Mitä mieltä perussuomalaiset ovat kaivoslain tiulentamisesta?

Anonyymi

Saako ulkomaalaiset tulla ja rosvota kansallisomaisuutemme ja jättää jätteet sotkut veronmaksajien maksettaviksi.

14

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      tiukentamisesta

    • Anonyymi

      Se on ihan sama mitä kaivoslaki sanoo kun Hollantilaiset velkojat tulevat perimään saataviaan. Silloin lähtee tehtaat, sähköverkot ja kansallispuistot kaivinkoneen alle

    • Anonyymi

      Se on valitettavasti se velkaantumisen haittapuoli että kun on velkaa niin ei ole mitään sanomista kun rosvot tulee. Siksi Perussuomalaiset juuri vastustavat ennenkaikkea velkaantumista.

    • Anonyymi

      Tiutau tulkku, mitäs antipersu siihen ? Poistatatko, aika läpinäkyvää muuten tuo liitokseski sisäpiiriin.

    • Anonyymi

      Vihreät vaativat kaivostoiminnan rajoittamista...

      Joten minun on pakko olla sitä mieltä, että tervetuloa ulkomaiset kaivosyhtiöt. Sotkekaa niin paljon kuin haluatte.

      • Anonyymi

        Minä taas demarina toivotan kaivosjätit kauas pois Suomesta maatamme likaamasta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minä taas demarina toivotan kaivosjätit kauas pois Suomesta maatamme likaamasta.

        Niinhän Demari aina toivoo kaikkea ihanteellista, mutta kun Demarin velkojat tulee ja näyttää kaivoksen paikan niin et voi yhtään mitään.


    • Anonyymi

      Velkarahalla voi perustaa kaivoksia, mutta ei mihinkään 1e hintaiseen maapohjaan.

      • Anonyymi

        Demarit ei kuitenkaan perusta kaivoksia velkarahalla vaan paiskaa rahat jonnekkin Italiaan ja Afrikkaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Demarit ei kuitenkaan perusta kaivoksia velkarahalla vaan paiskaa rahat jonnekkin Italiaan ja Afrikkaan.

        No höh. SENkös takia ne jätealtaat aikanaan tehtiinkin niin halvalla?

        NYT ymmärrän! Hitsin hitsi... Ja altaat siis, sen takia, vuotavat syanidia Isänmaamme pohjavesiin...

        Ja SIKSI (niitten Seurujoen kalakuolemien jälkeen) täytyi rahan puutteessa rakentaa se jäteputki Ounasjoen Loukiseen, ilman lainvoimaista lupaa.

        Varattomalle Kaivosyhtiölle se putki tuli tietenkin ja ymmärrettävästi ihan pakon sanelemana halvemmaksi kuin rakentaa toimiva jätevedenpuhdistamo.

        Kun Ceta sitten Jussi Halla-Ahon toivomusten mukaan ratifioidaan, niin muistetaanhan jookos kääntää syyttävä sormi kohti Marinia!


    • Anonyymi

      Toivottavasti ovat irakilaisten firmoja, jotka vievät meidän malmit, kun omat eivät osaa kaivaa ja jalostaa.

      • Anonyymi

        Niin, Outokumpu valmistaa vain kaivosvälineitä, mutta eivät tietenkään osaa käyttää niitä


    • Anonyymi

      No pujoht Jussi H. vastustaa kaivosveroja, vaikka pohjoisen kaivoskunnissa on jouduttu korottamaan kuntaveroja.

      Kokoomuksen ystävä Jussi H. meppinä äänesti myös EU:n ja Kanadan välisen vapaakauppasopimus Cetan puolesta. Sen astuessa voimaan yritykset voivat haastaa valtion oikeuteen, jos valtio toimii niiden etujen vastaisesti. Suomen ympäristö- ja työlainsäädäntö ei siten koskisi kanadalaisia kaivosyhtiöitä.

      Kittilän Suurikuusikon kultakaivokseen luvat antaneita virkamiehiä siirtyi kanadalaisen yhtiön palvelukseen. Jätealtaat tehtiin halvalla, osakkeenomistajien voittoja ajatellen.

      Kuka tässä siis nyt myykään isänmaatansa... (Ei muuten ollut Hallan meppivuosina Mariinin hallitus)

    • Anonyymi

      Biokaivos joka tarvitsee kymmeniä rakkalastillisia rikkihappoa päivässä.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      248
      17335
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      178
      12323
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      55
      6091
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      69
      4935
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      19
      4920
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      26
      4042
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3625
    8. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      20
      3576
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      139
      3076
    10. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      30
      2152
    Aihe