Järkytyin luettuani Keskon tulospalkkiojärjestelmästä. K-konserni tulospalkitsee vain johtajia ja hallintohenkilöitä. Ei myyjiä. MIKSI? Tämä epäkohta on välittömästi korjattava, tai muuten ainakin me valistuneemmat asiakkaat äänestämme jaloillamme.
Kesko palkitsee vain johtajat
9
2465
Vastaukset
- Anonyymi
Myös taitavat ostajat saavat suuret palkkiot. Hehän aina eniten yritysten tulokseen vaikuttavat. Myyjillä on pienempi vaikutus.
- Anonyymi
Logistiikka sai 7.9% vuosipalkasta, eli ihan kiva bonus. Tämä siis rakentamisen ja talokaupan logistiikassa.
- Anonyymi
Paljonko ylimääräistä palkkaa erilaisista ylitöistä ja ilta-, yö-, viikonloppu- ja pyhätöistä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Paljonko ylimääräistä palkkaa erilaisista ylitöistä ja ilta-, yö-, viikonloppu- ja pyhätöistä?
Tessin mukaiset ylityökorvaukset ja työaikalisät. Tulospalkkiossa ei ylitöitä huomioitu, vaan säännöllisen työajan ansiot.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Paljonko ylimääräistä palkkaa erilaisista ylitöistä ja ilta-, yö-, viikonloppu- ja pyhätöistä?
Monet Citymarkettien myyjistä tekevät ilta, viikonloppu- ja pyhätöitä mutta ilmeisesti heille ei tulospalkkiota maksettu. Elintarvikepuoli Citymarketeissa on kauppiasvetoista ja käyttötavarapuoli sitten saa palkan suoraan Keskolta. Monille Keskon myyjille maksettiin tulospalkkio. Tuo järjestelmä on kyllä hieman omituinen, koska siinä ei kohdella kaikkia Keskon työntekijöitä tasavertaisesti.
- Anonyymi
Ketjun aloittajalla ei tunnu olevan mitään käsitystä mikä on Keskon ja K-ryhmän välinen ero.
- Anonyymi
K-kaupat on usein yhtiöittäneet toimintansa,harva maksa veroja ansioista enemmän kuin 10 %. Ja ansiot voi silti olla 200 000 e/ vuosi ja enemmänkin.
Nostavat kevyellä verotuksella osinkotuloja, inoasta saa selville niin k-Neste market kauppiaat kuin city kauppiaat.
Sinne kannatte verokoijareille rahanne. - Anonyymi
Kesko puhkuu, ja jakaa hyvät osingot.
- Anonyymi
Erikoista toimintaa Kesko.
K-kauppiaat ovat suurituloisia, vaikka maksavat isot kauppias maksut, Kesko tekee myös isoa tiliä.
Hölmöt kuluttajat kiikuttavat k kauppaan rahansa, maksavat kallista hintoja huonoista tuotteista ja palveluista.
Kauppiaat ajavat kutos sarjan bemareilla, porcheilla - rouvatkin taitaa ajella vähintään audeilla!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2343992Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232307Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1411461
- 77929
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127927Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37920Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!330849Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8847J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl61756