Ylioppilaskirjoitukset kevät 2021 arvostelu

Anonyymi

Nyt on uutisissa ja muuallakin mainittu useaan kertaan ,,miten me abit ollaan Suomessa aivan ERIARVOISESSA ASEMASSA.
Suurin osa lukioista on saanut olla lähiopetuksessa koko ajan , mutta me Uudenmaan-ja Vasinais-sSuomen kirjoittavat abit olemme joutuneet olemaan runsaasti etäopetuksessa. Tämä on taatusti vaikuttanut meidän opiskeluun ja oppimiseen haitallisesti.

Ylioppilaskunnan eduvalvojien olisi ehdottomasti puututtava tähän ja otettava huomioon kirjoitusten arvostelussa. Hyvitystä on annettava niiden lukioiden oppilaille kirjoituksissa.
Oletteko samaa mieltä?

1

79

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä ja ei.

      Kuitenkin etäopetus on ollut opetusta, ja lopulta jokainen itse vaikuttaa opiskeluunsa, eli jos et ole ollut motivoitunut, niin et ole ollut motivoitunut opiskelemaan. Minkäs teet. Extraponnisteluja tämä vuosi on vaatinut itse kultakin.

      Totuus on myös se, että suurimmalle osalle etäopiskelu on ollut tutkimuksien mukaan positiivinen kokemus, ja sapinut oikein hyvin, eli vain pieni osa lopulta kärsi tästä.

      Miten olisi siis oikeinmukaista antaa kaikille pks-seudun ja Varsinais-Suomen kirjoittajille hyvitystä asiasta, joka ei ole ollut kaikille edes ongelma? Lisäksi mikä voitaisiin katsoa reiluksi hyvitykseksi näiden alueiden opiskelijoille, sillä vaikka muualla kirjoittajat eivät olekaan olleet etäopetuksessa, on korona silti saattanut vaikuttaa myös heidän opiskeluunsa erittäin negatiivisesti, esim. jos läheiset tai he itse ovat sairastuneet ja sen takia opiskelu on kärsinyt, kun ei ole viikkoihin voinut kipeänä opiskella, tai jonkun läheisen kuoleman takia ollenkaan, tai kun kirjastoon ei ole päässyt lukemaan ym. Lisäksi kirjoittajia eivät ole vain abit, joten pitäisikö ytl:n erikseen jokaiselta kirjoittajalta selvittää elämäntilanne ja sitten päättää, montako pistettä antaa hyvitystä sen perusteella kirjoituksiin.

      Tullaan aika nopeasti tilanteeseen, jossa tällanen hyvitys toisikin lisää eriarvoisuutta ihan kaikkien välille ja olisi käytännössä ihan mahdoton toteuttaa tasa-arvoisesti. Mites ne jotka kirjoittaa 2. vuonna ja on olleet lähiopetuksessa, eikö ne saa sitten hyvitystä, vaikka koronan takia joutuivatkin just ennen kirjoituksia myös etäopetukseen?

      Paras nyt vaan hyväksyä tilanne ja tehdä parhaansa opnitojen eteen. Edelleen kuitenkin voi kirjoittaa, sekä uusia ja korkeakouluhaut ovat yhä voimassa koronasta huolimatta. Jos näin ei olisi, niin sitten hyvityksiä, kun elämä kohtuuttomasti viivästyy.

      Mut tää nyt on vaan mun mielipide.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      156
      10166
    2. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      189
      6739
    3. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      174
      6434
    4. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      38
      5887
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      61
      4792
    6. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      8
      4575
    7. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      13
      3858
    8. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      89
      3559
    9. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      79
      3529
    10. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      3081
    Aihe