On ollut 20 v teak-kalusteet, joita hiottu ja hoidettu. Näyttävät jo aika ränsistyneiltä, ovat talvisin olleet pinottuna ja peiteltynä terassilla.
Ostaisin uudet. Vaan mikäpä olisi paras materiaali? Onko lainkaan sellaista, jolle ei tarvitse tehdä mitään. Ei ole väliä, mikä materiaali, mutta rautatuoleihin pitäisi olla tyynyt, niille ei ole säilytystilaa ja terrassi on avoin, ei katettu. Kun katson netistä, tulee vain kaikkien mahdollisten liikkeiden mainokset. Onko kokemusta helpoista ja kauniista kalusteista?
Kokemusta sään kestävistä puutarhakalusteista
2
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Mnaah.
Halpakaupan muovikalusteet. Eihän mikään kestä ikuisesti, mutta muovikalusteet hankalia rikkoa. Tokihan net menee aikanaan kehnonnäköisiksi nekin, mutta sitten vaan uudet tilalle.
Mulla oli alumiinikalusteet, mutta jakkarat oli liian heppasia, net alkoi niiaileen alle, muuten alumiini voi olla aika hyvä materiaali. Ei vaan kande ostaa halvimpia, siis mun kokemuksen mukaan.
Tiikki hyvä ja arvokas puu, kokeilisin kyllä vielä kerran kunnostaa net. Pöndellä muuten toiminut painekyllästetty erittäin hyvin ja kauan pihakeinussa. Meneehän sekin vanhannäköiseksi, lisäks alkaa tikuttaan. Mutta juu, snadi hionta ja reilusti öljyä, taas mentiin. Miettinyt, ehkä siperianlehtikuusi ois erinomainen materiaali, pitäis kai vaan ite rakennella kalusteet, koska en oli ikinä nähnyt siitä tehtyjä kalusteita myynnissä.
Mä siis arvostan puuta erittäin paljon, mutta käytännössä muovi joskus kustannustehokkain ja huolettomin. Ulkonäköseikoista ei nyt sen enenpää, makuasioitakin. Kandee myös tutkailla alumiinia.
Niinjuu, tuuli voi tosin viedä muovikalusteet naapurin puolelle ja linnunpaskat jättää nätit jäljet niihin :DD
=DW= - Anonyymi
Mulla on 40 vuotta kestäneet itse tehdyt jämäkästä kestopuusta, sittemmin maalasin ne valkoisiksi, joskus vähän fiksanut maalilla uskon kestävän vielä satavuotta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1406653
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1495739- 1234891
Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.434490Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?523892- 623061
Itkin oikeasti aamulla taas
Haluaisin niin kertoa miltä musta tuntuu. Oon jotenkin hajalla. Tarvitsin ees jonkun joka ymmärtää.522966Minun rakkaani.
Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m242402- 422270
Naiselle hyvää viikkoa
olet edelleen sydämessäni. Toivon sinulle myötätuulta mitä ikinä teetkään🪢152197