MPP jutuista ei ole taikaa höpäjää omiaan

Anonyymi

Kovin aate toveri hänkin, silloin tietonsa ei ole kirjoittamisen arvoista.
Kannattaisi ottaa selvää taustoista mistä kirjoittaa, ei asiat ole vain vasemmiston mielipide juttuja, ne paljon monimutkaisempia kuin olla aina saama puolella.
Kyllä se pitää olla vahva vienti joka tuo jaettavaa kansalle, siinä ohella sitten kestää olla toisten varpaankynsien leikkaajatkin ym.
Halonenkin pääsi 481000 euron yksityissuihkari matkalleen.

12

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin. Kerrotko vielä, että mikä tässä MPP:n jutussa on väärin?

      "Sosialisti tai eisosialisti mutta onko tuo MPP:n kertomus Talvivaaran uhosta ja tuhosta väärä?

      "Kepu ajoi ympäristöhaittoja vähättelemällä Talvivaaran perustamislupia, mutta kun sonta osui tuulettimeen, kiinnostus asiaan kummasti väheni. Siinä vaiheessa Kepu ei enää mainostanutkaan, että Talvivaara oli heidän juttunsa. Talvivaaran perustamisvaiheessa kovenmuurajina taisi olla neljäkin kepulaista, jälkisontia puhdistamassa ei yhtään.""

      Eihän tuossa ole mitään aatetta vaan silkkaa totuutta Talvivaaran tapahtumista.

      • Anonyymi

        Mistä sen tiedät, että vähättelemättä. Ideologiaasi vain purat. Et tiedä asiasta mitään ja räkä poskella olet selittävänäsi. Ei ideologialla asioita hoideta varsinkaan vasemmisto sellaisella, kun se jo lähtiessä sivuraiteella, ja ihan siitä syystä kun se pitää aina hankkia joka jaetaan, ei se raha kasva missään. Kun vasemmistolaisista tuntuu että he aina saama puolella. Sitä rahaa pitää tehdä mm Talvivaaran kaivoksella -ulkomaan vientinä, nyt kohta akkutehdaskin alkaa tuottamaan ym muut useat tuotantolaitokset pitää olla käynnisssä että rahaa tulee ja on jaettavaa. Ei ole jaettavaa jos yksin toisten hiuksia leikataan, se vain sitten lisänä kun varaa ostaa tuotteita ja palveluja kun myydään ulkomaille tuotteitamme. Tuontiraha on paljon arvokkaampaa kuin keskenään kauppoja tehden.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mistä sen tiedät, että vähättelemättä. Ideologiaasi vain purat. Et tiedä asiasta mitään ja räkä poskella olet selittävänäsi. Ei ideologialla asioita hoideta varsinkaan vasemmisto sellaisella, kun se jo lähtiessä sivuraiteella, ja ihan siitä syystä kun se pitää aina hankkia joka jaetaan, ei se raha kasva missään. Kun vasemmistolaisista tuntuu että he aina saama puolella. Sitä rahaa pitää tehdä mm Talvivaaran kaivoksella -ulkomaan vientinä, nyt kohta akkutehdaskin alkaa tuottamaan ym muut useat tuotantolaitokset pitää olla käynnisssä että rahaa tulee ja on jaettavaa. Ei ole jaettavaa jos yksin toisten hiuksia leikataan, se vain sitten lisänä kun varaa ostaa tuotteita ja palveluja kun myydään ulkomaille tuotteitamme. Tuontiraha on paljon arvokkaampaa kuin keskenään kauppoja tehden.

        "Mistä sen tiedät, että vähättelemättä. Ideologiaasi vain purat. "

        Vaikutat ihmiseltä joka ei seuraa mitä ympäristössä tapahtuu. Tuolta löydät perustietoa aiheesta:
        https://fi.wikipedia.org/wiki/Talvivaaran_kaivos

        Koko kaivoksen historian kehittyminen 70-luvulta nykypäivään on pitkä prosessi mutta kansakunnan muistiin on jäänyt hyvin kuinka kaivosta hehkutettiin Kepu:n johdossa ja kuten MPP kertoo niin nykymuotoisen kaivoksen vihkijöinä oli kepupoliitikkoja niin paljon, että vähäisempiä piti ajaa pois. Se johtui siitä, että Keskusta oli kaivostoiminnan lisäämistä ajanut sinne pitkään aluepolitiikan ja työllisyyden nimissä. Mikä oikein olikin sen aikaisen tietämyksen valossa. Luottamus kaivoksen toimintaan oli niin vahva, että useat sijoittivat siihen suuria summia, mm keskeisen kepuvaikuttajan Paula Lehtomäen perhe sijoitti suuria summia Talvivaaran osakkeisiin:

