Lonkan nivelrikko säteily polveen

Anonyymi

Minulla on paha lonkan nivelrikko. Leikkaus on tulossa. Nyt on ilmaantunut polvikipua. Sattuu polven ulkosyrjään, Polvea ja myös säärtä kuumottaa ja polttelee. Kuuluuko tämä asiaan vai mikä nyt on?

3

312

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kivun säteily voi ehkä olla mahdollista, mutta kun lonkassa jo on pahaa nivelrikkoa, on täysin mahdollista, että nivelrikkoa on polvessakin.

      Nivelrikkoon kun sairastuu, niin usein se alkaa vaivata ajan myötä useampia niveliä.

    • Anonyymi

      Kipua ilmaantuu tosiaan usein muuallekkin, kuin vain siihen niveleen missä selvästi oireilevaa artroosia.. Kipu tosin tuntuu tällöin pääasiassa liikkuessa tai kun nivel on tietyssä asennossa. Sinun ilmaisusi kuumotuksesta ja polttelusta saa tosin jännittämään, etteihän vain olisikin hermotulehdusta. Pyytäisin soittopyynnön, etenkin jos leikkaus on jo pian, kun leikkaus saattaa ihan siirtyä, jos mahdollista tulehdusta ei saataisi kuriin ajoissa.

    • Anonyymi

      Ennen leikkausta otetaan verikokeet joka tapauksessa, niitä ei tarvitse erikseen pyytää.

      Minäkin sairastan nivelrikkoa, joka alkoi ainoastaan polvesta ollessani nuori.
      Nykyään sitä on jo joka puolella eri nivelissä.
      Oireet ovat tosi vaihtelevia, hetkittäin jopa rauhalliset.
      Usein liikkuminen ja rasitus lisäävät kipua, ja nivelet myös turpoilevat joskus.

      Kuumotus ja polttelu voivat hyvinkin viitata jonkinasteiseen niveltulehdukseen, mutta nivelrikkokin saattaa joskus oireilla myös sillä tavalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      119
      2596
    2. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      68
      1078
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      209
      1030
    4. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      39
      982
    5. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      921
    6. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      894
    7. 36
      866
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      122
      842
    9. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      812
    10. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      3
      746
    Aihe