Mikä heitti öljyt ulos?

Anonyymi

Vanha MB200C, vm. -95, ajettu n. 300000km.
Toimii hyvin, mutta nyt teki tempun. Ajaessa öljyvalo syttyi, pysähdyin ja avasin konepellin. Moottorin yläosa oli öljyssä, myös konepeltiä vasten oli roiskunut ja öljyä valui pitkin moottorin kylkeä.
Luulin, että öljysuodatinkotelon kansi oli löysällä, mutta ei siltä vaikuttanut. Koska silminnähtävää vikaa ei ollut, jatkoin matkaa täytettyäni öljysäiliön puoliväliin. Parin sadan kilometrin jälkeen kaikki toimii normaalisti, eikä öljyäkään ole juuri kulunut.
Mistähän mahtaa olla kysymys??

2

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tukos ,toinen on jos on heikot öljyt.

    • Anonyymi

      Ranskalaiset autot tekee tuota talvisin jos huonot öljyt ja houhotinputki jäätyy. Huohotinputki sijoitettu näissä ajoviimaan. Sylkee sitten öljytikun aukosta öljyt.

      Voihan siinä huohotinputki olla tukossa ihan liasta ja kampikammioon syntyy ylipaine.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      171
      10412
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      55
      2833
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      82
      2568
    4. 86
      2402
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      148
      2129
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      244
      1978
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      44
      1412
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1405
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      121
      1215
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      34
      873
    Aihe