Tilasin viime syksynä puutarhaliikkeesta ns. luonnonsipuleita, tulppaaneja ym (kasvitieteellisiä kai). Krookukset kukkii jo ainakin Helsingissä. Milloinka nämä tulppanisipulit mahtaa kukkia? Onko aikaisempia, samanaikaisia vai myöhäisempiä kuin jalostetut sisartulppaaninsa?
Milloin "luonnonsipulit " kukkii?
4
532
Vastaukset
- Per Saukko
Ne varmaan pitäisi istuttaa maahan ensin.
- mäyrä
Pitäisi tietää mitä lajiketta sinulla on, tulppaaneja on 6000 eri lajiketta, mutta eiköhän ne ensikuussa ala kukkia!!!
http://koti.mbnet.fi/nokko/sipulikukat.html
http://www.nicehouse.fi/puutarha/phoito/kasvit/mukulat.htm
Pari hyvää linkkiä.- ja katso
Jos olet ne laittanut maahan,pian näet koska kukkivat, eihän sitä muuten tiedä.Ensi vuonna oletkin sitten viisaampi siinä asiassa.
- Helena heiluva Heinä
Hei Tintti,
kaikki riippuu pihasi lämmöstä.Minulla ovat krookukset jo ylikukkineet.Kevättähdet ovat täydessä kukassa ja ensimmäiset tulppaanit ovat auenneet.
Scilloissa ovat jo nuput.Lummetulppaaneissa on myös jo nuput.Osa tulppaaneista kukkii vasta kuukauden päästä.Lajikkeet ovat keskenään erilaisia.
Näin Espoossa lämpimällä metsätontilla.
terv. Helena
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045291Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy17910827Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369691Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858508Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03190Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282202- 321525
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261490