polttoainekanisteri

Vene on paikassa, jossa ei ole lähellä venehuoltoasemaa, joten tankkaus pitää hoitaa kanistereilla. Haluaisin kanisterin, jossa on kaatonokka ja korvausilmakorkki. Vaan eipä tunnu löytyvän. Kaatonokallisia kyllä, mutta ilman korvausilmareikää. Ilman korvausilmareikää nokan läpi kaataminen kestää ikuisuuden.

Tietääkö joku mistä saisi ostettua korvausilmareiällisen kanisterin, vai pitääkö jatkaa tratin kanssa läträämistä?
15484
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Google löytää nopeasti useammankin. Osaat varmasti itse etsiä itsellesi sopivan ostopaikan. Vaikkapa "Polttoainekanisteri Scepter 20 litraa" tai "Never-Stop -polttoainekanisterit".

Äänestä

Osta jäähdyttimen tyhjennysruuvi, poraa kanisteriin reikä ja kierä ruuvi siihen.

Se pitää höyryt ja nesteet vähintään yhtä hyvin kuin kanisterin oma korkki.

Äänestä

Ei kannata läträtä. Osta Superlappo, se on nopea, yksinkertaisen varma ja ei roiski. Kunhan saat kanisterin pysymään pystyssä. Sitä voi käyttää myös sateella jos vähän suojaa pyyhkeellä.

Äänestä
  • Bensan kanssa lappo on paras. Letku kuivuu hetkessä ja on helppo säilöä. Diesel ei samalla tavalla haihdu, joten on vähän sotkuinen ratkaisu.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Bensan kanssa lappo on paras. Letku kuivuu hetkessä ja on helppo säilöä. Diesel ei samalla tavalla haihdu, joten on vähän sotkuinen ratkaisu.

    Venepaikkanaapurilla on näppärä tapa säilyttää lappoaan. Pitää sen purkkarinsa tankin täyttöletkussa. Lapon pää löytyy heti korkin alta. Vetää sen esiin tankkausta varten ja työntää sitten takaisin. Joku naru siinä taisi olla estämässä letkua karkaamasta tankkiin. Sopinee tosin vain siinä tapauksessa, että tankataan aina lapolla.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Bensan kanssa lappo on paras. Letku kuivuu hetkessä ja on helppo säilöä. Diesel ei samalla tavalla haihdu, joten on vähän sotkuinen ratkaisu.

    Yhtä lailla se kaatoputki on ongelma dieselin kanssa eli aina sieltä tahtoo autoon ja veneeseen joku pisara valua.

    Äänestä

Itselläni orthexin mustia n.19-20l kanistereita ja kaatonokassa ilmakanava, kun vääntää sopivaan asentoon ja kaataa rauhallisesti, niin, että saa ilmaa dieseli lorisee kohtuu mukavasti ja nopeasti.

Mulla on noita 5kpl jotka menee sopivasti vierekkäin takaluukkuun, niin helppo tankata suoraan autossa, alla pahvi jonka etureuna taivutettu kanistereiden eteen, jos sattuu vahinko.

Äänestä

Itselläni on 2 kpl Scepterin 25-litran kannuja, niissä on ilmakorkki erikseen. Siltikin käytän lappoa, joka sekin on Scepterin valikoimasta,sellainen bensapistoolin muotoinen värkki missä letku perässä.

Äänestä
  • Minulla on myös täsmälleen sama combo, toimii hyvin...

    Äänestä

Mulla oli joskus peltinakisteri jossa oli sellainen ylimääräinen pikku ilmaputki korkin alla. Siis teräsletku joka vei ilmaa tankin korkeimpaan kohtaan.

Äänestä

Itse tankkaan lappopumpulla. Ei roisku samalla tavalla kuin suppilon kanssa leikkiessä. Ääni täältäkin lapolle.

Äänestä

Kanisterit , sää tiedot , kuvakaappaus lukitsee heti puhelimen poliisi 👮 vartalo kuvaan Nokia vasen puhelut muut soita kuin yksi tiety hlö jota sytytetään myrkytyksistä myynti Posti osoilla jne Pyhäjärvi sasmattala.

Äänestä

Kirjoittaa kommentti

Äänestä

Sen verran IT pitää osata jos tohuaa kirosanoja ei ole haluttu

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Vene on paikassa, jossa ei ole lähellä venehuoltoasemaa, joten tankkaus pitää hoitaa kanistereilla. Haluaisin kanisterin, jossa on kaatonokka ja korvausilmakorkki. Vaan eipä tunnu löytyvän. Kaatonokallisia kyllä, mutta ilman korvausilmareikää. Ilman korvausilmareikää nokan läpi kaataminen kestää ikuisuuden.

Tietääkö joku mistä saisi ostettua korvausilmareiällisen kanisterin, vai pitääkö jatkaa tratin kanssa läträämistä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu