Marinin ideologia perustuu kateuteen

Anonyymi

14

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Marinilla tuntuu monessa muussakin asiassa ideologia olevan tärkeämpi kuin suomalaisten hyvinvointi.

      • Anonyymi

        Miten TÄRKEÄÄ oikeistolaiselle on olla oikeistolainen? Viime hallituksen perusteella ERITTÄIN tärkeää.
        Mitä siihen halvatun rokotustodistukseen tulee niin nyt on kyllä tärkeämpääkin tekemistä kuin ryhtyä leikkimään byrokratialla!!
        Tärkeää on rokottaa!!
        Tärkeää on päästä normaaliin arkeen!!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miten TÄRKEÄÄ oikeistolaiselle on olla oikeistolainen? Viime hallituksen perusteella ERITTÄIN tärkeää.
        Mitä siihen halvatun rokotustodistukseen tulee niin nyt on kyllä tärkeämpääkin tekemistä kuin ryhtyä leikkimään byrokratialla!!
        Tärkeää on rokottaa!!
        Tärkeää on päästä normaaliin arkeen!!

        Kummallinen kannanotto. Ei oikeastaan sisältöä.


      • Anonyymi

        Punikki on mieleltään ja ajatuksiltaan.


    • Anonyymi

      no niimpä, mutta peilaten menneisiin viikkoihin, tuossa on harvinaisen paljon sitä kuuluisaa perustuslain vastaisuutta, siinä Marin on kokemusperäisesti täysin oikeassa.
      Muistaakseni viime keväänä jopa pelkkiä suosituksia yli 7 kymppisten pysymisestä kotioloissa pidettiin opposition taholta perustuslain vastaisina.
      Rokotetodistushan tulee joka tapauksessa, sen saa tulostettua omakannasta, mutta varmasti sitäkin tulee perustuslaillinen keskustelu, kuten maskipakosta.
      Sanosin tulevia pandemioita silmällä pitäen että perustuslakiakin on näihin olosuhteisiin syytä päivittää.

      • Anonyymi

        Marin noudattaa tässä euroopan neuvoston tekemää linjausta, jossa rokote on aina vapaaehtoinen, eikä rokottamatonta saa syrjiä, asettaa toisarvoiseen asemaan, eikä estää käyttämästä samoja palveluja kuin rokotetut. Tuolta osin varmaan törmää myös perustuslakiimme.
        Muutenkin turhaa puuhastelua tuo olisi ku jo 10 päivän päästä päättyy ravintolasulku ja muutenkin edetään kohti jopa täydellistä rajoitusten poistoa heinäkuuhun mennessä, siis seuraavan reilun kahden kuukauden aikana, ei tähän enää lisäsotkuja kaivata. Kyseessä siis on lähinnä kokoomuksen pätemisyritys oppositioasemassa vaalien lähestyessä.


    • Anonyymi

      Sosialistille on selvää, että kaikilla pitää olla, tasaisen kurjaa. Paitsi tietenkin poliittisella eliitillä. Ensi töikseen korotti puoluetukea ja palkkasi kaverinsa palkkiovirkoihin.

      • Anonyymi

        Kaverit, jotka nyt suoltavat Marinia ylistäviä kirjoituksia somepalstoille.


    • Anonyymi

      Ideologia ja perse edellä puuhun.

      • Anonyymi

        Sehän se on Kokoomuksen tie.


    • Anonyymi

      Marin on komu, komun mielestä kaikkien rahat ovat yhteisiä, paitsi omat.

    • Anonyymi

      Kiuru puhui olevansa "hevosen selässä" viimeisessä A-talkissa...

      Sekavaa on...

    • Anonyymi

      Luu kurkkuun Marinille.

    • Anonyymi

      Tässä suomalaisen pimeän puolen psykologiassa erityisen kiinnostava tapaus on pääministeri Marin.
      Omien haastattelulausuntojensa mukaan hän lähti politiikkaan, koska koki sen vääryydeksi, että itse asui kämäisessä kerrostalokämpässä ja parempiosaiset luokkakaverit rivareissa ja omakotitaloissa. Eli alusta alkaen Marin hyppäsi pimeälle puolelle koska antoi vallan kateuden tunteelle sen sijaan, että olisi ajatellut positiivisesti ja lähtenyt oman työn kautta parantamaan asemaansa.

      Ajan oloon Marinin kateus on muuttunut vihaksi, joka nyt näkyy mm. pienyrittäjien tuhoamiseen tähtäävänä politiikkana. Marinia voisi tässä verrata Darth Vaderiin, taustalla häilyy keisari eli Kiuru.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      33
      5128
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      274
      4970
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      55
      4446
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      69
      2425
    5. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      46
      1858
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      28
      1804
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      20
      1767
    8. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      79
      1713
    9. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      14
      1552
    10. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      105
      1476
    Aihe