Kuntoutusraha/Kuntoutustuki ja sen verotus

Anonyymi

Miksi kuntoutusrahaa edes maksetaan kun opintotuki olisi saajalle halvempaa vaikka lainan nostaisikin? Ja miksei tästä henkilölle kerrota?

Kuntoutusrahan verotus on huomattava, koska vaikka alitat ansiotuloverotuksen, olet kuitenkin kunnallis- ja kirkollisverovelvollinen. Käteen ei jää tarpeeksi, itseasiassa käteen jää verojen ja kiinteiden menojen jälkeen vähemmän kuin toimeentulotukilaiselle.

Ilmoitin tukea hakiessa että minulla on asuntolaina joten saanko siis kokonaan tuon kuntoutusrahan vai meneekö siitä veroja? Ei mene veroja koska se jää alle ansiotuloverorajan sanoivat. Valhetta. Alkaa tän valtion ammattitaidottomuuden takia aiheutunut taloudellinen tilanne olemaan sellanen että mieli ei kestä.

Opintopaikan heidän ansioista menettävänä saa lähemmäs 1000e kk enemmän jossei mitään tee. Missä moisen systeemin järki?

Kannustetaan työllistymään niin kovaa että opinnot on lopetettava ja ammatittomaksi jäätävä?

T. Henkilö jolla ei ole varaa lääkkeisiin eikä ruokaan

0

347

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

        Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
        Maailman menoa
        260
        6470
      2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

        1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
        Maailman menoa
        79
        5128
      3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

        Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
        Maailman menoa
        96
        4037
      4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

        https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
        Maailman menoa
        268
        3512
      5. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

        Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
        Maailman menoa
        63
        3284
      6. Toivoisitko

        Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
        Ikävä
        146
        3089
      7. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

        jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
        Maailman menoa
        230
        2657
      8. Venäläiset varkaudessa

        Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
        Varkaus
        270
        2000
      9. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

        Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
        Maailman menoa
        39
        1538
      10. Lupajaoston esityslista

        Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
        Pyhäjärvi
        49
        1435
      Aihe