Käynnistys

Miatä voi johtua, että synnytyksessä kohdunsuu ei käynnistyksestä huolimatta aukea 10cm:n ja joudutaan sektioon?
5831
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Varsinkin ensisynnyttäjällä voi olla ns. "tiukat paikat" ettei avaudu niin helposti,mutta syynä voi olla myös pitkittyneessä synnytyksessä ,että kohtu väsyy.Syynä voi olla myös se,että vauva ei pääse laskeutumaan tarpeeksi alas.Silloin lantio saattaa olla ahdas.

Äänestä
  • Lääkärihän tutkii loppuraskaudessa lantion tilavuuden, että lapsi mahtuu tulemaan. Ja jos on epäilys ahtaasta lantiosta, niin silloinhan pitäisi saada lähete röntgeniin?

    Äänestä

  • ihmettelijä kirjoitti:

    Lääkärihän tutkii loppuraskaudessa lantion tilavuuden, että lapsi mahtuu tulemaan. Ja jos on epäilys ahtaasta lantiosta, niin silloinhan pitäisi saada lähete röntgeniin?

    Minä sain ensimmäisestä lähetteen röntgeniin,kun oli epäilys lantion riittävästä tilavuudesta.Röntgenkuvasta todettiin,ettei paras mahdollinen lantio,mutta "eiköhän se sieltä silti tule" Vaan ei tullut...

    Äänestä

on kaikki kolme sisarusta leikattu juuri tämän takia. Äitini kohdun suu ei ole auennut.

Äänestä
  • Sama juttu mullakin,synnytys pysähtyi molemmilla kerroilla 5-6 centtiin,sektio oli sitten ainut vaihtoehto.Myöhemmin selvittivät,että lantioni liian ahdas vauvan normaaliin alas laskeutumiseen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihmettelijä kirjoitti:

Miatä voi johtua, että synnytyksessä kohdunsuu ei käynnistyksestä huolimatta aukea 10cm:n ja joudutaan sektioon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu