Ja jos riittää viitseliäisyyttä kertoa, mitä se henkilökohtaisesti merkitee, olisin kyllä otettu!
Ketään ei saa ilman hyväksyttävää perustetta asettaa eri asemaan sukupuolen, iän, alkuperän, kielen, uskonnon, vakaumuksen, mielipiteen, terveydentilan, vammaisuuden tai muun henkilöön liittyvän syyn perusteella.
Lapsia on kohdeltava tasa-arvoisesti yksilöinä, ja heidän tulee saada vaikuttaa itseään koskeviin asioihin kehitystään vastaavasti.
Sukupuolten tasa-arvoa edistetään yhteiskunnallisessa toiminnassa sekä työelämässä, erityisesti palkkauksesta ja muista palvelussuhteen ehdoista määrättäessä, sen mukaan kuin lailla tarkemmin säädetään.
Kuka PS tietää mikä laki ja mikä periaate?
11
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Se tarkoittaa sitä että nainen ei saa alistaa miestä naisen rooliin
- Anonyymi
no??? mikä laki
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
no??? mikä laki
Perustuslaki ja syrjintälaki. Sen tulkintahan on vääristynyt siten että eurooppalainen mies ei ole etnisyys tai sukupuoli. Heteroseksuaalinen ei ole seksuaalinen suuntautuminen ja kristinusko ei ole uskonto jota voisi edes syrjiä.
- Anonyymi
Minulla on 32 sukupuolta ja haen kaikista edut itselleni 🤣
- Anonyymi
no??? mikä laki
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
no??? mikä laki
lappalainen olen myös eli kuulun vähemmistöön, edut tänne 🤣
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
lappalainen olen myös eli kuulun vähemmistöön, edut tänne 🤣
vai oliko se 30 eri somaliyhdistystä .
- Anonyymi
Suomen perustuslain (731/1999) yhdenvertaisuuspykälä (6 §) kieltää yleisesti syrjinnän, eli ihmiset ovat yhdenvertaisia lain edessä.
Koskee myös syntyperäisiä suomalaisia heitä ei saa syrjiä minkään "positivisen" syrjinnän perusteella- Anonyymi
Vihreät saa haukkua muita
- Anonyymi
Yhdenvertaisuus lain edessä on yksi oikeusvaltion tunnusmerkkejä. Toteutuuko se?
- Anonyymi
Ei ihan napanut perussuomalaisiin tää aloitus. Hmmm, miksiköhän?
Luulisi, että perustuslaki olisi ensimmäinen opeteltava puolueeseen liittymisessä.
Vai onko niin, ettei sen niin väliä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2795266- 604872
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii963784- 522790
- 222327
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua471898- 1191819
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘991556- 711115
PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden1531104