Pizzeria -tyylillä roiskerapatut seinät.

Anonyymi

Hei

Noin 20 vuotta sitten tuli tehtyä yksiön sisäseiniin erittäin karkeapintainen roiskerappaus. Muistaakseni kauppiaan tuolloin neuvoma sekoitus oli jokin Vetonit lateksi massa, jota sitten huoletta roiskin pitkin seiniä. Sitä kului aivan älyttömästi, vaikka asunto on pieni.
Nyt mietin vaihtoehtoja tuon korjaamiseen.
Voiko tuollaisen maalatun rappauksen päälle tehdä uuden rappauksen, eli tarttuuko maalatulle pinnalle? Mitä ainetta suosittelisitte?

Tai pystyisikö siihen jotenkin kiinnittämään rimat ja paneloimaan päälle? Sisätila toki pienenee muutaman sentin joka puolelta, mutta tuon rappauksen poistaminen tuntuu kyllä älyttömän työläältä operaatiolta.

Vielä yksi kysymys, eli onko olemassa jotakin seinäpäällystettä, jota voisi kiinnittää suoraan tuollaisen rappauksen pääll

2

807

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Koolaus ja 6 mm Remontti Gyproc lienee se helpoin tapa. Pienentää kyllä neliöitä roimasti.

      Toinen tapa on hionta. Tulee vallan helvetillinen määrä pölyä vaikka käyttäisi hiontakoneessa imurointia.

      Kolmas on kostutus ja raapiminen. Ei ole helppoa sekään ja onnistuminen riippuu siitä, mitä tököttiä seinään on roiskittu.

      • Anonyymi

        Hiekkapuhaltaa koko kämpän jollain sopivalla tavaralla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      241
      6746
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      66
      4154
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      131
      3165
    4. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      156
      2322
    5. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      18
      1860
    6. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      170
      1597
    7. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      82
      1484
    8. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      30
      1461
    9. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      37
      1379
    10. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      111
      1061
    Aihe