Henkilö, tunnustaja tai synnyttäjä. Jo on mallillaan

Mies ja nainen jää nimikkeinä pois. Mitä me entiset isät ollaan ? ilmeisesti "tunnustaja" lapsiinsa. Tai jos ei synnyttäjän tunnustaja, sitten henkilö.
Varmaan palstan vasemmistovihreät pidätte tätä hyvinkin hyvänä uutena lakina.
Ilmeisesti malli käy persuillekkin, jossa sivari puheenjohatajana.

Sukupuolta koskevat viittaukset on pääosin korvattu esimerkiksi termeillä henkilö, tunnustaja tai synnyttäjä. Tämä koskee myös äitiyden ja isyyden määritelmiä, esitysluonnoksessa todetaan.
Esitysluonnoksen mukaan äitiyttä ja isyyttä koskevat termit on pyritty korvaamaan sukupuolineutraalilla vanhempi-termillä.

Oikeusministeriössä valmistellun esitysluonnoksen tavoitteena on yhdistää nykyiset äitiys- ja isyyslait yhdeksi vanhemmuuslaiksi. Esitys on osa pääministeri Sanna Marinin (sd) hallituksen hallitusohjelmaa.
– Naisparin valinnasta johtuu, tuleeko lapselle vahvistettavaksi äiti ja isä vai kaksi äitiä, esitysluonnoksessa kerrotaan.

Vanhemmuuslain säännökset on pyritty kirjoittamaan sukupuolineutraaliin muotoon.
Jatkossa naisparit voisivat valita hedelmöityshoitojen yhteydessä myös sellaisia siittiöitä, joiden luovuttaja on suostunut isyyden vahvistamiseen. Valinnasta riippuisi se, vahvistetaanko naisparille syntyvän lapsen toiseksi vanhemmaksi siittiöt luovuttanut isä vai toinen äiti.


Tällainen on uusi vanhemmuuslaki: Äitiys ja isyys korvattaisiin synnyttäjä ja tunnustaja -termeillä. Esitysluonnos vanhemmuuslaiksi on parhaillaan lausuntokierroksella.

Esitysluonnoksen mukaan jatkossa kynnys vanhemmuuden kumoamiseen olisi matalampi tapauksissa, joissa kumoamisen määräaika on umpeutunut.
Uutta olisi se, että jos lapsi olisi tunnustettu ennen syntymää, tunnustamista ei voisi enää perua tai kiistää 30 päivän kuluessa lapsen syntymästä.

Pitihän arvata kun tuollainen hallitus, jossa alkaa jo keskustakin tympäiseen, kun mukana.
https://img.ilcdn.fi/pKvA8IInel_jTC-H-EOXIGZlT_0=/full-fit-in/612x0/img-s3.ilcdn.fi/96bc3334ac479265cad1624b39078743cee4fd95e29ba6cd256d5904614ded22.jpg

7

1161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Me keskustassa ollaan ylpeitä tästä.

      • Vaikka hyvin vapaamielinen olenkin nyt tämä koohotus menee överiksi.
        Hallitus koittaa kaikin keinoin vältellä varsinaista tehtäväänsä eli talouden sopeuttamistoimenpiteitä.


      • Anonyymi

        En näe aihetta ylpeyteen kun tosiseikat kielletään ja tilalle tuodaan utopiaa ja typeriä sanaleikkejä tunnustajasynnyttäjäesihenkilösukupuoleton olio. Ihmiset on ihmisiä, miehiä ja naisia, tyttöjä ja poikia vaikka kuka höperö keksisi mitä tahansa naurettavia nimityksiä selville ja luonnollisille ilmaisuille. Toisaalta ihan sama mitä nuo realiteeteistään jollekin tripille lähteneet hörhöt keksivät, en välitä vähääkään enkä ikinä tuollasia ilmaisuja rupea käyttämään. Naurattaa tuollaiset vouhotukset kun maamme on luisumassa perikatoon näiden järjenjättiläisten vouhotusten takia ja uhkaa täysi kaaos ja kansan tuho jos tuo hulluus ei lopu. Olisi varmaan tärkeämpääkin tekemistä kuin mielipuoliset idioottimaiset vouhotukset ja valheet kun maatamme uhkaa köyhyys ja jopa ruokapula! Jokainen täysillä käyvä ihminen joka kuuntelee ja katselee muutakin kuin valtamedian valhetta ja saastaa tajuaa keitä tästä pitää kiittää!


    • Anonyymi

      Nänä Seta suuntaiset ministerit ym hallitusta liki olevat ei osaa taloudesta mitään, heidän ydinosaamistaan tällaiset saateenkaari vouhotukset.

    • Anonyymi

      Tympii tympii. https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000007905913.html & https://www.hs.fi/politiikka/art-2000007905842.html
      Kepulismiahan kaikki teeskentely yhtäkaikki.
      Ole iiloinen,
      koska elää.
      Usko, että vaikka
      ei ole mitään,
      aasiat järjestyvät
      myöhemmin
      Berjo Mamba Joi Kaaran

    • Anonyymi

      Tulevaisuudessa olette niitä jolla ei oikeuksia lapsiinsa. Hand maiden tail

      • Anonyymi

        Siittäjälläkään?


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      1
      1586
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      102
      1534
    3. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1051
    4. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      218
      1012
    5. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      124
      859
    6. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      797
    7. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      770
    8. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      42
      761
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      8
      749
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      65
      736
    Aihe