Näkyvät verisuonet

Anonyymi

Näkyykö kellään selvästi verisuonia esim. jaloissa, käsissä, rintakehässä?

Jos googlaa siniset verisuonet niin kuvassa näkyy verisuonet erottuvat ihon läpi sinisinä tieku.fi. Tai sit jos googlaa veiny chest.

Onko kellään vastaavan näköisiä verisuonia selvästi esillä?

8

2117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä seuraavaksi pitäisi näkyä?

    • Anonyymi

      Mulla on aina välillä tosi tummat ( siniset ) verisuonet, etenkin ylävartalossa, rinnalla, olkapäissä, kaulassa.
      Kirjoitin " aina välillä ", koska ne eivät näy samalla tavalla jatkuvasti.

      Ei kai tuosta haittaakaan ole.......

    • Anonyymi

      Aatelisilla näkyy hyvin. Sen takia heitä kutsutaankin siniverisiksi.

    • Anonyymi

      Voi ku oliskin aatelinen, mutta aina ei voi voittaa.......

    • Anonyymi

      Ihan pikaisesti katsoen näytti siltä, että monilla, joilla verisuonet näkyvät, on ihonalaisrasvaa vähän. Siellä oli sekä laihoja ihmisiä, bodareita että vanhoja ihmisiä. Joillakin oli selvää suonikohjua epätyypillisessä paikassa. Joissain kuvissa näkyi hämähäkkiverisuonimuutoksia.

      Iän myötä iho ohenee ja ihonalaisrasva vähenee, joten verisuonet voivat kuultaa ihon läpi entistä selvemmin ja saattavat jopa pullistua. Tämähän näkyy myös kesällä anoreksiaa sairastavilla naisilla. Samoin hoikilla vanhemmilla urheilevilla naisilla näkyy usein pintalaskimot selvästi. Verisuonten väri riippuu ihon sävystä (toisilla sinertäviä, toisilla vihertäviä jne). Joissain sidekudossairauksissa tai yksilöllisissä ominaisuuksissa iho on tavallista ohuempi, tietysti se voi edistää suonien näkymistä sekä suonikohjujen syntyä.

      Itse olen keski-ikäinen nainen, jolla on vähän pintarasvaa ja hypermobiliteettidiagnoosi. Verisuonet näkyvät vuodenajan mukaan. Eli kesällä pintalaskimot näkyvät herkästi vartalon yläosassakin. Rasituksessa pintalaskimot saattavat tulla talvellakin näkyviin. Hämähäkkimuutoksia minulla on jaloissa ja lisää tulee. Kamalia, ja kallista olisi päästä niistä eroon. Käytän tukisukkia.

      Itselläni myös imusuonet tulevat joskus näkyviin rintakehän yläosassa, esim. kun olen kuivannut itseni suihkun jälkeen.

      • Anonyymi

        Eli taitaa ihan normaalia olla, että voi noin selkeästi näkyä verisuonet?

        Rintakehässä verisuonet näkyy ainoastaan silloin jos tulee kuuma ja suihkun jälkeen. Jaloissa ja muualla nähtävissä melkein koko ajan.


    • Anonyymi

      Ei se ole aina ihon alaisesta rasvasta kiinni.
      Itse olen ylipainoinen, ja rasvaa on turhankin paljon ihon alla.
      Silti suonet näkyvät tummina silloin tällöin.

    • Anonyymi

      Minulla pullotta kämmenselissä siniset suonet kun kastemadot.Ne on kauhean näköiset. Verisuonet on laajenneet. Olen tottunut niihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7443
    2. 80
      5028
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4859
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4258
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      10
      3048
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2689
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2586
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      50
      2237
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2211
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1840
    Aihe