”Mielipiteet ovat kuin pyllynreikiä. Jokaisella on sellainen.”
Ja sitähän juttua löytyy, mistä vain valita, kun keskustan palstalla ollaan. Kirjoitin muutamia juttuja tuonne muuallekkin mm yhteiskunta ja ja historia tuossa päiviä sitten, ne sai hyvän vastaaoton, kun vastaajistakin läytyi tietonikkareita.
Kuten suluissa mainitsen, se on tällaista, jokainen on oikeutettu mielipiteeseensä meidän kaltaisessa maassa, vaikka näkyy täälläkin olevan tahoja jotka haluaisi niitä alkaa raakaamaan, miksi ihmeessä ? Tuossa kokoajn nonstoppina pyörii, että pitäisi poistaa kirjoituksia, jollakin, jotka ei ole mieleisiään. Kai lääkityksensä on edes osittain kunnossa, eikai normaali ole toisten kirjoituksia vaatimassa poistettavaksi.
Mitä ylimalkaan katselin kirjoituksia, yhtäkään ei löytynyt jota tulisi raakata. Jos ei näitä kestä silloin ei kestä muutakaan elämään liittyvää. Silloin tällaiset palstat on väärä paikka johon tallaiset tulleet. (such columns are the wrong place where such people have come.) Jos ei Suomea ymmärrä ?
Tässä saunalla vielä kirjoitan, josta nyt alan siirtymään iltakahveen pariin, taisi olla piirakkaa ja leipäjuuśtoa jota eukko tekaisssut.
Mainitaan nyt vielä Hylkysaaresta, joka tuttu meille monille. Luotsiasema ja Merimuseo joka toimi yli 30 vuotta. Saaren pinta-ala on liki 4 hehtaaria, ja julkisen tiedon mukaan hinta oli 7 miljoonaa.
"Saareen matkailu- ja virkistystoimintoja osana Helsingin merellistä strategiaa. Suunnitelmassamme on myös Hylkysaaren historiallisten rakennusten kunnostaminen ja saaren luonnon elvyttäminen. Kesän 2022 suunnitelmissa on avata julkinen sauna ja kesäkahvila, sanoo tiedotteessa Hylkysaari Oy:n hallituksen jäsen Taru Lehtonen."
-TULEE SUOSITTU PAIKKA.
Saari on ihan siinäKorkesaaren liki.
Sellasta. Tyhjää jorinaa monen mielestä, mutta jorinalla on aina tarkoituksensa, nyt yritän näin siirtää keskustelua muuallekkin kuin -eipäs -juupas akselille, kun näkyy olevan sekin sitä turhaa kuin tämäkin.
Kaikille hyviä ja antoisia keskustelun avauksia, kuin vastauksiakin, kyllä niitä on kun politikka on sellaista eläväistä.
Jos jotain keskustaan liittyen löytyisi juttua
15
94
Vastaukset
- Anonyymi
Kuittaan.
- Anonyymi
Samaa mieltä, kukin kirjoitelkoon mitä tahtoo, ja jos ei näytä kiinnostavan, voi olla lukematta sellaisen avauksen tai kommentin. Ylläpito sitten tekee omat poistot jos aihetta näkee, turha sinne on palstalaisten itkeä.
Hylkysaaressa on joskus tullut piipahdettua sitä kapoista siltaa pitkin, mielenkiintoista mitä sinne tulee jatkossa. Yleinen sauna kuulemma ainakin. Niiitäkin alkaa taas Helsingissä olla, tosin hieman erilaisia kuin ne vanhat perinteiset yleiset saunat. On Löyly, Allas jne.
Onhan ne yleiset saunat mukavia, vaan tuossa laskin, että itsellä on käytössä neljä saunaa, kolme puulämmitteistä kiuasta ja yksi sähköllä. Yksi sauna on pyörillä, vanhan asuntovaunun rungon päälle tehty, saa siirrettyä mihin lystää. Rekisterikilvet antoi katsastusmies kun leimalla käytin, hinattava laite lukee rekisteriotteessa. Ei tarvitse uusintakatsastaa. Niissä neljässä riittää saunomista ettei juuri yleisessä saunassa tule käytyä.
Semmosta jorinaa- Anonyymi
Hieno asia kun tulee käyttöön saari.
Kun olemme saunakansaa, se tulee menestymään. Nelisen hetaaria niin on tilaakin.
- Anonyymi
Juttua sulta tuli. Mutta miten se liittyy Keskustaan???
- Anonyymi
Varmaan vapaa keskustelu liittyy keskustaan.Yleensä vapaus kaikilla, ettei ole sosialistien tavoin kytköksiä. Ei esim Supo kassakaappin piiloonStasilistaa joissa demarinimiä, avointa.
- Anonyymi
Parhaita juttuja palstalla, sinä et vaan ymmärrä, mutta se onkin sinun ongelma, ei muiden
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Parhaita juttuja palstalla, sinä et vaan ymmärrä, mutta se onkin sinun ongelma, ei muiden
LAITA paremmaksi, kynä on sinulla. Niin katsotaan kykysi, onko muutakin kuin säärestä pureminen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
LAITA paremmaksi, kynä on sinulla. Niin katsotaan kykysi, onko muutakin kuin säärestä pureminen.
Tuskin Pankkolägvitsi osaa itse tehdä aloitusta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuskin Pankkolägvitsi osaa itse tehdä aloitusta.
Ei osaa, nähty.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Parhaita juttuja palstalla, sinä et vaan ymmärrä, mutta se onkin sinun ongelma, ei muiden
Sinä se ymmärrät, et nyt kuitenkaan lestaa huuda !
- Anonyymi
Rolex-Riku suunnittelee Turja-Pulterin kanssa lakkoja.
https://www.google.com/search?q=riku aalto turja kuva&tbm=isch&ved=2ahUKEwjyzeqK1I7wAhVNlosKHSHnCRsQ2-cCegQIABAA&oq=riku aalto turja kuva&gs_lcp=CgNpbWcQA1CUQliLVWD6WWgAcAB4AIABYogB7wOSAQE2mAEAoAEBqgELZ3dzLXdpei1pbWfAAQE&sclient=img&ei=E79_YLL4K82srgShzqfYAQ&bih=613&biw=1232&client=ubuntu - Anonyymi
Useampia ministeri- ja valtiosihteerivaihdoksia on odotettavissa kepunkin riveissä Setä Arkadian mukaan:
https://www.is.fi/politiikka/art-2000007932683.html - Anonyymi
Vappu satas Antti ovella " meillä taitaa olla sama suunta "
https://crop.kaleva.fi/b0Vez7rec4I1jpWXpBeQz0iYL-Y=/smart/https://lorien-media-prod.s3.amazonaws.com/images/archive/cartoons/2271983/2020.11.20.11.04.16/3839_11-11-19.jpg - Anonyymi
”Mielipiteet ovat kuin pyllynreikiä. Jokaisella on sellainen.”
Tuo kyllä pitää paikkansa, aina valitetaan, harvoin kehutaan, kuin sosiaslitit omiaan vaikkei ole kehumista.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1745008- 151630
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka621595Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1211451Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s91303Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.931056Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit491050Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249297942- 181901
Hinduille tiedoksi
USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu279757