Kenen joukoissa seisot?
Hallitus maksoi amerikkalaiskonsultille 15 000 euroa
https://yle.fi/uutiset/3-5512660
Hallitus maksoi amerikkalaiselle konsulttiyritykselle 15 000 euroa ideoiden saannista seuraavan hallituksen ohjelmaan. Tieto käy ilmi valtioneuvoston kanslian ja amerikkalaisen McKinsey & Company –yhtiön välisestä sopimuksesta.
Valtioneuvoston kanslia luovutti kopion viime syksynä tehdystä sopimuksesta YLE Uutisille torstaina. McKinsey & Company on laatinut suunnitelmia muun muassa Suomen terveydenhuoltojärjestelmän ja kilpailupolitiikan uudistamisesta.
Valtioneuvoston puolesta sopimuksen on tilannut talousneuvoston tuolloinen pääsihteeri, alivaltiosihteeri Vesa Vihriälä. Vihriälä ei ole tällä hetkellä valtioneuvoston palveluksessa. Hän aloitti tällä viikolla talouskomissaari Olli Rehnin asiantuntijana.
SDP:ssä hämmästellään konsultin käyttöä
SDP:n varapuheenjohtaja Maria Guzenina-Richardsson on ihmeissään, että pääministeri on palkannut amerikkalaisen konsulttifirman avustamaan seuraavan hallituksen ohjelmaa.
Hänen mielestään tämä on osoitus siitä, että hallitus on eksyksissä ja vailla omia ideoita.
- Voi myös kysyä, onko asianmukaista, että yksi puolue valmistelee seuraavan hallituksen papereita, vaikka ei edes välttämättä istu siinä. Vai onko niin, että Kepu ostaakin nyt valtion varoilla itselleen vaaliohjelman? Guzenina-Richardsson sivalsi.
- Käytäntöhän on, että puolueet laativat omat vaaliohjelmansa. Vasta sen jälkeen laaditaan hallitusohjelma, hän muistutti.
Kuka tätä maata oikein johtaa?
http://annakontula.blogspot.com/2010/02/kuka-tata-maata-oikein-johtaa.html
Viime viikolla YLE uutisoi, että valtioneuvoston kanslia on pestannut amerikkalaisen konsulttiyhtiön McKinsey&Company ideoimaan Suomelle seuraavaa hallitusohjelmaa.
Tiettävästi kyseessä on ensimmäinen kerta, kun Suomessa hallitusohjelmaan käytetään konsulttia. Yleensähän kai ajatellaan, että poliittiset päätökset tekee kansa, vaaleissa valitsemansa hallituksen välityksellä. Eikä siis edellinen hallitus konsulttifirman välityksellä.
Kuinka väärässä sitä voikaan olla. Pienellä googlauksella saa nimittäin selville, että nyt palkatulla konsulttifirmalla on ollut jo aikaisemmin vahvoja näkemyksiä Suomen menestystekijöistä. Vuonna 2007 se julkaisi raportin Suomen talous, joka lähtee vähintään kahden prosentin talouskasvusta. Julkaisu mainostaa olevansa taloudellisesti ja poliittisesti riippumaton, siis McKinsey&Company on vähän niin kuin hyväntekeväisyytenä rahoittanut Suomelle toimintaohjeet?
Kepuhallitus osti 'sai' hallitusohjelman USA:sta !
7
112
Vastaukset
- Anonyymi
Tuo amerikkalainen konsulttifirma on yksi maailman suurimmista. Sillä on 100 toimistoa, toimien 50 eri maassa.
Kataisen hallitusohjelman räätälöi sama firma. Sen palkkalistoilla on myös ollut mielenkiintoisia nimiä.
https://fi.m.wikipedia.org/wiki/McKinsey_&_Company- Anonyymi
Kyseinen konsulttifirma on tehnyt läheistä yhteistyötä mm. CIA:n kanssa.
https://www.google.com/amp/s/www.politico.com/amp/story/2019/07/02/spies-intelligence-community-mckinsey-1390863
https://www.washingtonpost.com/world/national-security/cia-has-paid-millions-to-a-consulting-firm-to-help-with-reorganization/2015/07/01/b932af54-2009-11e5-aeb9-a411a84c9d55_story.html - Anonyymi
Kapitaali-imperiumin rakentajat taustalla, mutta niinhän Kepu ja kokoomus kuuluvat tuohon myyräporukkaan.
- Anonyymi
Hannu Hoskonen suomalaista linjaa. https://www.youtube.com/watch?v=LQeV5zmWsd0
- Anonyymi
paskakaivolakeja USAsta ja EUsta suomalaisia kurmoottamaan...
suomi suomelle!
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17072784/eu-hallinnossa-neuvonantajatlakivalmistelussa-tuhansia-kapitalismin-lobbareita - Anonyymi
Ilmankos niin tyhjäsieluinen sipilä
onnistui kahmimaan valtion firmoja
liiveihinsä kuin kokenut oligarkki konsanaan
ja kepun eukot
puhkuvat 120 llä itsevarmuutta,
vaikka kenelläkään ei ole tietoa
saivatko he edes hallituspaikan verran ääniä
vaaleissa. - Anonyymi
Oikeasta suunnasta toisin kuin persuja ohjeistava Kreml.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 521727
- 621662
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p101228- 611031
- 49994
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41765Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118627Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit86620Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit32607- 38566