Onko hallitus yhtäkuin Marin ?

Jäätävän hidasta on hallituksen toiminta Suomessa .
Kun pitäisi alkaa korona rajoitusten purku niin meillä ollaan vasta menossa rajoitusten lisäämiseen .

Suomessa on 24 kuntaa jossa on ollut koko korona pandemian aikana alle 5 tartuntaa .
Ei ole mitään syytä yhteenkään rajoitukseen näissä kunnissa.
Miksi niitä pikatestejä ei Suomen kansa saa ?
Jokainen voi itse tehdä ne .
Typerää jääräpäisyyttä ja tarpeetonta byrokratiaa koko koronan hoito .
Rajat auki ja kaikilta tulijoilta korona pikatestit ,tuloksessa menee ehkä vartti .
Ei tarvita terveydenhoidon henkilökuntaa .
Englannissa näitä pikatestejä jaetaan kansalle eikä tarvitse jäljittää tartunnan saajia .
Jälkijunassa mennään jälleen kerran ja yritykset kaatuu sekä ihmiset saa turhaan tartuntoja .
Britannia jo miettii onko korona passi tarpeen .
13<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Onko nyt sitten jo olemassa absoluuttisen varma tieto että koronavirus on saatu Suomessa ja maailmalla nujerrettua, uusia virusaaltoja ei tule ja virus on lakannut mutatoitumasta. Lisäksi muualta ei tule rajan yli enää yhtään virusta,esim turistien mukana.

Voitko kertoa jonkun varman tietolähteen joka näin on ennustanut!

Äänestä

Hallitus on yhtä kuin kansalta 30 miljardia yrittäjille ja etuoikeutetuille kähminyt Lintilä , mikä Sipilän aisaparina on jo toistamiseen hallituksessa hämärähommissa.

Äänestä

Suomi on onnellisessa asemassa, kun korona ja sen eri vaiheet tulevat Suomeen viiveellä. Esimerkiksi massiivisia liikkumisrajoituksia on ollut muualla jo kuukausia, Suomessa ne ovat vasta mahdollisia, jos tilanne pahenee tai olisi pahentunut.

Äänestä

Ei mitään purkua, tämä on hyvä nyt, ravintolat on lopetettava kokonaan ja kuntosalit. Ei mitään huutoa jaksa kuulla kesät.

Äänestä

Vastaus+aloittajalle:++Suomen+hallitus+ei+ole+yhtä+kuin+pääministeri+Marin.++Hallituksessa+on+Marinin+(SDP)+lisäksi+seuraavat+puolueet:+Keskusta,+vihreät,+RKP+ja+Vasemmistoliitto.+Suomessa+eduskunta+käyttää+ylintä+päätäntävaltaa+eli+säätää+lait+hallituksen+esityksestä.+LAINSÄÄDÄNTÄVALTA+++on+kansanedustajilla.+Oppositiopuolueilla+on+merkittävää+vallankäyttöä+eri+valiokunnissa.+Lisäksi+media+näyttää+olevan+iso+vallankäyttäjä+opposition+eduksi.+Mainostajat+määrittävät+mainoskanavien+ja+julkaisujen+sisältöjä.+Korona+leviää+Suomessa,+syrjäseutuja+ja+joitakin+pienempiä+paikkoja+lukuunottamatta+edelleen:+Tilanne+7.4.+:+Uusia+tartuntoja:+348Ilmaantuvuus+124,5Sairaalahoidossa+250Tehohoidossa+45Kuolleet+(+viimeiset+14+päivää)+51Kuolleita+yhteensä+862Rokotettuja+on+vasta+17,8+%.++"Laumasuojaa"++voidaan+odottaa+vasta+kun+70+%+on+rokotettu,+edellyttäen+että+rokotteet+purevat+virukseen,+eikä+uusia+muunnoksia+tule.+Jos+liian+aikaisin+avataan+virukselle+uusia+tartuntaryppäitä+ja+virus+lähtee+leviämään+(kuten+on+käynyt+määräyksistä+luovuttaessa),+niin+tarvitaan+taas+uusia+sulkuja+ja+rajoituksia+=+jojo.+ALUEHALLINTOVIRASTOT++valvovat+koronan+leviämistä+ja+päättävät+kuntapäättäjien+kanssa+alueillaan+rajoituksista.+Kunnat+tiedottavat+kotisivuillaan+suosituksista+ja+määräyksistä.

Äänestä

Sanna on suomen tuho. Homma ei vaan pelää niin kuin pitäisi.

Äänestä
  • Marin on pyrkyri henkeen kuin vereen.
    SOTEnkin yrittää pistää läpi jotta saisi olkapäitään kohottaa....JOTTA MINÄ TEIN. EI Tyylillä, Toimivuudella EIKÄ kustannuksilla ole väliä.

    Äänestä

  • Marinin hallitus on Suomen pelastus vaikeasta maailmanlaajuisesta covid-19 viruksen aiheuttamasta pandemiasta.
    Kun taudin viruksen ilmaantuvuus on matala, terveydenhuoltokapasiteetti riittää ja turhilta virus kuolemista vältytään.

    Ruotsin ilmaantuvuusluku on erittäin iso Suomeen verrattuna ja siellä on kuolemia moninkertainen määrä.

