Sairastan harvinaista reumaa, coganin syndroomaa. Sain diagnoosin viime elokuussa ja joka päivä on kipuja ja jäykkyyttä. Tähän mennessä ei lääkkeistä ole ollut paljonkaan apua. Nyt kokeillaan Trexanin jälkeen uusia lääkkeitä, Imurelia ja Sandimmunia. Kortisoni on ollut ainut joka on auttanut kipuihin ja jäykkyyteen mutta sitä on pakko vähentää haittojen takia. On täällä ketään joka sairastaa samaa tautia? Kaipaisin kovasti vertaistukea.
Coganin syndrooma
7
2591
Vastaukset
- Anonyymi
Moi! Täällä toinen Coganin oireyhtymää sairastava. Olen nyt keväällä sairastunut ja vasta saanut diagnoosin, mutta olen kuitenkin ehtinyt jo kuuroutua pysyvästi. Myös tasapainoelimeni ovat molemmin puolin sammuneet. Kortisonia minäkin syön, ja nyt otetaan metotreksaatti kokeiluun siihen kylkeen.
- Anonyymi
Hei,
Kiinnostaisi miten/mistä sait diagnoosin ja kauanko siinä kesti? Itse olen jo 8 vuotta sairastanut varsin epämääräisillä oireilla ja lääkärit eivät jostain syystä edes suostu tutkimaan harvinaissairauksien mahdollisuutta. Jos itse kysyn, minut leimataan luulosairaaksi. Hei, anteeksi kun näin myöhään vastaan. Tällä hetkellä kuulo on huonontunut ja käytän kuulolaitteita ja tasapaino on huono mutta parempina päivinä se ei haittaa elämistä. Oloni siis vaihtelee päivittäin ja on myös pahenemisvaiheita jotka kestävät noin pari kuukautta.
Kävin Kuopiossa KYSissä kaksi kertaa vuodessa reumatologilla mutta nyt minut on siirretty kotikaupunkini sisätautiosaston reumalääkärille. Söin myös metotreksaattia mutta siitä ei ollut minulle apua niin vaihdettiin lääkitystä. Nyt on pari vuotta mennyt Imurel 2+1 ja Sandimmum 1+1 sekä prednisolon 5 mg päivässä. Jäykkyys ja kipu on vähentynyt minimiin verrattuna metotreksaattiin. Mulle ainakin lääkkeiden vaihdosta oli hyötyä. Kerrotko lisää oireistasi?Rimpsuhamonen kirjoitti:
Hei, anteeksi kun näin myöhään vastaan. Tällä hetkellä kuulo on huonontunut ja käytän kuulolaitteita ja tasapaino on huono mutta parempina päivinä se ei haittaa elämistä. Oloni siis vaihtelee päivittäin ja on myös pahenemisvaiheita jotka kestävät noin pari kuukautta.
Kävin Kuopiossa KYSissä kaksi kertaa vuodessa reumatologilla mutta nyt minut on siirretty kotikaupunkini sisätautiosaston reumalääkärille. Söin myös metotreksaattia mutta siitä ei ollut minulle apua niin vaihdettiin lääkitystä. Nyt on pari vuotta mennyt Imurel 2 1 ja Sandimmum 1 1 sekä prednisolon 5 mg päivässä. Jäykkyys ja kipu on vähentynyt minimiin verrattuna metotreksaattiin. Mulle ainakin lääkkeiden vaihdosta oli hyötyä. Kerrotko lisää oireistasi?Tällä hetkellä ongelmana on lähimuistin huononeminen. Kuuluuko se coganin syndrooman oireisiin?
Anonyymi kirjoitti:
Hei,
Kiinnostaisi miten/mistä sait diagnoosin ja kauanko siinä kesti? Itse olen jo 8 vuotta sairastanut varsin epämääräisillä oireilla ja lääkärit eivät jostain syystä edes suostu tutkimaan harvinaissairauksien mahdollisuutta. Jos itse kysyn, minut leimataan luulosairaaksi.Mä sain diagnoosin alle vuodessa ja lääkitys on helpottanut elämistä mutta lääkäri ei aina tunnu ymmärtävän mitä oireet käytännössä aiheuttavat. Jos liikaa rasitan lihaksia niin ne jäykistyy ja kipeytyy ja kylmyys jäykistää myös. Voin istua, kävellä ja seisoa yhtäjaksoisesti noin tunnin ja sitten on levättävä. Lihasmassaa en voi lääkärin kehoituksesta huolimatta kasvattaa kuntosalilla koska siitä seuraa parin kuukauden pahenemisvaihe. Jos neulon käsin liian kauan niin kämmenten ja sormien lihakset turpoavat, jäykistyvät ja kipeytyvät. Lääkäri vain tunnustelee niveliä ja eihän niissä mitään vikaa ole. Ilmeisesti minun pitää selittää oireita paremmin ensi kerralla. Nopean avun saan Panacodista ja jäykkyyteen Norflexista mutta eipä lääkäri uusinut reseptejä kun pelkkää ilmeisesti Valviraa.
- Anonyymi
Hei, täällä yksi myös coganin oireyhtymän omaava. Diagnoosin sain reilu 8vuotta sitten. Nyt tilanne on, että äkillisesti kuulo laski ja oikea korva pimeänä ollut vuosia. Sekä vasemmalla en kojeen avulla kuule mitään, juuri tämän äkillisen kuulon aleneman johdosta. Polvissa kipua ja jäykkyyttä myös juuri nyt. Kortisooni aloitettu kuurina. Tasapaino elimet myös vaurioitunut osittain tämän 8 vuoden ajan. Mutta tavallista arkea pystyny tähän päivään asti elämään kojeiden avulla. Seuraavana mietteenä olisi luuyhdinjohto istute tai sisäkorvaistute. Onko teille näitä ehdotettu kuulemisen kannalta. Vertaistukea erittäin vaikea löytää tähän sairauteen liittyen. Ikää minulla on 27 vuotta ja olen nainen.
Hei, todella vaikeaa löytää vertaistukea. Mulla on jo toiset kuulokojeet käytössä ja en oikein innostu sisäkorvaistutteista. Ainakin toistaiseksi kuulo on pysynyt tasaisena.
Sä olet nuori ihminen niin varmaan kojeet ja istutteet kehittyy tulevaisuudessa ja hyödyt niistä enemmän. Rankkaahan se on tämän sairauden kanssa mutta koitetaan olla positiivisia ja nähdä joka päivä pieniä ilon aiheita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7202970Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3612653Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o482410Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä302390Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581948Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181479Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise121472- 721393
- 571349
Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?141321