https://www.alicebaileyry.fi/opetukset-ja-kirjoitukset/mestari-djwhal-khulin-opetuksista/4-opetus-uudesta-astrologiasta
"Astrologia on ... tiede, joka käsittelee niitä ehdollistavia ja hallitsevia voimia ja energioita, jotka läpäisevät koko avaruuden kentän sekä vaikuttavat kaikessa, mikä löytyy tästä kentästä. Kun tämä tosiasia oivalletaan ja noiden energioiden lähteet käsitetään paremmin, sekä avaruuden kentän luonne ymmärretään oikealla tavalla, tulemme silloin näkemään huomattavasti laajemman ja samalla läheisemmin yhteen liittyvän horisontin.
Suhteet yksilöllisten, planetaaristen, aurinkokunnallisten sekä kosmisten entiteettien välillä tullaan käsittämään ja me voimme silloin alkaa elää tieteellisesti. Astrologian välittömänä tarkoituksena on juuri tämä tieteellisen elämäntavan aikaansaaminen."
Erään tiibetiläisen opettajan näkemys astrologiasta
1
1073
Vastaukset
- Anonyymi
Toinen määristelmä astrologiasta:
Energia ilmenee valona, joka eri taajuuksilla värähtelee sateenkaaren eri väreissä. Henkisessä opissa puhutaan seitsemästä säteestä, joista koko maailmankaikkeus on luotu, ja joista jokaisella on tietyn värähtelytaajuuden mukainen ominaislaatunsa ja värinsä. Ihmisen energiakenttä eli aura, ja sen sisältämät energiakeskukset eli chakrat toimivat kosmisten energioiden vastaanottajana ja muuntajana kehomme ja mielemme tarvetta vastaaviksi.
Astrologinen eläinrata voidaan kuvata energioiden voimakenttänä, jossa seitsemän säteen kosminen kulku läpi luonnon neljän elementin (tuli, ilma, vesi ja maa) synnyttää 12 arkkityyppistä ominaisuutta ihmispsyykessä. Nämä nk. tähtimerkit eli horoskoopit kuvastavat ihmisen tietoisuutta, joka vaeltaa kosmisen voimakentän muodostamassa "elämän pyörässä" kokemuksia hakien ja niistä oppien.
Tämä on tietoisuutemme evoluution henkinen polku, jota kulkemalla ihmiskunta pyrkii kohti vapautta materian kahleista. Ei ole olemassa hyvää tai huonoa kohtaloa - ainoastaan tilaisuuksia kasvaa ja kypsyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 233690
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5402702Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial532260Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2122241Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131709Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191519Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip521491- 971389
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621221Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951184