Turpeen energiakäyttö

Anonyymi

5

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suomalaista tekovihreää typeryyttä on turpeen alasajo. Ruotsissa sitä pidetään uusiutuvana.

    • Anonyymi

      Turpeen engergiakäytöstä tulee kärsimään eniten kepulainen maanviljely tuotanto- olosuhteiden huonontumisena ja loppujen lopuksi turpeenpoltto joka tapauksessa lopetetaan ja sitten taas sanotaan kepun pettäneen.
      Puolue menettää loputkin vähät äänestäjänsä.

    • Anonyymi

      Hiili ja turvevoimalat ajetaan alas ja tilalle ostetaan hyvin likaista venäläistä hiilisähköä. Lähitulevaisuudessa tarvitsemme huomattavasti enemmän sähköä. Eli tarvitsemme enemmän ja enemmän venäläistä likaista hiilisähköä. Olemme jo nyt täysin riippuvaisia venäläisten hyvin likaisesta sähköstä ja tarve vain kasvaa.
      Tämän puhtaan vihreän ajattelun takia, olemme jo menettäneet tuhansia työpaikkoja ja lisää menee. Siirretään ongelmallinen lika, naapurin puolelle ja kaikki on mukamas ok. Tälläisillä poliittisilla teoilla vain vahingoitamme itseämme.

      Politiikka on kieroa peliä

      • Anonyymi

        Maailma pelastuu kun siirrämme kaiken lian itänaapuriimme.

        Pääsemme parempaan lopputulokseen, kun tuotamme täällä sen hiili ja turve sähkön, ennemmin kuin Venäjällä. Suomessa on huomattavasti tarkemmat ja pienemmät päästörajat. Täällä on panostettu pitkään hiilivoimaloiden ynm, päästörajoituksiin ja sen takia meillä on maailman nykyaikaisemmat ja tarkimmat polttotavat, putsarit ja filtterit jne. Venäläisille on ihan sama, millaisilla päästöillä heidän laitoksia ajetaan. Voimalaitosten alasajo on typerimpiä tekoja päästöjen kannalta. Tarvitsemme sen sähkön siitä huolimatta.
        Itse kannatan ydinvoimaa. Tänne tarvitaan nopealla aikataululla 4-6 uutta ydinvoimalaa.

        Politiikka on todella kieroa peliä, eikä nähdä nenää pidemmälle.


    • Anonyymi

      Kun kuulen sanan Turve, niin tulee mieleni välittömästi ympäristön tuho ja Kepupuolue. Ympäristötuho ja Kepu ovat tavallaan samanlaisia kirosanoja kun on Turve. Kun sanon Turve, niin aivan kuin sanoisin Kepu. Ja kun sanon Turve, niin aivan kuin sanoisin ...kele.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      37
      5096
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      82
      3626
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      33
      3006
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      2985
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      10
      2906
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      56
      2353
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      41
      1838
    8. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1780
    9. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1721
    10. Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?

      Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai
      Sinkut
      135
      1669
    Aihe