Luuletteko pääsevänne Taivaaseen?

Anonyymi

Kertomalla satuja vanhoista legendoista. No, enhän minä sitä päätä. Jatkakaa entiseen malliin, ottakaa rennosti, toivottavasti ette joudu pettymään. Jani, 16v.

2

50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Taivaaseen ei pääse "uskolla" eikä itseänsä palvomalla vaan rehellisyydellä ja myötätunnolla. Niinpä esimerkiksi tämän palstan tunnetuimmilla uskovaisen irvikuvilla, nimimerkeillä Mark5 ja RaamattuOnTotuus, ei ole taivaaseen pääsyä vaan ovat he kuoltuansa ikuiseen unohdukseen jutuvat. Siellä on heidän loputtomassa pimeydessä ja äänettömyydessä ja aistimuksettomuudessa aikaa miettiä, olisiko sittenkin pitänyt toimia elämässään toisin.

      Lisäksi on huomattava, että minä en varsinaisesti ole heitä sinne tuominnut vaan ovat he omalla toiminnallaan sen valinneet.

      Rehellisellä agnostikolla ja rehellisellä ateistilla sen sijaan ei ole mitään pelättävää. Heihin suhtaudun kärsivällisesti ja pitkämielisesti - ja heidän taivaassaan on kullalla silattujen katujen ja loistavien jalokivien sijasta mm. sähkökitaroita, vesivärejä, ompelulankoja ja lempeitä paimenkoiria.

    • Anonyymi

      Minä en ainakaan haluaisi vanhan testamentin Jumalan taivaaseen, aikamoinen sadisti se ukko..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      213
      1403
    2. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      96
      1266
    3. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      3
      1037
    4. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      15
      931
    5. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      9
      918
    6. Minä täällä vaan

      Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛
      Ikävä
      86
      890
    7. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      32
      820
    8. Jos haluat jatkaa tutustumista

      Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.
      Ikävä
      58
      814
    9. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      37
      748
    10. Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!

      Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii
      Kotimaiset julkkisjuorut
      44
      734
    Aihe