Juttelin erään tunnetun poliitikon kanssa koskien hänen tulevia muistelmiaan. Hän tiesi kertoa, ettei yksikään Sinisen tulevaisuuden piirijärjestö halunnut ottaa Matti Torvista ehdokkaaksi vuoden 2019 Eduskuntavaaleissa. Lopulta puolue asetti Torvisen ehdokkaaksi Lappiin ilman paikallisen piirijärjestön tukea. Vaaleissa Torvinen sai huikeat 312 ääntä.
Ehkäpä äänestystulos oli laskettu väärin, sillä Kalevassa (21.06.2019) Matti Torvinen toteaa seuraavaa: "Oma asemani puoluesihteerinä oli hyvä. Kaikissa puolueen sisäisissä mielipidemittauksissa sain erittäin hyvät arvostukset, kuten Sampo Terhokin. Minuun luotettiin ja kutsuttiin eri puolille maata."
Totuus Torvisesta
8
144
Vastaukset 8
- Anonyymi
Nyt jännätään,alkaako kuntavaaliehdokkaaksi. Voi alkaa omalla sinisellä listalla, muualle ei huolita
- Anonyymi
Kattoin tuota sinisten sivua. Siellä valtuutetut lueteltu. Torvinen puuttuu. Rovaniemen sivuilla Torvinen merkitty siniseksi. Sinisissä on semmosta pönäkkää tekopyhyyttä. Torvinen piti saada eduskuntavaaliehdokkaaksi vaikka ei ollut minkäänlaista paikallista kannatusta.Aika hoopo puheenjohtaja sinisillä. Sanoo, että ei minkäänlaista huolta kannatuksesta. Sitten olisi huoli, jos kannatus vielä kahden vuoden kuluttua yhtä vähäistä. Minusta sinisten loppu on nyt ihan vain maalaisjärjellä ajateltuna.
- Anonyymi
Näyttää kannattavan kauppojen pelikoneita. Huono-osaisimmat vievät rahansa pelikoneisiin. Tällaista touhua siniset kannattavat.
- Anonyymi
Kattelin vähän vanhoja juttuja. Torvinen on ollut erittäin suosittu sinisten johdossa. Jopa koko sinisten Lapin piiri erotettiin puolueesta, jotta voidaan pönkittää Torvista. Tyypillinen sininen ajattelu. Luultiin, että tämä Torvinen on äärimmäisen hyvä ihminen niin, että muita ei tarvita. Semmonen yhden miehen puolueosasto. Toivottavasti ei nähdä tulevassa valtuustossa.
- Anonyymi
Vaan missä on tämä hämärissä olosuhteissa kokoonkyhätty lapin sinisten piirijärjestö? Se joka on erotettu Sinisistä ja jolla ei ole kuin puheenjohtaja Jyrki Saarenpää yksin ja orpona rollossa nyt kun isukki-Torvinen hänet jätti.
- Anonyymi
Pitääpä kattoa, onko Saarenpää jossakin ehdokkaana. Tulipa mieleen, kun Torvinen huusi Soinin perään:"Isä älä jätä!"Nyt heittäytynyt kemijärviläisten riesaksi.Joutuu siellä kokoomuksen ryhmä pyöritykseen. Siellä muuten yks toinenkin hankala tyyppi ollut kokoomuksessa ehdokkaana. En tiedä, onko nyt. Tuleekohan kukkotappelu??
- Anonyymi
Sinisten Lapin piirjärjestön kaikki jättäneet.Ensin sinisten johto erotti piirijärjestön Torvisen vaatimuksesta ja sitten siitä piirijärjestöstä loppui jäsenet. Nyt Torvinen lähtenyt kuntaan, jossa nämä hänen mainitsemat mooseksenuskoiset asuvat.
- Anonyymi
Senaattori Torvisen eduskuntavaalit olivat jäätävä katastrofi, sillä 312 ääntä ovat suoranainen vitsi kenelle tahansa istuvalle kansanedustajalle. Mutta pikkuruisesta Kemijärven kunnasta tämä pelle sai kokonaista 49 ääntä, minkä tämä "suuri senaattori" houruisessa päässään tulkitsee mitä suurimmaksi suosion osoitukseksi. Eli vallanahneen pölvästin paluu valtakunnan politiikkaan tulisi tapahtumaan Kemijärven kunnanvaltuuston kautta.
Kun Torvisen suunnitelma tulee menemään nöyryyttävällä tavalla perseelleen, niin paikallisten kokoomuspoliitikkojen on syytä olla varuillaan, sillä William Shakespearea mukaillen edes helvetti ei tunne sellaista raivoa, mitä petetty nainen tai päätöksiin pettynyt Torvinen pitää sisällään...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga1021270Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️89769Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35681- 47667
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja118541Lidilikö Suomussalmelle
Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat30531Ei makeat pimut sytytä
sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol32516Upeaa Google!
Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö181489Huomasitko? Elämä Lapselle -konsertti tänään suorana tv:ssä - Aika kova kattaus huippuartisteja!
Lastenklinikoiden Kummien järjestämä Elämä Lapselle -konsertti tukee Suomen viiden yliopistollisen lastensairaalan toimi23487- 59473