Elvanse ja verenkierto

Anonyymi

Heippa.

ADD-henkilö täälä, aloittanut Elvanse-lääketyksen kokeilun.
Ensin aloitettiin 30 mg kapseleilla. Siitä meni koko kädet tummansinisiksi, sain siis harvinaisen reaktion jota kutsutaan Raynardin ilmiöksi. Ei kuulemma vaarallinen, mutta pelästyin niin että lopetin projektin siihen.

Lääkäri sittemmin puhui ympäri eli nyt uusi yritys, tällä kertaa annostus 20 mg. Tällä kertaa ei sinisiä käsiä, mutta tuntuu ja näkyykin, että joku ei toimi normaalisti. Iho on harmaa ja näyttää siltä että sieltä ihon alta puuttuisi normaali rasvakerros. Itse asiassa sieltä todennäköisesti puuttuu verta, siis pinnallisista verisuonista. Kasvot ja kädet pahimmat, tietääkseni, vaatteet kun on päällä niin muita osia en ole tutkinut.
Iltaisin, joitain tunteja sen jälkeen kun aine on lakannut vaikuttamasta, kaikki tuntuu ja näyttää taas normaalilta.
Olen syönyt lääkettä vajaan viikon.

Onko muilla ollut vastaavaa?
Menikö ohi?
Olisiko niksejä, mitä sille voisi tehdä?

2

2343

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Saako kysyä kävitkö yksityisellä vai julkisella ja millainen prosessi oli todeta add?

      • Anonyymi

        Sain diagnoosin reilut 10 vuotta sitten ja toisessa maassa, joten joltain muulta saat paremman vastauksen :-)


        Tuohon aloitukseeni voin nyt lisätä että ei toiminut mulla hyvin tuo Elvanse. Kokeilu johti lopulta niin pahaan ahdistukseen, kramppeihin ym, että piti tehdä sairaalareissu.
        Lopetin lääkityksen kertaheitolla, vaikka niin ei pitäisi tehdä. Psyykisesti palauduin omaksi itsekseni noin vuorokaudessa, mutta verenpaine tekee kepposia niin että en meinaa pysyä tolpillani. Mutta kyllä se siitä, pari viikkoa voi kuulemma kestää palautuminen.
        (Kädet alkoi taas vetää sinisiksi kun annostusta uudelleen nostettiin, mutta koska se on sivuvaikutus se hävisi heti lääkkeen lopetettuani.)

        Ei tarkoitus pelotella. Monilla lääkitys toimii oikein hyvin, satun vaan olemaan yksi niistä joilla ei. Valitettavasti, koska vaikutus keskittymiskykyyn oli todella positiivinen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      92
      3965
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      97
      3317
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      125
      2617
    4. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      212
      1994
    5. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      20
      1784
    6. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      84
      1741
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      96
      1701
    8. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      110
      1539
    9. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1301
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      57
      1202
    Aihe