Henkilö, tunnustaja tai synnyttäjä. Jo on mallillaan

Mies ja nainen jää nimikkeinä pois. Mitä me entiset isät ollaan ? ilmeisesti "tunnustaja" lapsiinsa. Tai jos ei synnyttäjän tunnustaja, sitten henkilö.
Varmaan palstan vasemmistovihreät pidätte tätä hyvinkin hyvänä uutena lakina.
Ilmeisesti malli käy persuillekkin, jossa sivari puheenjohatajana.

Sukupuolta koskevat viittaukset on pääosin korvattu esimerkiksi termeillä henkilö, tunnustaja tai synnyttäjä. Tämä koskee myös äitiyden ja isyyden määritelmiä, esitysluonnoksessa todetaan.
Esitysluonnoksen mukaan äitiyttä ja isyyttä koskevat termit on pyritty korvaamaan sukupuolineutraalilla vanhempi-termillä.

Oikeusministeriössä valmistellun esitysluonnoksen tavoitteena on yhdistää nykyiset äitiys- ja isyyslait yhdeksi vanhemmuuslaiksi. Esitys on osa pääministeri Sanna Marinin (sd) hallituksen hallitusohjelmaa.
– Naisparin valinnasta johtuu, tuleeko lapselle vahvistettavaksi äiti ja isä vai kaksi äitiä, esitysluonnoksessa kerrotaan.

Vanhemmuuslain säännökset on pyritty kirjoittamaan sukupuolineutraaliin muotoon.
Jatkossa naisparit voisivat valita hedelmöityshoitojen yhteydessä myös sellaisia siittiöitä, joiden luovuttaja on suostunut isyyden vahvistamiseen. Valinnasta riippuisi se, vahvistetaanko naisparille syntyvän lapsen toiseksi vanhemmaksi siittiöt luovuttanut isä vai toinen äiti.


Tällainen on uusi vanhemmuuslaki: Äitiys ja isyys korvattaisiin synnyttäjä ja tunnustaja -termeillä. Esitysluonnos vanhemmuuslaiksi on parhaillaan lausuntokierroksella.

Esitysluonnoksen mukaan jatkossa kynnys vanhemmuuden kumoamiseen olisi matalampi tapauksissa, joissa kumoamisen määräaika on umpeutunut.
Uutta olisi se, että jos lapsi olisi tunnustettu ennen syntymää, tunnustamista ei voisi enää perua tai kiistää 30 päivän kuluessa lapsen syntymästä.

Pitihän arvata kun tuollainen hallitus, jossa alkaa jo keskustakin tympäiseen, kun mukana.
https://img.ilcdn.fi/pKvA8IInel_jTC-H-EOXIGZlT_0=/full-fit-in/612x0/img-s3.ilcdn.fi/96bc3334ac479265cad1624b39078743cee4fd95e29ba6cd256d5904614ded22.jpg

7

1173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Me keskustassa ollaan ylpeitä tästä.

      • Vaikka hyvin vapaamielinen olenkin nyt tämä koohotus menee överiksi.
        Hallitus koittaa kaikin keinoin vältellä varsinaista tehtäväänsä eli talouden sopeuttamistoimenpiteitä.


      • Anonyymi

        En näe aihetta ylpeyteen kun tosiseikat kielletään ja tilalle tuodaan utopiaa ja typeriä sanaleikkejä tunnustajasynnyttäjäesihenkilösukupuoleton olio. Ihmiset on ihmisiä, miehiä ja naisia, tyttöjä ja poikia vaikka kuka höperö keksisi mitä tahansa naurettavia nimityksiä selville ja luonnollisille ilmaisuille. Toisaalta ihan sama mitä nuo realiteeteistään jollekin tripille lähteneet hörhöt keksivät, en välitä vähääkään enkä ikinä tuollasia ilmaisuja rupea käyttämään. Naurattaa tuollaiset vouhotukset kun maamme on luisumassa perikatoon näiden järjenjättiläisten vouhotusten takia ja uhkaa täysi kaaos ja kansan tuho jos tuo hulluus ei lopu. Olisi varmaan tärkeämpääkin tekemistä kuin mielipuoliset idioottimaiset vouhotukset ja valheet kun maatamme uhkaa köyhyys ja jopa ruokapula! Jokainen täysillä käyvä ihminen joka kuuntelee ja katselee muutakin kuin valtamedian valhetta ja saastaa tajuaa keitä tästä pitää kiittää!


    • Anonyymi

      Nänä Seta suuntaiset ministerit ym hallitusta liki olevat ei osaa taloudesta mitään, heidän ydinosaamistaan tällaiset saateenkaari vouhotukset.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Tulevaisuudessa olette niitä jolla ei oikeuksia lapsiinsa. Hand maiden tail

      • Anonyymi

        Siittäjälläkään?


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      82
      1320
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      44
      938
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      363
      778
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      141
      738
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      53
      683
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      656
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      648
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      615
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      612
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      594
    Aihe