Mätkyt, verotoimiston syy?

Anonyymi

Olin viime vuoona normaalisti töissä alkuvuiden, huhti-kesäkuussa olin osittain lomautettuna eli n. puolet palkkaa ja puolet ansiosidonnaista. En hakenut uutta verokorttia. Kesäkuussa minut irtisanottiin ja saisin 4kk irtisanomisajan palkkaa sekä tähän päälle joiden kuukausien erorahan, joka maksettiin kerralla saamaan aikaan kuin työsuhteenis päättyisi 4 kk kuluttua eli lokakuun lopulla.
Näillä tiedoilla ja luvuilla menin verotoimistoon hakemaan verokorttia heinäkuun alusta viime vuoden loppuun. Veroprosenttini nousi reilusti johtuen erorahasta.
Nyt sain tiedon yli tuhannen euron mätkyistä viime vuodelta!!
En ymmärrä mitenkään näin suurta summaa, kun verotoimiston virkailija on minulle veroprosentit laskenut!!! Hän on tehnyt jossain virheen, eikö ?
Miten asian voin tarkistaa ?
Arvaan, että maksajaksi jään, mutta eikö verovirastolla ja heidän virkailjoillaan ole vastuuta tai riittävää osaamista oman työnsä hoitamiseen ??

3

178

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomi ja Ruotsi viranomaisineen on suoraan ahterista ja vieläpä likaisesta sellaisesta onkohan Venäjäkin ja Jenkit no on.

    • Anonyymi

      Verovirkailija tekee sen verkokortin sinulta saamien tietojen perusteella eli voit kyllä katsoa peiliin kun etsit syyllistä tuohon....

    • Anonyymi

      Meneppä omaveroon ja tarkistappa sieltä viimevuoden verotiedot, niin sieltäpä se selviää onko jossain tehty väärin.

      Eihän se mitä se verottaja ehdottaa ole se lopullinen vero vaan sun pitää ihan itse tarkistaa kaikki kohdat, että onko ne oikein tehty ? Ei se verottaja voi kaikkea tietää.

      Itekki täytän aina työhuonevähennykset, km-korvaukset, pääoma tulot ja menot, kotitalousvähennykset, niin johan alkaa tippuu se heidän ilmoittama veronmäärä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      250
      4526
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      124
      2961
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2722
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1700
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1543
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      17
      1437
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      52
      1285
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      92
      1216
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      202
      1067
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1055
    Aihe