Truxal ja ketipinor

Jos ottaa truxalia ja ketipinoria enemmän kun pitäs, mitä oireita tulee? Toki se on annos kysymys, mutta esim 200mg truxalia ja 1600mg ketiä? Ja kyllä kysyn tosissani.
1871
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Truxal:

Yliannostus voi aiheuttaa seuraavia oireita:

• uneliaisuus

• tajuttomuus

• lihaskouristukset tai jäykkyys

• kouristelu

• verenpaineen lasku, heikko pulssi, nopea sydämen syke, kalpeus, levottomuus

• ruumiinlämmön nousu tai lasku

• Kun Truxalia on otettu yliannostus yhdessä muiden sydämen toimintaan vaikuttavien lääkkeiden kanssa, on havaittu muutoksia sydämen sykkeessä, myös rytmihäiriöitä tai sykkeen hidastumista.

Ketipinor:

Jos käytät enemmän Ketipinor-valmistetta kuin lääkäri on sinulle määrännyt, saatat tuntea itsesi uneliaaksi, sinua huimaa ja tunnet epänormaaleja sydämenlyöntejä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Jos ottaa truxalia ja ketipinoria enemmän kun pitäs, mitä oireita tulee? Toki se on annos kysymys, mutta esim 200mg truxalia ja 1600mg ketiä? Ja kyllä kysyn tosissani.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu