Nyt ei ole eduskuntavaali, elleihallitus kaadu ja siitä seuraisi

Näin HS tutkimus tehtiin:
■ Tutkimuksessa kysyttiin, mitä puoluetta vastaaja äänestäisi, jos eduskuntavaalit järjestettäisiin nyt.
■ Tutkimuksen teki Kantar TNS Helsingin Sanomien toimeksiannosta.
■ Tutkimusaineisto kerättiin 15.3.–9.4.2021. Tutkimusta varten haasteltiin kaikkiaan 2 462 henkilöä. Aineisto kerättiin puhelinhaastatteluin.

Milloinhan tulee kuntavaalien gallup ? Tämä nyt oli eduskunavaalien gallup: "mitä puoluetta äänestäisit nyt jos olisi eduskuntavaalit" oli kysymys haastateltaville. Eduskuntavaali on parinvuoden päästä, joka ei nyt ajankohtainen, kun kuntavaalit painaa päälle.

NYT EI OLE EDUSKUNTAVAALIT, VAAN IHAN TOISENLAISET KUNNALLISVAALIT, JOSSA KESKUSTA ON EDUSTAJA MÄÄRIN 31,4 % KANNATUKSELLA. 8999 VALTUUTETTUA JOSTA KESKUSTALLA LÄHES 3000. mm persuilla on noin 7 %. Persut kovasti uhonneet että lyö keskustan kuntavaalissa.

Näin gllup maakari;
"Keskusta ylsi viime kuntavaaleissa selvästi suurimmalla ehdokasmäärällään, liki 7 500 ehdokkaalla, ylivoimaisesti suurimmaksi kuntapuolueeksi valtuustopaikoilla mitattuna. Se istuukin nyt vallassa suuressa osassa Suomen kuntia"

Laitoin heille aikoinaan viestiä, että ottakaa huomioon myös valtuutettujen lukumäärä, kun nämä ei ole eduskuntavaalit, johon gallup nyt tehty. Nämä vaalit poikkeaa suuresti toisistaan -paikallis ja -valtakunnalliset vaalit. Siinä myös vielä presidentin vaali, joka taas poikkeaa, kun loppupelissä vain yksi ehdokas valittavana.
Presidentin tulisi poiketa -eroten alkuperäisestä puolueesta, jota Halonen rumasti löi laimin, palaten SDP jäsenkirjaansa. Naukunut kuin riviedustaja homojen seurassakin. Kun viettinsä sinne pääministerin tavoin, pitääkö sitä jatkuvasti toitottaa.

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      97
      3998
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      97
      3357
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      131
      2668
    4. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      249
      2199
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      97
      1981
    6. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      100
      1893
    7. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      21
      1829
    8. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      115
      1673
    9. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1331
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      57
      1255
    Aihe