Henkilö, tunnustaja tai synnyttäjä. Jo on mallillaan

Mies ja nainen jää nimikkeinä pois. Mitä me entiset isät ollaan ? ilmeisesti "tunnustaja" lapsiinsa. Tai jos ei synnyttäjän tunnustaja, sitten henkilö.
Varmaan palstan vasemmistovihreät pidätte tätä hyvinkin hyvänä uutena lakina.
Ilmeisesti malli käy persuillekkin, jossa sivari puheenjohatajana.

Sukupuolta koskevat viittaukset on pääosin korvattu esimerkiksi termeillä henkilö, tunnustaja tai synnyttäjä. Tämä koskee myös äitiyden ja isyyden määritelmiä, esitysluonnoksessa todetaan.
Esitysluonnoksen mukaan äitiyttä ja isyyttä koskevat termit on pyritty korvaamaan sukupuolineutraalilla vanhempi-termillä.

Oikeusministeriössä valmistellun esitysluonnoksen tavoitteena on yhdistää nykyiset äitiys- ja isyyslait yhdeksi vanhemmuuslaiksi. Esitys on osa pääministeri Sanna Marinin (sd) hallituksen hallitusohjelmaa.
– Naisparin valinnasta johtuu, tuleeko lapselle vahvistettavaksi äiti ja isä vai kaksi äitiä, esitysluonnoksessa kerrotaan.

Vanhemmuuslain säännökset on pyritty kirjoittamaan sukupuolineutraaliin muotoon.
Jatkossa naisparit voisivat valita hedelmöityshoitojen yhteydessä myös sellaisia siittiöitä, joiden luovuttaja on suostunut isyyden vahvistamiseen. Valinnasta riippuisi se, vahvistetaanko naisparille syntyvän lapsen toiseksi vanhemmaksi siittiöt luovuttanut isä vai toinen äiti.


Tällainen on uusi vanhemmuuslaki: Äitiys ja isyys korvattaisiin synnyttäjä ja tunnustaja -termeillä. Esitysluonnos vanhemmuuslaiksi on parhaillaan lausuntokierroksella.

Esitysluonnoksen mukaan jatkossa kynnys vanhemmuuden kumoamiseen olisi matalampi tapauksissa, joissa kumoamisen määräaika on umpeutunut.
Uutta olisi se, että jos lapsi olisi tunnustettu ennen syntymää, tunnustamista ei voisi enää perua tai kiistää 30 päivän kuluessa lapsen syntymästä.

Pitihän arvata kun tuollainen hallitus, jossa alkaa jo keskustakin tympäiseen, kun mukana.
https://img.ilcdn.fi/pKvA8IInel_jTC-H-EOXIGZlT_0=/full-fit-in/612x0/img-s3.ilcdn.fi/96bc3334ac479265cad1624b39078743cee4fd95e29ba6cd256d5904614ded22.jpg

7

1136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Me keskustassa ollaan ylpeitä tästä.

      • Vaikka hyvin vapaamielinen olenkin nyt tämä koohotus menee överiksi.
        Hallitus koittaa kaikin keinoin vältellä varsinaista tehtäväänsä eli talouden sopeuttamistoimenpiteitä.


      • Anonyymi

        En näe aihetta ylpeyteen kun tosiseikat kielletään ja tilalle tuodaan utopiaa ja typeriä sanaleikkejä tunnustajasynnyttäjäesihenkilösukupuoleton olio. Ihmiset on ihmisiä, miehiä ja naisia, tyttöjä ja poikia vaikka kuka höperö keksisi mitä tahansa naurettavia nimityksiä selville ja luonnollisille ilmaisuille. Toisaalta ihan sama mitä nuo realiteeteistään jollekin tripille lähteneet hörhöt keksivät, en välitä vähääkään enkä ikinä tuollasia ilmaisuja rupea käyttämään. Naurattaa tuollaiset vouhotukset kun maamme on luisumassa perikatoon näiden järjenjättiläisten vouhotusten takia ja uhkaa täysi kaaos ja kansan tuho jos tuo hulluus ei lopu. Olisi varmaan tärkeämpääkin tekemistä kuin mielipuoliset idioottimaiset vouhotukset ja valheet kun maatamme uhkaa köyhyys ja jopa ruokapula! Jokainen täysillä käyvä ihminen joka kuuntelee ja katselee muutakin kuin valtamedian valhetta ja saastaa tajuaa keitä tästä pitää kiittää!


    • Anonyymi

      Nänä Seta suuntaiset ministerit ym hallitusta liki olevat ei osaa taloudesta mitään, heidän ydinosaamistaan tällaiset saateenkaari vouhotukset.

    • Anonyymi

      Tympii tympii. https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000007905913.html & https://www.hs.fi/politiikka/art-2000007905842.html
      Kepulismiahan kaikki teeskentely yhtäkaikki.
      Ole iiloinen,
      koska elää.
      Usko, että vaikka
      ei ole mitään,
      aasiat järjestyvät
      myöhemmin
      Berjo Mamba Joi Kaaran

    • Anonyymi

      Tulevaisuudessa olette niitä jolla ei oikeuksia lapsiinsa. Hand maiden tail

      • Anonyymi

        Siittäjälläkään?


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      24
      4485
    2. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      99
      3088
    3. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      199
      2909
    4. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

      Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
      Maailman menoa
      52
      2542
    5. 79
      1305
    6. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      65
      1066
    7. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      25
      932
    8. Leo Meller on kuollut

      Mtä sääntöjen vastaista Mellerin kuolemassa?
      Helluntailaisuus
      77
      879
    9. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      45
      782
    10. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      112
      780
    Aihe