Viimeistään vuonna 2023 on alettava tekemään leikkauksia. Yli varojen eläminen eli velanotto ei ole oikein. Valtiovarainministeriön mukaan leikkaustarve on 5 miljardia euroa vuodessa.
Vastuulliset puolueet, Keskusta, RKP, Kristilliset ja oppositio ovat valmiita leikkauslistojen tekoon nyt kevään riihessä.
Pelkurit SDP, Vihreät ja Vasemmistoliitto yrittävät pakoilla ja jatkaa elämistä velkavalheen kuplassa. Se on raukkamaista valehtelua kannattajilleen ja koko kansalle. Vastuutonta toimintaa. Missä on yhteiskuntavastuu?
Missä on Marinin, Ohisalon ja Arhinmäen yhteiskuntavastuu? Pakoilu on raukkamaista.
8
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Marinin vaati yhteiskuntavastuuta Jussi Pesoselta, Pesonen ei saa palkkatuloa yhteiskunnalata, kuten Marin.
Marin vastasi eduskunnan kyselytunnilla että investoinnin siirtyminen Hollantiin on vihreää siirtymää ja sitä pitää tukea. Nesteen suurin osakeomistaja on valtio, mutta yhteiskuntavastuun vaatiminen "unohtui" Marinilta. - Anonyymi
Missä on Marinin, Saarikon, Ohisalon ja Henrikssonin yhteiskuntavastuu ?
Pakoilu on raukkamaista !- Anonyymi
Hirttoköydessä.
Sosialistihan ei ole mistään vastuussa mutta heidän mielestään yhteiskunta on vastuussa heidän hyvinvoinnistaan! Kai sinä nyt tuon verran olet sosialismista oppinut niin punaisena kuin vihertävänäkin!
Kun tuon opit niin ei enää tarvitse SS:n toimia ihmetellä!- Anonyymi
Marinin hallitus tekee kauheat velat ja tuhot, kauden jälkeen häviävät kuvioista ja jättävät täysin kuralla olevan Suomen valtion ja talouden muiden kontolle, jota on ehkä mahdoton korjata enää, ja taas pääsee Demarit huutamaan ja syyllistämään muita itse tekemistään tuhoista ja veloista.
- Anonyymi
Juuri tämä on suunnitelma. Tulemme ensi vaalikaudella kuulemaan hirveää valitusta vasemmisto-oppositiosta, miten paha hallitus leikkaa köyhiä elävältä. Tosin pakon edessä pelastaakseen köyhillekin tulevaisuuden.
- Anonyymi
Vaikeat päätökset jätetään seuraavalle hallitukselle. Tämä hallitus keskittyy velanottoon ja rahan jakamiseen...
- Anonyymi
Pikavippien ottaminen on tämän hallituksen leipälajia. Rahan tuhlaaminen tulee kakkosena. Muuta ei juuri osata.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 937918
- 403792
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021896- 241220
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html321093Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,281023Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53837Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31802Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia10800Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa
1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄60749