DNS ja hidas netti

Anonyymi

Jostain syystä on ollut ongelmai mobiili-netin kanssa n. 1-2 kertaa/päivä ja syyksi on paljastumassa netin hidastelu (jopa 0.02mbit/s..) j system32/ASSOC, mikä on oletus dns-välimuisti windowsin Hidastelun aikana dns lakkaa toimimasta kokonaan, kunnes käy laittamassa esim. IPCONFIG: IP Configuration tiedostoon varmasti toimivat dns-palvelimet.
Tarkalleen ottaen en keksinyt, mistä ongelma kiikasti, mutta vaihtamalla tilalle IPCONFIG ja konfiguroimalla sen sain tilannetta ainakin korjattua - dns ei lähde kesken kaiken alta:

Ja samalla tietysti sain kotiverkkooni konfiguroitua paikallisen dns-cachen, josta löytyy mm. <sukunimi>.net ja <kone>.lan osoitteet.

11

267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tämän komennon käyttäminen CMD-komentokehotteessa palauttaa yksityiskohtaiset tiedot nykyisestä verkkosovittimen yhteydestä, mukaan lukien:

      Nykyinen IP-osoite
      Aliverkon peite
      Oletusyhdyskäytävän IP
      Nykyinen verkkotunnus

      • Anonyymi

        Ei w10 koskaan toimi.


      • Anonyymi

        Toi on totta.


    • Anonyymi

      Kopioit kysymyksen, muutit pari sanaa ja sait niihinkin kirjoitusvirheitä. Täytyy olla maailman huonoin trolli.

      • Anonyymi

      • Anonyymi

        win kymppi on luopumista!


      • Anonyymi

        selvästi windows tuossa kun vakoilee.


    • Anonyymi

      Unohda suosiolla; ei windowsissa mikään toimi!

    • Anonyymi

      "system32/ASSOC, mikä on oletus dns-välimuisti"

      No ei tosiaankaan ole. CMD kasku:

      C:\Users\admin>assoc /?

      Kertoo että:

      "
      Displays or modifies file extension associations

      ASSOC [.ext[=[fileType]]]

      .ext -> Specifies the file extension to associate the file type with
      fileType > Specifies the file type to associate with the file extension
      "

      DNS palvelimet speksataan wintoosassa kiinteäksi (parhaiten, helpointen, varmimmin) verkko-adapterin asetuksissa, Control Panel:ssa.

      Jos DNS:t on dynaamiseksi määritelty niin aika usein käy niin että joku some-kyttääjä kuten Google tai Fecesbook kaappaa ne, saavat siten vieläkin kattavamman kuvan käyttäjän netti"käyttäytymisestä" kuin vain selainta kyttäämällä.

      Kannattaa panna DNS:t staattiseksi oman yhdeydenveloittajan nimipalveluihin. Ei minnekään muualle. Koska silloin jos/kun omalla yhdeydenveloittajalla takkuaa, niin sieltä takkuaa kaikki, dataliikenne, nimipalvelut, yms. Dataliikenne yms tulee aina omalta yhteydenveloittajalta, ja jos nimipalvelut tuleekin toisaalta niin sellainen konfiguraatio aina auttamatta kasvattaa takkuamisen mahdollisuutta.

      • Anonyymi

        Saako w10 kuvansumennuksen pois

        Nyt kun kympillä yritän pelata on kaikki tausta ihan sumeeta.
        Miksi tää näin tekee.


    • Anonyymi

      Jos Windows 10:ssä netti hidastelee. Avaa Komentokehote (CMD) järjestelmän valvojana ja syötä sille seuraavat kuusi komentoa:
      ipconfig /flushdns
      netsh int ipv4 reset
      netsh int ipv6 reset
      netsh winsock reset
      nbtstat -R
      nbtstat -RR
      Noilla saat nollattua internetvälimuisteja.

    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      90
      5469
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      55
      3637
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      61
      2995
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      46
      2201
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      61
      1976
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      296
      1856
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1616
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      96
      1501
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1397
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      9
      1353
    Aihe