KIELLETYT RUOKA-AINEET RASKAUDEN AIKANA?!

Lähiaikoina toivottavasti....

Toivomme poikaystäväni kanssa, että tulisin raskaaksi vielä tämän vuoden puolella.

Nyt miellni putkahtikin ajatus kun olen kuullut kielletyistä ruoka-aineista raskauden aikana.

Osaisiko joku teistä kertoa mitä kaikkia niihin kuuluu ja syitä miksi ei saa syödä?

Kuulin esimerkiski että pinaatti ja maksa on ehdottoman kiellettyjä, sillä niiden sisältämä rauta ja A-vitamiini vahingoittaa sikiötä.

Kiitos kaikille jotka jaksavat vaivautua vastaamaan. =)

12

3393

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mie

      Neljättä odotan ja ohjeena maksan syönnissä on ettei päivittäin vaan esim. kerran viikossa hieman. Ennen oltiin lisätty a-vitamiinia maksalaatikkoon ym. mutta ei nykyisin!

      • jenni

        home/tuorejuustoja, graavia lohta ja ulkolaisia pakastevadelmia tulee välttää listeria vaaran vuoksi. siis "raakoja" ja pastöroimattomia ruoka aineita.neuvolasta saa sellaisen listan, ainakin mä sain jossa oli asiasta tietoa.Maalaisjärkeä tietysti pitää käyttää mutta mä itse joskus ajattelin että ei nyt noissa juustoissa tms mitaan voi olla mutta niinpä vaan tuttavani vauva ehditiin juuri ja juuri leikata ajoissa hätäsektiollla äidin listerian vuoksi joka oli tullut sinihomejuustosta.Aiheuttaa ilmeisesti keskenmenon riskia ja sikiölle kehitysvaurioita.


    • mitäh!!

      en ole kuullutkaan että pinaattia ei saisi syödä!! pitääkö tämä paikaansa??

      • minäkään...

        ... ole kuullut, että pinaatti olisi kiellettyjen ruoka-aineiden listalla. Itse ole kuudennella raskausviikolla, ja kun soitin neuvolaan, terveydenhoitaja mainitsi tuorejuustosta, maksasta, vakuumipakatuista kaloista ja kypsentämättömistä pakastevihanneksista. Hedelmät ja vihannekset pitäisi kuoria. Tällaisia neuvoja minulle...


    • hOX

      Pinaatti ei todellakaan ole killettyken ruoka-aineiden listalla!!!!!!!!!!!

    • Elli

      Pinaattia saa syödä. Rautalisä on vain hyvästä. Itse syön rautalisää nyt raskauden loppupuolella, miksi siis pinaatista saatu rauta ei olisi hyvästä??

    • ..syödä !

      Pinaatissa on paljon rautaa ja sen takia sitä suositellaan syötävän!

    • RV24
      • Ketjun aloittanut

        Linkki oli todella hyödyllinen ja siitä sai jo paljon vinkkejä tulevaisuuden varalle. Kiitos myös muille vastanneille.

        Kuukautiset nyt 8 päivää myöhässä, mutta ajattelin "venyttää" testin tekemistä vielä noin viikolla. Viimeksi kun kiirehdin testin tekemisessä, menkat tuli heti seuraavana päivänä.

        Katsotaan nyt vaan kuinka pitkälle oikeasti maltan odottaa..


    • Piupi

      Mulle tuli himo kuivalihaan, siis talvikuukausina riiputtamalla kuivattuun, suolattuun poron- tai naudanlihaan. Vasta näin muutaman palasen natusteltuani tuli mieleen että jospa siitä olisi jotain haittaa? Päivittäin en tietenkään sitä syö, enkä edes viikoittain,mutta silloin kun alan syömään, tulee sitä vedettyä se n.reilun 100g painoinen klöntsä kerralla..periaatteessahan se on raakaa lihaa.=) joku tietävä,mielellään itsekin kyseiseen ruokaan tutustunut,kerro onko siitä mitään haettaa..ajattelin kyllä kysyä lääkäriltä seuraavalla käynnillä,mutta voi olla ettei kaikkea muista..

    • sarah

      Maksaa ei saa syödä sen takia, että se on elin, joka kerää/suodattaa kaiken haitallisen elimistöstä. Eikä siis raudan takia. Muita rautaa sisältäviä ruokia suositellaan, kun muutenkin hemari tuppaa laskemaan ja pitää syödä ylimääräisiä rautalääkeitä.

      • kantapään kautta

        Maksaa ei saa syödä sen korkean A-vitamiinipitoisuuden vuoksi. Liika a-vitamiinin saanti voi aiheuttaa lapselle epämuodostumia.

        Ite opiskelin näitä asioita just eilen netissä ku hoksasin että oon koko ajan syöny vitamiinipillereita joissa on A-vitamiinia. Kyllä siinä itku pääsi ja tuli melko epätoivoinen olo :(
        Mut pillereissä on kyllä aika vähäisiä ne A-vitamiinimäärät ja sitä paitsi luin toisen valmistajan vitamiinipaketin kyljestä että myös raskaana olevat voi käyttää ja siinä oli A-vit. enemmän ku niissä mun!

        Tuntuu myös olevan semmonen mielipide joillakin asiantuntijoilla että itse asiassa A- vitamiinin kuten muidenkin tarve lisääntyy raskauden aikana. Aika järkevä ajatus!

        Mutta maksaa kannattaa oikeasti varoa, siinä on ÄLYTTÖMÄSTI A-vitamiinia. Esim. nainen saa 4 grammasta maksaa päivittäin tarvitsemansa A-vitamiinin!

        Että sellaista! Toisen hysterian koin pellavansiementen kohdalla. Joittenki mukaan ne voi pieninäki määrinä olla haitallisia. Ja minäku en tienny ees millaisa ne oli ja olin koulussa niitä vetäny leivissä. Mutta neuvolantäti ei ollu huolissaan..

        Tsemppiä odotukseen ja terve järki mukaan syömisten kanssa! (etenkin itselleni) ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      42
      7085
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      3968
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      49
      3406
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      41
      2978
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2746
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2238
    7. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2206
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      41
      2173
    9. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      47
      2137
    10. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      41
      2090
    Aihe