^Diabetes aiheuttaa Yhdysvaltain terveydenhoitojärjestelmälle 300 miljardin kustannukset per vuosi. Päälle tulevat menetetyn työajan aiheuttamat taloudelliset menetykset sekä inhimillisen kärsimyksen ja menetettyjen elinpäivien arvo (mittaamaton).
Kohtalaisen suuresta ongelmasta siis on kysymys.
Nykyinen hoitoparadigma (syö hiilari- ja siemenöljypainoteisesti ja pistä insuliinia, laihduta kaloreita laskemalla ja rääkillä) varmistaa sen yleisemmän eli tyypin 2 diabeteksen pysymisen etenevänä sairautena joka vie kohti ikäviä päätetapahtumia kuten amputaatioita, sokeutumisia ja dialyysejä sekä ennenaikaiseen hautaan.
Kuitenkin tyypin 2 diabetes on elintavoilla täysin ehkäistävissä oleva ja jo puhjenneenakin remissioon saatavissa oleva sairaus. Ei tarvitse kuin rajoittaa riittävästi hiilihydraattien syömistä.
Voihan räkä.
7
180
Vastaukset
Voisit kommentoida tätä Knuutin kirjoitusta jonka mukaan karppaus ei ole pitkällä tähtäimellä yhtään tehokkaampi diabeetikoille kuin muutkaan dieetit:'Vähähiilihydraattinen (VHH) ruokavalio ja diabetes'.
- Anonyymi
” Olisiko niin, että fanaatikot ovat turhaan pilanneet VHH-ruokavalion maineen? Perusteettomat ja virheelliset väitteet VHH-ruokavalioon liitettynä ovat ehkä leimanneet sen huonommaksi kuin se tutkimusnäytön perusteella oikein toteutettuna onkaan.
Ehkä sitä teki myös media kun tunki pekonin, voin ja kerman joka kuvaan vaikka tutkimukset tehtiin fiksummilla ruokavalinnoilla” Anonyymi kirjoitti:
” Olisiko niin, että fanaatikot ovat turhaan pilanneet VHH-ruokavalion maineen? Perusteettomat ja virheelliset väitteet VHH-ruokavalioon liitettynä ovat ehkä leimanneet sen huonommaksi kuin se tutkimusnäytön perusteella oikein toteutettuna onkaan.
Ehkä sitä teki myös media kun tunki pekonin, voin ja kerman joka kuvaan vaikka tutkimukset tehtiin fiksummilla ruokavalinnoilla”Lainauksissa olisi syytä mainita lähde.
Kyllä karppauksen huono maine johtuu pitkälti kotimaisista karppausguruista. Meillä karppaus toteutetaan pitkälti kovilla rasvoilla ja runsaalla lihalla mutta tutkimuksia ei.- Anonyymi
hvp27 kirjoitti:
Lainauksissa olisi syytä mainita lähde.
Kyllä karppauksen huono maine johtuu pitkälti kotimaisista karppausguruista. Meillä karppaus toteutetaan pitkälti kovilla rasvoilla ja runsaalla lihalla mutta tutkimuksia ei.No se lainaus oli siitä samasta Knuutin tekstistä, johon aiemmin viittasit. 😀
https://blogit.ts.fi/terveys-tiede/vahahiilihydraattinen-vhh-ruokavalio-ja-diabetes/
- Anonyymi
Ei diabetes johda mihinkään amputaatioihin tai vastaaviin mitä listaat tuossa vaikka diabeetikko söisikin hiilihydraatteja ja pistäisi insuliini. Ei se johda ennenaikaiseen kuolemaan tai mihinkäänlisäsairauksiin, jos diabeetikko pistää sitä insuliinia ja laskee niitä hiilihydraatteja. Eli jos diabetikko huolehtii siitä, että verensokeritasapaino on kunnossa pistämällä sitä insuliinia sen mukaan mitä syö niin ei se diabetes noita lisäongelmia aiheuta.
Insuliinin pistämisen tarkoitushan nimenomaan on se, että sillä huolehditaan siitä ettei verensokeri jää korkealle. Jos huolehtii oman diabeteksensa hoitamisesta niin ei käytännössä tarvitse lisäsairauksia pelätä. Mutta jos diabetes on huonossa hoitotasapainossa niin sillon riski tottakai on olemassa. Eli jos on laiska tai huolimaton pistämään insuliinia niin sitten tasapaino on pielessä ja lisäsairaudet on mahdollisia.
Terveilläkin ihmisillä insuliini on nimenomaan se, joka huolehtii verensokerin kurissa pitämisestä. Miten se insuliinin pistäminen siis muka on jotenkin paha asia diabeetikolle? Ihan yhtälaillahan terveet syö hiilihydraattia ja insuliini siten siivoaa verensokerin pois. Samasta on kyse diabeetikollakin. Eli huolhdi ettei verensokeri jää korkealle eikä lisäsairauksia tarvitse käytännössä pelätä. Jos et huolehdi diabeteksen hoitamisesta niin sitten asia on toki toinn.
Tyypin 1 diabeetikoilla toki homa on vaikeampa, koska elimistö ei tuota insuliini ja siksi verensokerin heilahtelut on normaaleja. Mutta tyypin 2 dibeetikollaelimistö tuottaa insuliinia.Ei lisäsairauksien väälttämisessä tarvita mitään puoskarointia vrallisten ketoosien ja hampaat irvessä hiilarien välttelyiden kanssa. Riittää, että huolehditaan että se verensokeri ei jää korkealle, eli pistetään se insuliini.Valitettavasti kaikkien hoitotasapaino ei ole hyvä.
Ei karppaus tosissaan ole mikään ihmekeino diabeteksen hoidossa. Tuosta on tehty muutamia kymmeniä tutkimuksia ja niitä käsittelevät metatutkimukset ovat kaikki päätyneet samaan lopputulokseen eli karppaus laskee pitkää sokeria noin 0.5 prosenttiyksikköä eli 5 mmol/mol lyhyellä aikajänteellä mutta erot häviävät jo vuoden kohdalla. Kannattaa tosissaan lukea se Knuutin blogikirjoitus.
Kun ennen ykköstyypin diabeetikoita hoidettiin karppauksella niin elinikä jäi noin vuoteen. Vielä insuliinilla ja karppauksella harva eli vanhaksi.- Anonyymi
Tuossa tekstissäsi voisi vaihtaa lähes jokaiseen insuliini -sanan tilalle sanan diabeteslääke. Varsinkin kakkostyypin diabeetikot käyttää enemmänkin pillerilääkitystä ja insuliinia tarvitaan vasta vakavammassa hoitotilanteessa ja tietenkin ykköstyypin diabeetikoille.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2782593Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."772443SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis512182Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj671844- 1201618
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis591544- 1341396
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin731288Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.871099Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli761089