Turpeen energiakäyttö

Anonyymi

5

138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suomalaista tekovihreää typeryyttä on turpeen alasajo. Ruotsissa sitä pidetään uusiutuvana.

    • Anonyymi

      Turpeen engergiakäytöstä tulee kärsimään eniten kepulainen maanviljely tuotanto- olosuhteiden huonontumisena ja loppujen lopuksi turpeenpoltto joka tapauksessa lopetetaan ja sitten taas sanotaan kepun pettäneen.
      Puolue menettää loputkin vähät äänestäjänsä.

    • Anonyymi

      Hiili ja turvevoimalat ajetaan alas ja tilalle ostetaan hyvin likaista venäläistä hiilisähköä. Lähitulevaisuudessa tarvitsemme huomattavasti enemmän sähköä. Eli tarvitsemme enemmän ja enemmän venäläistä likaista hiilisähköä. Olemme jo nyt täysin riippuvaisia venäläisten hyvin likaisesta sähköstä ja tarve vain kasvaa.
      Tämän puhtaan vihreän ajattelun takia, olemme jo menettäneet tuhansia työpaikkoja ja lisää menee. Siirretään ongelmallinen lika, naapurin puolelle ja kaikki on mukamas ok. Tälläisillä poliittisilla teoilla vain vahingoitamme itseämme.

      Politiikka on kieroa peliä

      • Anonyymi

        Maailma pelastuu kun siirrämme kaiken lian itänaapuriimme.

        Pääsemme parempaan lopputulokseen, kun tuotamme täällä sen hiili ja turve sähkön, ennemmin kuin Venäjällä. Suomessa on huomattavasti tarkemmat ja pienemmät päästörajat. Täällä on panostettu pitkään hiilivoimaloiden ynm, päästörajoituksiin ja sen takia meillä on maailman nykyaikaisemmat ja tarkimmat polttotavat, putsarit ja filtterit jne. Venäläisille on ihan sama, millaisilla päästöillä heidän laitoksia ajetaan. Voimalaitosten alasajo on typerimpiä tekoja päästöjen kannalta. Tarvitsemme sen sähkön siitä huolimatta.
        Itse kannatan ydinvoimaa. Tänne tarvitaan nopealla aikataululla 4-6 uutta ydinvoimalaa.

        Politiikka on todella kieroa peliä, eikä nähdä nenää pidemmälle.


    • Anonyymi

      Kun kuulen sanan Turve, niin tulee mieleni välittömästi ympäristön tuho ja Kepupuolue. Ympäristötuho ja Kepu ovat tavallaan samanlaisia kirosanoja kun on Turve. Kun sanon Turve, niin aivan kuin sanoisin Kepu. Ja kun sanon Turve, niin aivan kuin sanoisin ...kele.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      73
      2676
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      57
      2420
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      155
      2026
    4. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      59
      1896
    5. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      136
      1728
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      57
      1270
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1251
    8. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      85
      1144
    9. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      160
      1108
    10. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1010
    Aihe