      384
    Aihe