Jokaisella suomen maakunnalla tulee olla itsemääräämisoikeus aito-alkiolaiseen tapaan. Valta täytyy hajauttaa ja pitää lopettaa tällainen federalistinen vallan keskittäminen pääkaupunkiin. Siksi kunnallisvaalit ovat Perussuomalaisille tärkeät vaalit, koska niissä äänestetään kuntien itemääräämisoikeudesta, kun siis äänestetään Perussuomalaisia eikä tuollaisia federalisti vallan keskittäjiä kuten Demarit ovat.
Suomen maakunnat on saatava itsenäisiksi!
Anonyymi
15<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Aivan ensimmäiseksi on annettava Ahvenanmaalle heidän jo kauan havittelemansa oikeus liittyä Ruotsiin, jos niin mielivät. Ja kyllähän he mielivät!
Ahvenanmaalla on jo laaja itsemääräämisoikeus. Suomen muillekkin maakunnille pitää myöntää samankaltainen itsemääräämisoikeus.
Ahvenanmaalle ei mitenkään riitä nykyinen itsemääräämisoikeus. Ruotsin kruunun maakunnaksi haluavat, ja siihen heille on oikeus annettava.
Miksi he haluaisivat kuulua johonkin monarkiaan? Miksi kukaan haluaisi? Ootko vähän tyhmä?
Ai että maakunnat päättävät itsenäisyydestä? Eiköhän se ole Eduskunta, joka säätää lakeja, vai mitä? Onko muuten perussuomalaisten puolueohjelmassa jotain maakuntien itsenäistymisestä, ei varmaankaan. Mölinäpersut tällä palstalla kirjoittelevat mitä sattuu, utta se on juurikin sitä perussuomalaisuutta konkreettesimmillaan.
Kyllä maakunta-asiat ovat enemmän kepun hommia. Toivovat hallintohimmelistä kepulaisille runsaasti hyväpalkkaisia virkoja.
Kyllä ihan jokainen puolue haluaa maakuntiin. Kepulla vaan on oma maakuntahallinto, joka pitää purkaa koska se on kallis ja turha.
Ei varmaankaan? Et siis ole lukenut sitäkään ja esität jotain asiantuntijaa. Kuka sä luulet olevas oikeen?
Mites maataloustuet, kuka ne maksaa? Entäpä tiisselivero ja viinan hinta, tulleeko hinnat rytinällä alas?
Jokainen maakunta sää säädellä nämä itse ja näin syntyy maakuntien välistä kilpailua, kuten Sveitsissä. Kaikki tulee halvemmaksi ja rahalla saa ostettua enemmän
Itsenäisyys tarkoittaa myös, että koulutus,maataloustuet,työttökorvsukset,terveydenhoito yms. jokainen maakuntaa tarjoaa asukkailleen omista verorahoistaan. Valtiota ei tarvita kuin maanpuolustukseen. Ts. maakunnat eivät saa mitään valtionavustuksia.
Jokaisella maakunnalla on oma liikevaihto- ja tuloverotaulukko.
Mielenkiintoinen himmeli.
Me perussuomalaiset vaadimme, että joka maakunta saa päättää myös valuutasta, kesä- ja talviajasta ja jopa aikavyöhykkeestäkin. Omat puolustusjoukot on tietenkin itsestään selviö.
Ehdottaako pölhöpersu liittovaltiota? No jo on aikoihin nähty.
Me ajamme suomen liittovaltion purkamista. Demarit haluaisivat että sekä EU että suomi olisi joku liittovaltio
Näin just. Kepujen ja Demareiden kalliit ja täysin korruptoituneet maakuntahimmelit pitää purkaa