Milloin tulee korotuksia takuu eläkeläisille?
Milloin nousee takuu eläkkeet?
17
148
Vastaukset
- Anonyymi
Eipä ole näköpiirissä. Ja hyvä niin. Muuta kuin suomenkieltä puhuvat ja vanhan mersun invapaikalle parkkeeravat alle 40-vuotiaat takuueläkeläiset eivät muutenkaan ole ansainneet eläkettään. Sen maksavat suomea puhuvat.
- Anonyymi
Totta puhut 👍
- Anonyymi
Eläkkeitä, työttömyyskorvauksia ja lapsenlisiä korotetaan vain demareiden vappupuheissa, mutta ei todellisessa elämässä.
- Anonyymi
Ja arvopohja Antin vaalipuheissa !!
- Anonyymi
Johan se vuodenvaihteessa nousi. 3.07 eur. Etkö sinäkään huomannut?
- Anonyymi
Mutta oikeat eli työeläkkeet nousi sentään 0,53 %, mikä mullekin tarkoitti yli 15 €.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta oikeat eli työeläkkeet nousi sentään 0,53 %, mikä mullekin tarkoitti yli 15 €.
mutta eikös työeläkkeistä mene vero? monesti tuollaiset hyödyt syödään äkkiä pois verotuksella.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
mutta eikös työeläkkeistä mene vero? monesti tuollaiset hyödyt syödään äkkiä pois verotuksella.
Eihän se 25 %:n vero paljon heilauta, se on pelkkiä suolarahoja.
- Anonyymi
Just saitte Rinteen Vappu viiskymppisen v 2020 vuoden alusta.
- Anonyymi
OLkaa nyt sitten kitisemättä ainakin seuraavat 10 vuotta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
OLkaa nyt sitten kitisemättä ainakin seuraavat 10 vuotta.
Niinpä, ja nuo takuulaiset olis voinut työtäkin aikoinaan tehdä, niin eläke olis suurempi, pois lukien sairaat ja vammaiset.
- Anonyymi
oletko sitten löytänyt jotain semmoista ostettavaa jostain mitä ei voi takuueläkeläiset voi saada hankittua?
- Anonyymi
Kunnollinen, ihmisarvoinen elintaso tulee ensiksi mieleen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kunnollinen, ihmisarvoinen elintaso tulee ensiksi mieleen.
Aika ’joustava’ ja subjektiivinen määrittely.
Takuueläkkeen saajalla on varmasti kovastikin erilainen näkemys tuosta kuin sillä, joka takuueläkkeen kustantaa. Näinhän se aina menee....
Takuueläkkeen tarkoitus, kuten nimestäkn voi päätellä, tarjota vain alhaisin minimitaso. Työeläkehän on varsinaisesti se eläke, jonka itse on ansainnut omalla työllään aikanaan. Eläkkeen määräänhän voi jokainen itse vaikuttaa, kuka enemmän ja kuka vähemmän.
Takuueläke on puhtaasti sosiaaliturvaa, vaikka siinä sana eläke onkin. Sitä myönnetään, jos itse ansaittua eläkettä ei ole tullut hankittua syystä tai toisesta laisinkaan tai tarpeeksi.
Muutenkaan ei voida kohtuudella olettaa, että eläke nostaisi elintasoa verrattuna siihen, mikä se oli työelämäikäisenä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kunnollinen, ihmisarvoinen elintaso tulee ensiksi mieleen.
Saajan mielestä takuueläkkeen pitää riittää harrastuksiin, matkusteluun, omaan autoon, ravintolaan, tissutteluun ja kunnon asumiseen.
Maksajan mielestä takuueläke taatkoon nimensä mukaisesti soluasumisen, kirppariasusteet ja punalappuelintarvikkeet. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Saajan mielestä takuueläkkeen pitää riittää harrastuksiin, matkusteluun, omaan autoon, ravintolaan, tissutteluun ja kunnon asumiseen.
Maksajan mielestä takuueläke taatkoon nimensä mukaisesti soluasumisen, kirppariasusteet ja punalappuelintarvikkeet.Silloinhan takuueläke on mitoitettu juuri oikein eli hyvin lähellä sitä vasemmiston kiivaasti ajamaa 850 €:n kansalaispalkkaa. Sillähän tulee ihan hyvin toimeen, jos ymmärtää asua kyllin vaatimattomasti. Sitä paitsi useat saavat vielä lisäksi jotain asuntotukea.
- Anonyymi
Prisma ylpeänä esittää kuinka kovasydäminen toiminta lakkauttaa kaiken herkkyyden maailmasta. Iltasella eläkeläisille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi455543Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3005365Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä724587Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos692465Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y12058Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt491905Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu311858Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva161822Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont261800Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi811735