Elämään tunkeutuminen

Anonyymi

Onko kenelläkään kokemusta henkilöstä, joka haluaa pakonomaisesti tunkeutua elämäänne? Mielestäni sellainen henkilö, joka ei kunnioita toisen rajoja ja haluaa pakonomaisesti olla läsnä toisen elämässä on häirikkö. Vai onko se läheisriippuvuutta? Miten elämäänne tunkeutuminen on tapahtunut ja miten olette hoitaneet tilanteen?

Itse olen tullut siihen tulokseen, että tämänkaltaisella häiriköllä tuskin on omaa elämää, harrastuksia tai tulevaisuuden suunnitelmia. Niinpä ne ikäänkuin imetään muualta. Aletaan aivan kirjaimellisesti elämään toisen elämää soluttautumalla toisen kotiin, harrastuksiin ja vapaa-aikaan. Pidetään toisen kotia kuin omana, syödään toisen ruokia kuin omia, käytetään toisen tietokonetta kuin omaa ja halutaan tehdä samoja asioita, kuin toinen. Sitten tätä toisen elämää aletaan lopulta luulemaan ja pitämään harhaisesti myös omana elämänä ja myös siitä toisesta tulee ikäänkuin jokin itselle kuuluva asia, esine.

Aluksi tämä voi tuntua kiehtovalta, että joku on näin kiinnostunut toisen elämästä ja haluaa olla siinä mukana. Ongelma tuleekin yleensä siinä vaiheessa, kun havahtuu tilanteeseen ja haluaa muuttaa sen. Toinen onnistuu aina keksimään jonkin keinon millä olla yhteydessä ja pitää toinen lähellään. Kun sitten henkilön saa pois elämästään, ei ole ihme, että jos tuo toinen romahtaa ja murtuu. Onhan hän erehtynyt pitämään sinun elämääsi ja ehkä identiteettiäsikin omanaan ja kun ne otetaan häneltä pois, ei jäljelle jää mitään. Tällöin se toisen luoma valheidentitetti ja -elämä rikkoutuu ja kaikki pitää aloittaa jälleen alusta.

Tätä taustaa vasten on helpompi ymmärtää syitä häiritsevälle, pakonomaiselle käytökselle. Niin kauan kuin uhrin saa pidettyä otteessaan, pitää se yllä myös häiriköijän omaa itse luotua, harhaista persoonaa ja käsitystä itsestään. Niiden ylläpitäminen ilman uhria on vaikeaa, ehkä jopa mahdotonta. Mikäli häirikkö itse on kyvytön esim. hankkimaan omaisuutta, opiskelemaan, harrastamaan jne niin haluaa hän päästä käsiksi noihin asioihin uhrin kautta. Jos uhri esim. toimii juristina, niin alkaa tiedon imeminen lakiasioista ja kohta esiintyminen niissä itsekin asiantuntijana. Saattaapa jopa alkaa neuvomaankin sitä juristia niissä.

2

245

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Narsistiset vanhempani olivat tällaisia, kumpikin omalla tavallaan. Ikävä ilmiö, varsinkin lapselle.

      Tarkoitat varmaan aikuista ihmissuhdetta kuten parisuhdetta tai ystävää. Rasittavaahan tuo on. Omia rajojaan kannattaa puolustaa aina, pienissä ja suurissa asioissa.

      • Anonyymi

        Jep! Omissa rajoissa pitää todellakin osata olla tiukka. Mitä kauemmin peli jatkuu, sitä vaikeampi sitä on muuttaa. Mielenkiintoista on myös se, miten sama ei koske toistepäin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      34
      1962
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      165
      1890
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      382
      1792
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1248
    5. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      92
      1123
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      34
      970
    7. Oletko ollut *ittupää

      Siinäpä se kysymys eli oletko ollut *ittupää hänelle? Miksi?
      Ikävä
      95
      765
    8. Kiantama oy

      Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.
      Suomussalmi
      15
      698
    9. Haluaisin nähdä ja tavata sinut mies

      Vielä tässä elämässä.
      Ikävä
      32
      674
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      47
      665
    Aihe