    Ruotsi ilmaantuvuus (16.4.) 797,1
    SUOMI 92,9.
    (Ilmaantuvuus = tartuntoja 14 vrk:n aikana / 100.000 asukasta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Marin on pyrkyri henkeen kuin vereen.
    SOTEnkin yrittää pistää läpi jotta saisi olkapäitään kohottaa....JOTTA MINÄ TEIN. EI Tyylillä, Toimivuudella EIKÄ kustannuksilla ole väliä.

    Pääministeri Sanna Marin on yhteistyökykyinen ja osaava. Hän kuulee asiantuntijoita ja ottaa huomioon myös opposition yhteiskuntaa rakentavat mielipiteet. Kuten pääministerin tulee tehdä.

    Mitä tulee Suomen sosiaali- ja terveysjärjestelmän kehittämiseen, niin se tulee tehdä. Sote-uudistus tulee tehdä käyttäjälähtöisesti tarpeen mukaan kaikille suomalaisille yhtälaisesti.

    Sipilän porvarihallitus (kepu, kokoomus, persut) yrittivät saada Suomeen sote-uudistuksen, jossa veronmaksajat olisivat joutuneet yksityisen terveysbisneksen maksumiehiksi.

    Terveysbisneksen olisi pitänyt tuottaa sijoittajille mahdollisimman paljon voittoa osakeyhtiölain mukaan. Niinpä kansalaiset olisi pisteytetty heidän ikänsä ja terveystietojensa perusteella.
    Pisteytyksen perusteella olisi terveysfirmoille maksettu verorahoista vuotuiset kapitaatiomaksut kirjautuneista asiakkaista, käyttivätpä terveyspalveluja tai ei.

    Jyväskylässä oli pilottikokeilu, yksityinen firma pisteytti asiakkaat, peri kapitaatiomaksut ja ilmoitti lopettavansa sote-kokeilin, koska se tuonut riittävästi voittoa firmalle.
    Niinpä kaupunki siirsi kokeiluun kuuluneet asiakkaat takaisin kaupungin omaan, julkiseen toimintaan ja sama rahasumma, mikä ei riittänyt yksityiselle, riitti nyt julkiselle sektorille.

    Suomen kolmiportainen järjestelmä on uusittava. Erikoislääkäripalveluja ei saa eriyttää yksityiselle puolelle Kelan piikkiin. Työterveydenhuollon tulee keskittyä työntekijöiden ennaltaehkäisevään terveydenhuoltoon, jonka maksaa kokonaan työnantajat.
    Perusterveydenhuollon, johon tulee sisällyttää erikoislääkäri palvelut, pitää pysyä julkisella puolella.

    Jokainen voisi halutessaan käyttää yksityisiä palveluja, jolloin hän kirjautuisi yksityiselle puolelle ja maksaisi kaikista yksityisistä palveluisista itse, ilman Kelan korvauksia.

    Sipilän hallituksen suunnittelemä, "pörriäisten lobbaama" sote-järjestelmä olisi ollut byrokraattinen pisteytyksineen, kapitaatiomaksuineen ja lisäksi KERMANKUORINTA ja terveysbisnes olisivat tulleet vastuullisuuden sijaan.

    Äänestä

Marinin lampetti syttyy vähän myöhässä tai ei ollenkaan, ei mopolla mahottimia.

Äänestä

Melko ymmärtämätöntä muutamalla sellainen asia kun koronan hoito. Ajatukset kun Kokoomuksen puheenjohtajalla. Heille ehdottaisin muuttoa Brasiliaan.

Äänestä

On tää kyllä sellanen viisikko ettei varmasti tuu koskaan suomeen vastaavaa,seurasin näitä tässä keväällä ja eivät voineet kertoa nuorille ajoissa ettei mitään festareita oo eikä tuu,nyt nää osa porukka kuvitteli koronan olevan milteinpä ohi.

Voi helevati kun eivät toimineet yli vuosi sitten niin tässä on tulos,rajat pitivät typerät auki niin tässä ollaan,ei jumpe .

Äänestä
  • Marinin hallitus istuu kädet ristissä, rajoille ei voi , rajoille ei osata, rajoille ei haluta turvallisuutta.
    MUUT MAAT OSAAVAT TÄMÄNKIN, kun on tahtoa.
    Useat maat vaativat myös karanteenia maahan saapuessa. Kreikka, Espanja, Ruotsi, Turkki, Egypti ja Venäjä ovat maita, jossa karanteenia ei vaadita, kunhan matkailijalla on esitys negatiivisesta koronatestituloksesta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Jäätävän hidasta on hallituksen toiminta Suomessa .
Kun pitäisi alkaa korona rajoitusten purku niin meillä ollaan vasta menossa rajoitusten lisäämiseen .

Suomessa on 24 kuntaa jossa on ollut koko korona pandemian aikana alle 5 tartuntaa .
Ei ole mitään syytä yhteenkään rajoitukseen näissä kunnissa.
Miksi niitä pikatestejä ei Suomen kansa saa ?
Jokainen voi itse tehdä ne .
Typerää jääräpäisyyttä ja tarpeetonta byrokratiaa koko koronan hoito .
Rajat auki ja kaikilta tulijoilta korona pikatestit ,tuloksessa menee ehkä vartti .
Ei tarvita terveydenhoidon henkilökuntaa .
Englannissa näitä pikatestejä jaetaan kansalle eikä tarvitse jäljittää tartunnan saajia .
Jälkijunassa mennään jälleen kerran ja yritykset kaatuu sekä ihmiset saa turhaan tartuntoja .
Britannia jo miettii onko korona passi tarpeen .

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu