Sofialle 80 päivän pakkoraittius

Anonyymi

Ehdonalaisessa ei voi käyttää päihteitä. Nyt jännittää, jaksaako Stefu odottaa, vai etsiikö itselleem uuden ryyppykaverin. Vai voisiko jopa vihdoin kumpikin raitistua?

12

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miten niin vaan 80 päivää? Koeaika päättyy 1.7.-22, eli likimain 15 kuukautta pitää olla kiltisti. Vaan oikeesti ei kait siitä häkki heilahda, jos vähän ryyppää, kunhan vaan ei muuten törttöile. Huumeita se ei voi käyttää ollenkaan, koska kiinni jäätyään tuomio voidaan laittaa täytäntöön.

      • Anonyymi

        Pitäkää silmät auki!


    • Anonyymi

      Ehdonalainen ja ehdollinen ovat eri asioita.

      Jälkimmäinen ei estä ryyppäämistä.

    • Anonyymi

      Jaa miksi ei voi? Laillisia päihteitä voi käyttää, vaikka olisi miljoona vuotta ehdonalaista. Ja silläkään ei ole väliä vaikka vetäisi joka päivä itsensä putkakuntoon, ei vaikuta ehdonalaiseen. Eikä ehdonalainen vaadi muutenkaan mitään ihmetemppuja, seurantoja tms., niitä on vain elokuvissa.

    • Anonyymi

      Mikä tampio taas tehnyt avauksen? Onko trollaamista vai oletko oikeasti vain typerä? Ehdonalaisessa ei saa muka käyttää päihteitä 🤣. Missä niin sanotaan? Voin kokemuksesta kertoa, että ehdonalainen ei vaikuta elämään mitenkään. Itse nuorena hölmöilin väkivaltarikoksista kaksi ehdonalaista tuomiota. Millään lailla ei vaikuttanut elämään. Matkustelin, kävin viihteellä, kävin intin, sain työpaikan ja asuntolainan ja kaikkea muuta mitä ilman ehdonalaistakin olisin tehnyt. Ottakaa ihmiset asioista selvää älkääkä puhuko palturia noin paljon.

      • Anonyymi

        Et tainnut itsekään olla selvillä tuomioistasi.
        Pikku vinkkinä: Ehdonalainen vapaus, ehdollinen rangaistus.


    • Anonyymi

      Älä tee aloituksia please, kun et näköjään ymmärrä asioista mitään. Tekisit kiltisti meitä muita kohtaan lopettamalla virheellisen tiedon jakamisen.

    • Anonyymi

      Johan on aloittaja tyhmä.
      Alkoholin juontia ei kukaan oo estämässä jos oot ehdonalaista saanut.!

    • Anonyymi

      No jopas täällä on paljon väärää tietoa. Sofia sai ehdollista vankeutta. Siihen saa nykyään helposti kaupan päälle valvontaa, jos esim. on PÄIHDEONGELMA. Tällöin valvontaan kuuluu päihdekuntoutusta ja silloin ei kippistellä shampanjaa.

      Aloittaja siis on oikeassa siinä, että ryyppääminen loppuu, mutta väärässä tuomion termin suhteen. Ja valvontaa on tiedossa reippaasti yli vuosi.

    • Anonyymi

      Kyllä voi käyttää. Kuka tulee kotiin, tai missä hyvänsä sitten päihteiletkään, vahtimaan sinua?
      Ihan samalla tavalla voi käyttää, kuin ennen tuomiota.

    • Anonyymi

      USAssa on joissain osavaltioissa tällainen sääntö. Aloittaja on katsellut liikaa amerikkalaisia poliisisarjoja.

    • Anonyymi

      Kuka näitä seuraa,ei kukaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      171
      6197
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      147
      1724
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1508
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1270
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      46
      932
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      29
      860
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      97
      836
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      789
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      224
      746
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      739
    Aihe