Kyllä se on niin jotta jos ei taso riitä pelaamaan omaikäisissä niin siirtyypi pelaileen ulkojäille
Yli-ikäiset pelaajat
20
4019
Vastaukset
- Anonyymi
Ei se pelaaja ainakaan tavoita oman ikäluokan tasoa jos pelaa vuotta nuoremmissa.
- Anonyymi
Ei kai pelaajia yleensä pakoteta vuotta nuorempiin. Yleensä tietämäni syyt on, että pelaaja itse on jostain syystä halunnut tai valmentaja on halunnut pelaajan joukkueeseensa.
- Anonyymi
Kyllä teini-ikäisillä on erittäin järkevää ottaa puberteetin vaihe huomioon, ja yli-ikäiskäytäntö on siinä varsin hyvä lisä.
- Anonyymi
Jos tuota yli-ikäissääntöä todellakin käytettäisiin siihen. Yleensä ei.
- Anonyymi
Eiköhän 21-vuotiaalta jätkältä puberteetti ole jo ohitettu....
- Anonyymi
Jos pitää pitää yliikäisenä pelata niin peli on menetetty
- Anonyymi
Mihin asiaan liittyen peli on menetetty?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mihin asiaan liittyen peli on menetetty?
Ettei tule kaverista änäripelaajaa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ettei tule kaverista änäripelaajaa
Kyllä Suomisarjakin on aika kova sarja
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ettei tule kaverista änäripelaajaa
Lueppa niiden änäripelaajien nimiä. Jos on sukunimi on esim. Kapanen, niin sopimus tehdään jo synnytysosastolla. Muilla peli on menetetty. Sisäpiiri hommaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lueppa niiden änäripelaajien nimiä. Jos on sukunimi on esim. Kapanen, niin sopimus tehdään jo synnytysosastolla. Muilla peli on menetetty. Sisäpiiri hommaa.
Eilen aloitti änärissä taas yksi toisen polven kiekkoilija. Nimi tuntuu olevan enne.....no joo. Matinkylästä olis paljon herkullisia tarinoita, mutta en halua kuulua sarjaan "katkerat isät". Mutta yleisesti, on kyse yhteiskunnan tukemasta toiminnasta ja lapsista/nuorista. Toivon, että jääkiekkoliitto ja palloliitto joku päivä herää ja alkaa toimimaan niin, että oikeudenmukaisuus ja muut hienot aaatteet alkavat oikeasti näkymään. Ja ennen kaikkea uskon niin, että se tulisi näkymään joukkuelajien menestyksessä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lueppa niiden änäripelaajien nimiä. Jos on sukunimi on esim. Kapanen, niin sopimus tehdään jo synnytysosastolla. Muilla peli on menetetty. Sisäpiiri hommaa.
Ai vähän niin kuin Selänteen pojat?
- Anonyymi
Just eräs joukkue julkaisi U20 kesäryhmän ja siinä kaksi v 2005 syntynyttä ...
- Anonyymi
No ne on sit kovia!
- Anonyymi
Mikäs siinä jos taso riittää. Toki siinä on monella vanhemmalla pelaajalla peiliin katsomisen paikka kun ”junnut” menee ohi.
- Anonyymi
No kyllä jo viime kausi olikin säälittävää räpellystä tuolla lastentarhameiningillä.
- Anonyymi
Näyttää jollain olevan kesän 2023 sarjoissa "poikkeusluvalla" peräti viisi yi pelaajaa. Saavat olla samaan aikaan kaikki kentällä, seuralla myös toinen TB joukkue ja kaksi T15 joukkuetta. Miten silti voi olla viisi yi pelaajaa samaan aikaan kentällä? Sais ihan laillisenkin joukkueen seuran muista porukoista?
- Anonyymi
En ymmärrä tällaista "lipsumista". Pelaako noi tyypit vielä 30v. perheenisänä
U20-joukkueessa. Kun pelaajia ja tuoreita kasvoja kyllä tässä maassa riittää.
Mikä tällaisten yli-ikäisten peluuttamisen tarkoitus juniorijoukkuiessa ylipäätään on?
Eivät pääse äijiin, joten säälistä jäävät junioreihin. Pahimpia ovat valmentaja-isät jotka
suosivat läpi kaverin ikävuosien härskisti omaansa. Ei tarvitse katsoa kuin matematiikkaa versus myönnetty peliaika. Paremmat kaverit saavat aikaa vähemmän.
En tajua, miten seurajohto sallii sen. Herättää ymmärrettävästi katkeruutta muissa, eikä todellakaan lisää yhteishenkeä millään tavalla. Kun kaikki maalit, syötöt jne löytyy tilastoista, niin suosiminen on hyvin selvää ja läpinäkyvää. - Anonyymi
Kun pojat ei välttämättä aina tule ammattikiekkoilijaa kuten isästään.
Monelle valmentajaisälle tämä voi olla täysin mahdotonta hyväksyä. - Anonyymi
Vähän on itseäni ihmetyttänyt joissain AA- ja A-peleissä mitä olen toimitsijana seurannut, että maalille on tuotu aika kovatasoinen vuotta vanhempi maalivahti vaikka aika isoista seuroista on kyse ja luulis, että oikean ikäinen maalivahti olisi laittaa kokoonpanoon. Mietityttää vaan, että palveleeko tuo nyt sitten hirveästi ketään..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t655791Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin
Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset294707Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo1243730Enää viisi yötä Sannan kirjaan
Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut53550Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel633530Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021
vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti673407Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"
Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L992754SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa
SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral832622IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!
"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k232552Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi892000