Kilpirauhassairauteen viittaavia oireita?

Anonyymi

Olen miespuolinen henkilö ja minulla on ollut kummallisia oireita jo kohta puolitoista vuotta. Koen, että elämän laatu on laskenut ja töissä on vaikeampaa olla. Vatsa löysällä jatkuvasti, närästystä, nivel-/ jänneoireita mm. sormissa, lihasnykinää varsinkin jaloissa ja käsissä, väsyneet jalat (välillä tekisi vain mieli rojahtaa kasaan lattialle), muistiongelmia (varsinkin lähimuisti), lievää vapinaa jaloissa ja käsissä, suun kuivumista, korvien naksumista ja jopa iho-ongelmia yms. pienempää. Ei ole kuitenkaan ollut palelua/hikoilua normaalia enempää, eikä lihomista/laihtumista.

Kilpirauhasarvoja tutkittiin oireiden alkaessa ja osin jo aiemminkin puolitoista-kaksi vuotta sitten. Arvot olivat ainakin silloin vielä raja-arvojen sisällä. Tosin TV4 oli menossa alaspäin ja oli jo lähellä ala-arvoa eli 11 . TSH oli ihan ok eli 2,44. TPO oli 59 eli lähellä yläarvoa. Muitakin tukimuksia on tehty, mutta ei ole löytynyt mitään kummempaa. Mitä nyt D-vitamiinitaso oli alarajalla ja hemoglobiini alarajalla (varastorauta kuitenkin noin 200 ug/). Voiko kyse olla kuitenkin kilpirauhasen vajaa- tai liikatoiminnasta?

8

268

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko sinulta katsottu testosteroniarvoja ?

      Siitä on ollut jonkin verran juttuja, että miehillä aletaan herkästi hoitaa esim. masennusta oireiden perusteella, vaikka kyseessä voisi ollakin mieshormonin vajaus.

      Tosin naisena en tiedä, kuuluuko niihin mieshormonijuttuihin minkälaisia fyysisiä oireita.
      Mutta kannattaa ne arvot selvittää joka tapauksessa, jos ei ole katsottu.

      • Anonyymi

        Kiitos vinkistä, mutta testosteroni on katsottu ja oli raja-arvoissa. On tutkittu myös mykoplasman mahdollisuus, magnesium-, natrium-, Kalium, kalsium-, B12-, kreatiniini-, kreatiinikinaasiarvot ja veriarvot yleensä. Lisäksi on käyty neurologilla, tehty pään magneettikuvaus, reumakokeet, borrelioosi, kolesteroli. Eli kilpirauhassairauksien ohella olen epäillyt aiheuttajaksi myös reumasairauksia, pitkäaikaista stressiä, jotain bakteeria, hometta, elohopeaa ja jopa ALS:ia. Isälläni on kilpirauhasen vajaatoimintaa jonkin verran eli syö siihen tyroksiinia pientä annosta.


    • Anonyymi

      Onko niitä mustia l. amalgaamipaikkoja hampaissasi?

      • Anonyymi

        On amalgaamipaikkoja ja itse asiassa niitä varten sain puhuttuakin elohopea -tutkimuksen viime vuoden puolella, joka maksaisi kuitenkin 200 €. Yritänkin selvittää ensin muut mahdollisuudet ja jätän tuon elohopeatutkimuksen viimeiseksi. Työpaikalla kävi myös homekoira, joka oli työkaverin oireiden takia kutsuttu paikalle. No koira ei kuitenkaan löytänyt mitään . Ja asuntonikin on sen verran uusi, että tuskin hometta löytyy täältäkään.

        Viestiketjun aloittajana olisikin mukava tietää, onko kellään vastaavanlaisia oireita ja onko niihin löytynyt syytä?


    • Anonyymi

      Kyllä ne arvot kannattaa vielä katsoa, mutta tuskin selitys löytyy kilpparista.

      Hashimoto

      • Anonyymi

        Kyllä varmaan jossain vaiheessa katsonkin. Jos kyseessä ei ole tuo vajaatoiminta, niin itsellä seuraavat epäilyt ovat jonkinasteinen reaktiivinen niveltulehdus, jollaisen koin nuorempana ja kesti pahimmillaan ollessaan noin pari vuotta. Tai sitten pitkäaikainen stressi, johtuen viimeisen puolentoista vuoden paineista. Stressi voi kuulemman myös aiheuttaa esim. tuota lihasnykäyksiä yms. Ja pitää tuo testosteronikin vielä tarkistaa uudelleen.


    • Anonyymi

      Tyttärelläni oli paljon erilaisia kummallisa oireita. Voimakkaimpana alituinen väsymys.
      Itselläni on vajaatoiminta ja sama sisarellani sekä isällämme. On siis suvussa sitä.
      Kehotin tytärtäni menemään endokrinologille, ja koska arvot samalla tavalla hyvin lähellä raja-arvoja, sai Tyroxin-lääkityksen 50 mg/päivä.
      Endokrinologin mukaan vielä ei siis vajaatoimintaa mutta siihen menossa, siis Hashimoto. Elimistö siis on hyökännyt kilpirauhasta vastaan ja tuhoaa sitä vähitellen.
      Tyttäreni ollut lääkityksellä nyt kolmisen kuukautta, ja jo nyt selvä ero jaksamisessa. Ennen niin jähmeä ja jotenkin ilmeetön olemus on vilkastunut ja entinen naurava ja energinen nuori nainen alkaa taas näkyä.
      Moni lääkäri ei suostu hoitamaan. Joskus joutuu tappelemaan paljonkin. Tyttäreni meni yksityiselle ja tehtiin kunnolliset utkimukset. Jos vain mahdollista suosittelen yksityistä.

      • Anonyymi

        Näin viestiketjun aloittajan täytyy todeta, että olet varmasti oikeassa ja olenkin käynyt yksityisellä työterveyden kautta. Mutta näköjään on iso merkitys sillä, kuka sattuu olemaan lääkärinä. Mutta kyllä nuo kilpirauhasen vajaatoimintaan liittyvät oireet voivat olla hyvinkin moninaisia, joten minulla voi hyvinkin olla alkava vajaatoiminta. Tarkoitus on käydä mittauttamassa arvot piakkoin uudelleen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1739
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      24
      1216
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1112
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      135
      933
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      629
    8. 77
      622
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      608
    10. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      571
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      528
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      502
    14. 36
      474
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe