Joe Biden nostaa yritysten verotusta 21%:sta 28%:iin, Suomessa ei uskallettaisi..

Anonyymi

..ottaa yrityksiä mukaan Suomitalkoisiin, vaikka yritysvero vain 20% ja yksi EU-maiden alimmista.

Presidentti Jos Biden aikoo rahoittaa 2 000 miljardin dollarin investointiohjelmansa yritysten verotusta kiristämällä
https://www.hs.fi/talous/art-2000007897524.html
"Yhdysvaltain presidentti Joe Biden esitteli keskiviikkona ehdotuksena 2 000 miljardin dollarin julkisista investoinneista kahdeksan vuoden kuluessa.

Investoinnit rahoitetaan sanomalehti The New York Timesin mukaan 15 vuoden kuluessa pääosin yritysten verotusta kiristämällä. Presidentin suunnitelmana on kiristää yritysten veroastetta nykyisestä 21 prosentista 28 prosenttiin.

Lisäksi yritysten ulkomaisten tulojen vähimmäisveroasteeksi säädettäisiin 21 prosenttia."

23

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Trump vaati yrityksiä pysymään usa

      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Yrityksille ei pidä esittää toivomuksia vaan MÄÄRÄYKSIÄ ja se linja näyttää miellyttävän myös Amerikkalaisia :

        Suurin osa amerikkalaisista tyytyväisiä Bidenin 100 ensimmäiseen päivään presidenttinä
        https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/9bc24bbe-84dc-402b-8134-242cacead661

        t. haans.sea

        Kyllä täällä on hullua porukkaa, ei uskoisi mutta pakko ...


    • Anonyymi

      Biden linkoaa kaikki työpaikat Meksikon puolelle

    • Anonyymi

      Kyllä nyt amerikkalaiset firmat kaikki siirtävät toimintansa muualle maailmaan. Näinhän suomalaisetkin firmat uhkaavat tehdä, jos vähääkään kosketaan yritystukiin tai verotukseen.

    • Anonyymi

      Taas tulee köyhyyttä usa

      • Anonyymi

        Päin vastoin pienituloisilla menee paremmin kun eliitti ja omistajat osallistuu veronmaksuun.


    • Anonyymi

      Mitähän se fossiili seuraavana keksii

      • Anonyymi

        Kasvattaa hyökkäysvoimabudjettia ja aloittaa uuden sodan jossain kehitysmaassa että saadaan taas naatiskella euroopassa.


    • Anonyymi

      YHDYSVALTOJEN talouden elpyminen viime sekasorrosta on voimistumassa tänä vuonna tuntuvasti. Keskuspankki arvioi kaksi viikko sitten, että talous kasvaa tänä vuonna 6,5 prosenttia.

      Jos ennuste toteutuu, talouskasvu olisi voimakkainta liki 40 vuoteen. Viimeksi Yhdysvaltojen talous kasvoi vuodessa yli kuusi prosenttia vuonna 1984.

      Muutos keskuspankin ennusteessa on lyhyen ajan kuluessa poikkeuksellisen suuri, sillä vielä joulukuussa se ennusti talouden kasvavan 4,2 prosenttia.

      • Anonyymi

        Ensin 1900 miljardia ja nyt 3000 miljardia elvytysrahaa. Kyllä noilla talous lähtee liikkeelle jopa laukalle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ensin 1900 miljardia ja nyt 3000 miljardia elvytysrahaa. Kyllä noilla talous lähtee liikkeelle jopa laukalle.

        Ja kaikki elvytysrahat kohdistetaan omaan maahan. Ei lähetetä eri naapurimaihin. Näin pitää ollakin. Jokainen elvyttäköön omilla rahoillaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja kaikki elvytysrahat kohdistetaan omaan maahan. Ei lähetetä eri naapurimaihin. Näin pitää ollakin. Jokainen elvyttäköön omilla rahoillaan.

        siksipä EU sta on tehtävä liittovaltio, kuten USA, silloin raha menee omaan maahan, oletko tästä samaa mieltä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        siksipä EU sta on tehtävä liittovaltio, kuten USA, silloin raha menee omaan maahan, oletko tästä samaa mieltä?

        Italiasta vaiko Espanjasta kirjoittelet?


    • Anonyymi

      Biden on muutenki kävelevä katasrooffi.

    • Anonyymi

      Sätkynukkea helppo ohjata

    • Anonyymi

      Suomessa RKP eiku SDP eiku KOKOOMUSlainen varsipillu-Vartiainen selittämään miten ilmaistyotä tehdään! HEIL! AUFIDERSEIN! EK! EU! FUCK YOUR ALL!

      • Anonyymi

        "Lataa varmistamatta"


    • Anonyymi

      Kanada kiittää.
      Ehkäpä myös Brexit-Britannia ja Australia saavat osansa anglo-saksisen maailman uusista investoinneista.

    • Anonyymi

      Kyllä nyt täälläkin uskalletaan kiristää yhteisöveroa kun kerran jenkitkin edellä,jos joku pikkuinen yritys lähtee niin menköön ,kukaan ei jää kaipaamaan,saman verran tulee aina uusia tilalle.
      Suomi tarvitsee suunnan näyttäjän kaikessa,ei täällä uskalleta tehdä mitään omaehtoisia- ja aloitteisia muutoksia mihinkään yhteiskunnan osa-alueeseen mutta kun joku maailmassa tekee ja näyttää aloituksen ensin ,niin johan täälläkin seurataan perästä peräsuoli pitkällä.
      Sen verran luuserikansaa suomipojat ja tytöt on.

      Ihan sama, onko täällä puikoissa vasemmisto tai oikeistohallitus,aina on vaan sama latu mitä aukaistaan uudestaan ja uudestaan vaikka se ja mikään muu ei toimisi pätkääkään.

      • Anonyymi

        Mitäs uskaltamista siinä yritysten verojen kiristyksessä sitten on? Ainoa haittapuoli on se, että yritykset lähtevät muualle, ihmiset joutuvat työttömäksi ja hyvinvointivaltio rapautuu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitäs uskaltamista siinä yritysten verojen kiristyksessä sitten on? Ainoa haittapuoli on se, että yritykset lähtevät muualle, ihmiset joutuvat työttömäksi ja hyvinvointivaltio rapautuu.

        Vithu ne mihinkään lähde suuressa maailmasa kilpailu on paljon kovempaa ja olisivat lähteneet jo jos se verojen alhaisuudesta olisi kiinni. Verotus maksukyvyn mukaan ei tulolajin 👍


    • Anonyymi

      Suurin osa amerikkalaisista täysin tyytyväisiä Yhdysvaltain presidentti Joe Bidenin pohjoismaiseen sosiaalidemokraattiseen hyvinvointiyhteiskuntapolitiikkaan !! Sillä yritysverojen lisäksi myös rikkaiden verotusta on ilmoitettu kiristettävän 👌

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      84
      1672
    2. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

      Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
      Ikävä
      88
      908
    3. Misä tulipalo?

      Mikä palaa Haapavedellä?
      Haapavesi
      8
      872
    4. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

      Ihan mun miehen näköinen 😍
      Ikävä
      54
      862
    5. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

      Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
      Sanaristikot
      56
      849
    6. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

      Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
      Ikävä
      58
      793
    7. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

      Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
      Maailman menoa
      189
      789
    8. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

      Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
      Ikävä
      80
      735
    9. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

      Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      172
      730
    10. Teet tämän niin

      Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
      Ikävä
      41
      730
    Aihe