Onko Suomi24 tehty Rectilla?

https://keskustelu.suomi24.fi/t/16894817/onko-s24-tehty-reactilla

Olipas KAUHEA ja ASIATON kysymys, kun kerkesi ehkä 10 minuuttia olla palstalla! Kyllä nyt joku otti ihan hirveästi nokkiinsa tästä rasistisesta ja laittomasta kysymyksestä!

Mutta itse asiaan. Onko S24 tehty Reactilla vai millä? Ainakin kaveri niin väittää. Mistä sen näkee?
11211
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ei oo, mulla on React:in selaimen lisäosa React Developer Tools ja se ei pala näillä sivuilla.

Äänestä

Ihan sama millä tämä on tehty, mutta yksi asia on varma; suomi24 jättää pahanmaun joka ikisen suuhun.

Äänestä

Toisin kun yllä sanotaan, niin react dev tools kyllä tunnistaa sivut. Jos ei usko, niin voi ihan itse käydä kurkkaamassa selaimen debuggerilla

Äänestä
  • Eipä ne mitään osaa tarkistaa, kunhan veikkailevat niitä näitä, mutta minäpä tarkistin ja sanomasi pitää paikkansa.

    Äänestä

  • No niinpä onkii. Mä luen aina Incogniiitossa (jossa lisäosa ei käytössä), niin kävin tuolla normipuolella vaan kokeilemassa, mutta ilmeisesti en katsonut tarpeeks pitkään. Syttyhän se!

    Äänestä

Siis React on SPA (single-page app) sovellusten tekoon. Suomi24 ei ole SPA.

Veikkaisin ASP.NET:tiä tai vastaavaa

Äänestä

Suomi24:n taustajärjestelmä tietääkseni on tehty Drupalin varaan mikä ohjelmoitu PHP-kielellä.

Voi siinä jotain Javascriptille käännettyä hässäkkää olla myös Reactia käyttämässä edustalla mutta tuon osuus kokonaisuudesta on hyvin vähäinen.

Äänestä

Miksi sivun koodissa sitten on

div id="react-root"

Äänestä

Kyllä front puoli on tehty reactilla.
Käytössä näyttäisi olevan myös styled-components.

Palvelin näyttäisi olevan express joten varmaan server side rendering käytössä.

Äänestä

"Onko S24 tehty Reactilla" ?

Ensinnäkin, mitään Reactia ei ole edes olemassa.

Ehkä Tarkoitat React.JS:ää, joka on luokkakirjasto JavaScript -ohjelmointikieltä varten (samoin kuin Node.JS ja Angular.JS).

Toisekseen, nuo ovat ohjelmointivälineitä selaimeen ladattavaan aineistoon. Palvelinpäässä on sitte omat työvälineensä (ja ne useimmin käytetyt EIVÄT ole ainoita vaihtoehtoja eivätkä edes parhaita !)

Äänestä
  • Selvitähän itsellesi aivan ensin mikä on Node.js, ennen kuin alat enempää pätemään.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

https://keskustelu.suomi24.fi/t/16894817/onko-s24-tehty-reactilla

Olipas KAUHEA ja ASIATON kysymys, kun kerkesi ehkä 10 minuuttia olla palstalla! Kyllä nyt joku otti ihan hirveästi nokkiinsa tästä rasistisesta ja laittomasta kysymyksestä!

Mutta itse asiaan. Onko S24 tehty Reactilla vai millä? Ainakin kaveri niin väittää. Mistä sen näkee?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu