Minulla on viime vuodelta voitollisia osakekauppoja luovutushinnoiltaan yhteensä alle 1000e (n 950e) - eli pienistä voitoistani (n300e) ei mene veroa - tämä noteerattu veroehdotuksessa.
Jos nyt menen lisäämään konkurssiin menneen FIT Biotech.iin sijoittamani 150e myyntitappioihin ja merkkaan tuon "myyntitoimeksiannon" johonkin kohtaan vuodelle 2020, NIIN kohottaako tämä tapahtuma luovutushinnat summaan 1100e ja voitonlasku menisikin "tonnin kauppojen voitto 300e - FIT B tappio 150e = voittoa 150e" ja siten tulisikin maksettavaksi luovutusvoittoveroa??
Mitenkähän tämä menee, jos tuonne sekoittaa tuon konkurssipesän?
Kannattaakohan se varmuuden vuoksi jättää laittamatta vielä ja tunkea mukaan vasta sitten, kun kauppoja on tehnyt vuoden aikaan yli 1000e.llä tai ei ollenkaan?
Onkoos kokemuksia?
Pienet verottomat voitot & konkurssiosake?
Anonyymi
1
282
Vastaukset
- Anonyymi
Vastaan itse, että Vero-chat osas kertoo, ettei konkussiosakkeiden tappioilmoitus vaikuta vuoden kauppoihin.
Se sen sijaan ei selvinnyt, että onko Fit Biotech.in konkurssi jo siinä pisteessä, että osakkeet yleensä voi ilmoittaa tappioina - pitäisi soittaa erilliseen puh.nroon, missä oli ensikokeilulla yli 10 hlö jono....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja19622552Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant999829Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.537733Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va956502SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1936227Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m645830Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,615330Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515223HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1214863Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1074564