        "Kohu Talvivaaran osakkeista
        Syksyllä 2010 Lehtomäki ilmoitti lähipiirinsä omistavan merkittävän määrän Talvivaaran Kaivososakeyhtiön osakkeita.[15] Selvisi, että Lehtomäen puolisolla Jyri Sahlstenilla oli osakkeita 270 970 euron arvosta. Myös pariskunnan kaksi alaikäistä lasta omistivat Talvivaaran osakkeita.[16] Osakkeiden hankinta herätti epäilyt mahdollisesta sisäpiiritiedon käytöstä ja Finanssivalvonta päätti tutkia Lehtomäen perheen osakekaupat.[17] Lehtomäki kiisti epäilyt jyrkästi.[18]

        Lehtomäen mies oli hankkinut osakkeita 15. ja 21. tammikuuta sekä 11. ja 16. helmikuuta 2010. Tammikuussa osakkeita ostettiin noin 200 000 eurolla ja helmikuussa 100 000 eurolla.[19] Talvivaara tiedotti 9. helmikuuta 2010 aikeistaan aloittaa uraanin talteenotto Sotkamon nikkelikaivoksella. Marraskuussa 2010 valmistuneen Finanssivalvonnan selvityksen mukaan ilmi ei ollut tullut mitään, mikä viittaisi Lehtomäellä tai hänen puolisollaan olleen sisäpiiritietoa Talvivaarasta.[20]"

        Siinä tehokkuuden lisäämisen nimissä toimijoilta sitten unohtui ympäristön suojelun lainalaisuudet ja siinä vaiheessa Keskustan vastunkantaminen päättyi. Tälle on olemassa sananparsi. Se on, että "rotat jättävät uppoavan laivan".

        Toivottavasti Lehtomäen perhe ei jäänyt nälkiintymään. Tiedän, että monet Talvivaaraan uskoneet ja siihen sijoittaneet menettivät rahansa.

        Mikähän tässä kirjoittamassani oli aloittajan mielestä vasemmiston mielipidejuttuja? Kaikki tässä kirjoittamani on raudanlujaa totuutta.


    • Anonyymi

      Jospa MPP onkin nainen, vaikuttaa osaamisensa.
      - on olemassa naisia ja sellaisia, jotka eivät koskaan ymmärrä kysymystään: "eihän tässä näin pitänyt käydä".

      • Anonyymi

        Saattaa olla aito-arskan lesbo kaveri ? Näistä ei tiedä he niin mutkikkaan yksinkertaisia.


    • Anonyymi

      Mielipidepankki on sisäistänyt niin syvästi vasemmistoaatteen, ettei itsekään tajua koko ajan jankkaavan sen mukaisesti. Semmosta se on kun on vahva uskossaan. Ja MPP todentotta on vahva vasemmistouskossaan. Siinä ei silloin totuus paljoa paina kun aate ajaa ohi

    • Anonyymi

      Talvivaara takoo euroja runsaasti, ulkomaan valuutta tulee tarpeeseen.
      ANIFA puhuu paskaa.

      • Kerrohan toveri mainitsemasi ANIFAn kotisivut niin liitytään yhdessä, jooko ?


      • Anonyymi
        Zuhna kirjoitti:

        Kerrohan toveri mainitsemasi ANIFAn kotisivut niin liitytään yhdessä, jooko ?

        Äänestettäväsi on kysy Li iiltä, on ANIFAN jäsen Paavo töhrijän kanssa.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Äänestettäväsi on kysy Li iiltä, on ANIFAN jäsen Paavo töhrijän kanssa.

        Höpö höpö. Tule käymään, saat kahvia ja jäätelöäkin jos on. Ei ole minun vikani että sieluntilasi on se mikä on. Ja nytkään en puuttunut siihen, mikä se faktisesti on.


    • Anonyymi

      Kannattaisi ottaa selvää taustoista

      • Anonyymi

        Ei MPP taustoihin kajoa, kun saa vain vasemmisto propakantaa laskea.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      364
      8203
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      159
      2552
    3. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      72
      891
    4. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      60
      853
    5. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      823
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      816
    7. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      812
    8. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      12
      780
    9. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      46
      776
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      68
      703
    Aihe