Mitä mieltä perussuomalaiset ovat kaivoslain tiulentamisesta?

Anonyymi

Saako ulkomaalaiset tulla ja rosvota kansallisomaisuutemme ja jättää jätteet sotkut veronmaksajien maksettaviksi.

14

50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      tiukentamisesta

    • Anonyymi

      Se on ihan sama mitä kaivoslaki sanoo kun Hollantilaiset velkojat tulevat perimään saataviaan. Silloin lähtee tehtaat, sähköverkot ja kansallispuistot kaivinkoneen alle

    • Anonyymi

      Se on valitettavasti se velkaantumisen haittapuoli että kun on velkaa niin ei ole mitään sanomista kun rosvot tulee. Siksi Perussuomalaiset juuri vastustavat ennenkaikkea velkaantumista.

    • Anonyymi

      Tiutau tulkku, mitäs antipersu siihen ? Poistatatko, aika läpinäkyvää muuten tuo liitokseski sisäpiiriin.

    • Anonyymi

      Vihreät vaativat kaivostoiminnan rajoittamista...

      Joten minun on pakko olla sitä mieltä, että tervetuloa ulkomaiset kaivosyhtiöt. Sotkekaa niin paljon kuin haluatte.

      • Anonyymi

        Minä taas demarina toivotan kaivosjätit kauas pois Suomesta maatamme likaamasta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minä taas demarina toivotan kaivosjätit kauas pois Suomesta maatamme likaamasta.

        Niinhän Demari aina toivoo kaikkea ihanteellista, mutta kun Demarin velkojat tulee ja näyttää kaivoksen paikan niin et voi yhtään mitään.


    • Anonyymi

      Velkarahalla voi perustaa kaivoksia, mutta ei mihinkään 1e hintaiseen maapohjaan.

      • Anonyymi

        Demarit ei kuitenkaan perusta kaivoksia velkarahalla vaan paiskaa rahat jonnekkin Italiaan ja Afrikkaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Demarit ei kuitenkaan perusta kaivoksia velkarahalla vaan paiskaa rahat jonnekkin Italiaan ja Afrikkaan.

        No höh. SENkös takia ne jätealtaat aikanaan tehtiinkin niin halvalla?

        NYT ymmärrän! Hitsin hitsi... Ja altaat siis, sen takia, vuotavat syanidia Isänmaamme pohjavesiin...

        Ja SIKSI (niitten Seurujoen kalakuolemien jälkeen) täytyi rahan puutteessa rakentaa se jäteputki Ounasjoen Loukiseen, ilman lainvoimaista lupaa.

        Varattomalle Kaivosyhtiölle se putki tuli tietenkin ja ymmärrettävästi ihan pakon sanelemana halvemmaksi kuin rakentaa toimiva jätevedenpuhdistamo.

        Kun Ceta sitten Jussi Halla-Ahon toivomusten mukaan ratifioidaan, niin muistetaanhan jookos kääntää syyttävä sormi kohti Marinia!


    • Anonyymi

      Toivottavasti ovat irakilaisten firmoja, jotka vievät meidän malmit, kun omat eivät osaa kaivaa ja jalostaa.

      • Anonyymi

        Niin, Outokumpu valmistaa vain kaivosvälineitä, mutta eivät tietenkään osaa käyttää niitä


    • Anonyymi

      No pujoht Jussi H. vastustaa kaivosveroja, vaikka pohjoisen kaivoskunnissa on jouduttu korottamaan kuntaveroja.

      Kokoomuksen ystävä Jussi H. meppinä äänesti myös EU:n ja Kanadan välisen vapaakauppasopimus Cetan puolesta. Sen astuessa voimaan yritykset voivat haastaa valtion oikeuteen, jos valtio toimii niiden etujen vastaisesti. Suomen ympäristö- ja työlainsäädäntö ei siten koskisi kanadalaisia kaivosyhtiöitä.

      Kittilän Suurikuusikon kultakaivokseen luvat antaneita virkamiehiä siirtyi kanadalaisen yhtiön palvelukseen. Jätealtaat tehtiin halvalla, osakkeenomistajien voittoja ajatellen.

      Kuka tässä siis nyt myykään isänmaatansa... (Ei muuten ollut Hallan meppivuosina Mariinin hallitus)

    • Anonyymi

      Biokaivos joka tarvitsee kymmeniä rakkalastillisia rikkihappoa päivässä.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      27
      5504
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      33
      3603
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      53
      3522
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      26
      3407
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      124
      2996
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      32
      2727
    7. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      22
      2413
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      120
      2390
    9. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      44
      2230
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2205
    Aihe