Miksi kuntoutusrahaa edes maksetaan kun opintotuki olisi saajalle halvempaa vaikka lainan nostaisikin? Ja miksei tästä henkilölle kerrota?
Kuntoutusrahan verotus on huomattava, koska vaikka alitat ansiotuloverotuksen, olet kuitenkin kunnallis- ja kirkollisverovelvollinen. Käteen ei jää tarpeeksi, itseasiassa käteen jää verojen ja kiinteiden menojen jälkeen vähemmän kuin toimeentulotukilaiselle.
Ilmoitin tukea hakiessa että minulla on asuntolaina joten saanko siis kokonaan tuon kuntoutusrahan vai meneekö siitä veroja? Ei mene veroja koska se jää alle ansiotuloverorajan sanoivat. Valhetta. Alkaa tän valtion ammattitaidottomuuden takia aiheutunut taloudellinen tilanne olemaan sellanen että mieli ei kestä.
Opintopaikan heidän ansioista menettävänä saa lähemmäs 1000e kk enemmän jossei mitään tee. Missä moisen systeemin järki?
Kannustetaan työllistymään niin kovaa että opinnot on lopetettava ja ammatittomaksi jäätävä?
T. Henkilö jolla ei ole varaa lääkkeisiin eikä ruokaan
Kuntoutusraha/Kuntoutustuki ja sen verotus
Anonyymi
0
247
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017443
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?805028- 794859
- 1324258
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan103048- 522689
- 402586
- 502237
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102211Suudeltiin unessa viime yönä
Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit211840