Jalkapohjiini, ihon alle, on taas tullut kipua ja sellaisia nappuloita ja kuin "soraa," joka ratisee, kun aluetta hieroo.
Kipeitä kohtia on molemmissa jalkapohjissa.
Joskus vuosia sitten kärsin kivuliaasta plantaarifaskiitista. Jalkapohjat tulehtuivat ja olivat niin täynnä näitä ihon alla olevia nasturoita, että en voinut kävellä paljain jaloin.
Olen tehnyt raskaampia töitä ja ollut paljom jalkojen päällä).
Onko kellään ollut samantapaista vaivaa?
Kipu jalkapohjisss
3
286
Vastaukset
- Anonyymi
Vuosia sitten kärsin päkiäkivuista. Kävin jonkun ortopediaklinikan yleisöluennolla. Luento keskittyi lähinnä plantaarifaskiitin kaltaiseen oireiluun. Noudatin samoja ohjeita, ja kipuni hävisi. Eli tehokas yhtenäinen pohkeen venytys muistaakseni 4 min./jalka kahdesti päivässä. Vasta kivun hellitettyä huomasin, että kantapään alla tuntuu "herne" ja rutisee. Päkiät olivat niin kipeät aiemmin, etten muuta tajunnut.
Luennolla selitettiin, että plantaarifaskiitissa jonkun aiemman hoitamattoman vamman (vaikkapa nilkan nyrjähdys) seurauksena jänne lyhenee ja alkaa vetää luusta kalkkia puoleensa. Siitä seuraa kantapiikki.
Jos on taipumusta plantaarifaskiitin kaltaiseen oireiluun, niin mielestäni on järkevää jatkaa säännöllistä tehokasta venyttelyä, jotta vaiva ei uusiutuis ja jotta uutta kalkkia ei kertyisi jänteeseen. Eli etsi ohjeita akillesjänteen venytykseen, ellet asiaa tiedä jo. Venytykseen on olemassa myös erilaisia laitteita. Yksinkertaisimmillaan kyseessä on kiila, jonka päällä seistaan siten, että varpaat ovat ylempänä kuin kantapää. Itse käytän venytyksessä laitetta.
Uskoisin, että kalkin kertyminen loppuu, kun jatkaa säännöllistä jalkajumppaa/venytystä. En usko hieromisella olevan mitään todellista merkitystä. Itselläni kalkki rutisee yhä tietyissä tilanteissa, mutta kipuja ei ole. En tiedä, poistuuko kalkki koskaan, vai jäävätkö murut kantapäähän.
Kannattaa kiinnittää huomiota siihenkin, millaisia kenkiä käyttää. Netistä löytyy myös erilaisia plantaarifaskiittisukkia ja -pohjallisia yms. tuotteita. Itse en ole sellaisia tarvinnut. Tavalliset leveälestiset varsin pehmeäpohjaiset kengät ovat olleet itselleni liene parhaat. - Anonyymi
Kiitos kommentista.
Minä kävin fysikaalisella vuosia sitten. Siellä neuvoivat venytykset.
Jännä kun kantapäähän just ei koske. Siksi en aatellu että tämä olis sama vaiva kuin silloin. Kai se on.
Käytän tukipohjallisia ja leveitä lestejä. Korkoja en juuri käytä. - Anonyymi
Minulla on juuri tuommoinen vaiva ja pahempana vain toisessa jalassa.
Olen hautomut jalkoja viileässä vedessä, voidellut kipuvoiteella ja napsinut lääkkeitäkin.
Lääkäri antoi lähetteen fysikaaliseen hoitoon.
Olen muutaman kerran käynyt.
Olen tehnyt liikkeitä ohjeiden mukaan.
Päkiä kipeytyy yhä kovasti ihan jo kävellessä.
Luin sesamluista juttua ja mietin, voiko mulla olla niissä jokin ongelma tai niitä ympäröivissä jänteissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti21223080Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole9916651SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude29715486Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy15110677Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1189610Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla358208Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump318182Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2376742Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2006385Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri365973