Trustly Group AB

Anonyymi

Onko tästä lafkasta mitään selkokielellä ymmärrettävää infoa olemassa?
Verkkopankki tietojeni perusteella olen maksanut jotain tällaiselle yritykselle, eikä itsellä mitään tietoa mistä on kysymys. Ilmeisesti jonkun käyttämäni verkkokaupan yhteistyökumppani, mutta enenpää en ole vielä saantu selville. Ellos ei ainakaan tunnustanut kyseistä firmaa. Googlaamalla jotain epämääräistä tietoa finanssipuolen jutuista ja yhteystiedoissa oleva puhelin ei vastaa.
Elloksella käytössä myös joku uusi laskutusjärjestelmä, Elby. Siitäkin tietoa hakiessani, löytyi vain joku muovifirma samoilla tiedoilla ja ruotsinmaalle kaikki yhteystiedot ohjasivat.
Minä pidän itseäni kohtuullisen ajantasaisella tiedolla varustettuna käyttäjänä, mutta kyllä nyt on nuppi sekaisin kaikkea epämääräistä.
Osaisiko joku viisaampi kertoa jotain asiallista infoa näistä verkkokauppoihin liittyvistä laskutusjärjestelmistä. Kiitos!

17

14231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ainakaan Trustlya ei voi huomaamatta käyttää kun kysyy verkkopankkitunnukset, salasanat & kasan turvanumeroita että saa rahaa siirtymään. Yleisimmät käyttökohteet on verkkocasinot & arvopaperivälitys & prepaid maksukortit kuten Skrill / Neteller.

    • Anonyymi

      Se on maksun välittäjä resurs bankille ja peliyhtiöille. Se taitaa olla jo pääala. Ostokseni meni sitä kautta ja luin mikä tämä on eli välittää myös pelirahoja. Tästä firmasta löytyy juttua pilvin pimein nyt.

    • Anonyymi

      Ehei.. onko Kallentalo lainannut.

    • Anonyymi

      Minulla Finnairin lennot oli veloitettu tätä kautta 25.5.2022.

    • Anonyymi

      Olisi kohtuullista että oman pankin tiedoissa ei lue vain tuo Trustly Ab vaan myös verkkopankin (eli yrityksen) nimi jotta itse voi heti tarkistaa että kyse on rehellinen välittäjä. Näitä on vaikka kuinka paljon. Esim. Alepalla oli joku sellainen jo monta vuotta sitten ja selvitin että välittäjä oli iihan ok, mutta oman Nordeapankin tiedoissa ei lukenut mikä se varsinainen laskuttaja oli eli Alepa. Ei normaali kuluttaja voi seurata minkänimisiä välittäjiä mikäkin verkkoyritys käyttää

    • Anonyymi

      Jätin itse kaupat tekemättä tänään, kun törmäsin kyseiseen yhtiöön. Peruutin pois, koska en uskaltanut antaa tietojani täysin tuntemattomalle firmalle. Olen päätöksestani hyvillä mielin.

    • Anonyymi

      Rustly tekee yhteistyötä Resurs pankin ja elpyn kanssa. Välittää maksuja esim Resurs Bankille. Juuri saamani tiedot kun itse maksoin elloksen laskun ja jotenkin se vain meni trustlylle. Aion antaa Ellokselle palautetta, että tekee kuten Klingel aikoinaan, että lähetti laskun tuotteiden mukana. Se oli selvää peliä.

      • Anonyymi

        Olen maksanut Finnairin business liput tuon kautta ja maksu meni kahteen kertaan. Rehellisen yhtiön laskutusohjelma olisi palauttanut toisen maksun jo aikoja sitten. Olen nyt perinyt toista maksua kaksi kuukautta eikä rahaa kuulu. Aion viedä asian poliisille maksuhuijauksena. Ihme, että Finnair käyttää tuollaista hämäräsivustoa. Kohdallani on kyse lähes 1000 eurosta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olen maksanut Finnairin business liput tuon kautta ja maksu meni kahteen kertaan. Rehellisen yhtiön laskutusohjelma olisi palauttanut toisen maksun jo aikoja sitten. Olen nyt perinyt toista maksua kaksi kuukautta eikä rahaa kuulu. Aion viedä asian poliisille maksuhuijauksena. Ihme, että Finnair käyttää tuollaista hämäräsivustoa. Kohdallani on kyse lähes 1000 eurosta.

        Itse yritin maksaa yrityksen tililtä Finnairin lentolippua kiireelliselle työmatkalle Bangkokiin. Pankin järjestelmä toimi normaalisti, mutta tämä omituinen Trustly sotki koko varaukseni. Todella kummallista, että Finnair käyttää tämän yrityksen palveluja !!!!


    • Anonyymi

      Trustly on melko laajasti jo verkkokauppojen ja -palveluiden käytössä.

    • Anonyymi

      Oli todella viimeinen kerta, kun tilaan Ellosilta mitään. Laskua ei näkynyt tulevaksi ja sitten maksoin jonkin elbyn kautta, niin maksua tulikin yli 5 euroa lisää.
      Hyvästi Ellos!

    • Anonyymi

      sama juttu täällä, Mikä on Trustly Group ?? En saanut lentojani tilattua eikä maksettua tämän kautta !

    • Anonyymi

      Jouduin ottamaan kulutus lainan . Laskuttaa on trustlyt . Olen nyt yrittänyt saada selvää paljonko olen heille velkaa ,oisin maksanut sen pois. En vaan oo saanut mistään selvää summaa. Ihme laitos

    • Anonyymi

      Haluan myös selvityksen tälläisestä toiminnasta. Tililtä mennyt , josta en tiedä yhtään mitään?

    • Anonyymi

      Olen tilannut ja maksanut verkkokaupastanne Essence-maljoja 8 kpl joululahjaksi, mutta en ole saanut minkäänlaista viestiä toimituksesta. Pyydän pikaista vastausta.

    • Anonyymi

      Mulle myytiin rikkinäinen partakone
      Oli tarkoitus hiustenleikkuukone ostaa.
      Siinä kerrottiin ympäristön kannalta hyvä kierrättää. Ehkä itse tein virheen
      Uudenkin saa halvalla.

      • Anonyymi

        Tuleeko sinullakin leuasta hiusten juuret näkyviin?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      48
      2529
    2. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      74
      2527
    3. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      73
      2392
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      67
      2190
    5. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      32
      1897
    6. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      105
      1749
    7. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      1205
    8. Riikka runnoo! sähkön hinta +25 %, bensan hina +16 %

      Euron bensa! Tuo legendaarinen persujen vaalilupaus. Sannan hallitus pudotti sähköenergan alv:n 10 prosenttiin, Riikka r
      Maailman menoa
      7
      1044
    9. Rakastan sinua hiljaisuudessa

      Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
      Rakkaus ja rakastaminen
      41
      1035
    10. Eläköön kuningas, kuningas on kuollut

      Heikki Nivala kaatui kuin mies. Kavaltaja käveli juuri edelliseen toukokuun kokoukseen hankkimansa puku päällä. Eläköön
      Kemijärvi
      59
      952
    Aihe