Olen huomannut tuolla kylällä kulkiessa että enää eivät kaikki käytä maskia. Tänään 22.4 on todettu yksi uusi korona tartunta täällä Oulaisissa joten kaikille vaan maskit naamalle kun kauppoihin ja muihin tiloihin tulette ei se tauti ole vielä ohi hetikään. Varsinkin nuoret miehet ja vanhat miehet eivät käytä maskia Keski-ikäiset ovat omaksuneet parhaiten tuon maskin käytön. Vappu on tulossa joten pitäkääpä järki päässä juhliessanne että ei korona enää leviä. Se on meidän kaikkien yhteinen etu ja velvollisuus suojata toisia omalla maskin käytöllämme.
Maskin käyttö
Anonyymi
27816
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Unohtukohan sulla, että kaikki ei voi pitää maskia terveydellisistä syistä ja osa kulkee rokotettuina maskittomana. Saattaa se itsekkyys näkyä enemmän tulevaisuudessa, kun ajatellaan rokotuksen suojaavan etupäässä sitä omaa napaa, muttei ajatella, että rokotettu voi levittää virusta rokottamattomiin. Niin ja maskien hyöty on surkea, kuten on niin useasti tutkittu.
Tuo ei pidä paikkaansa että maskien teho olisi huono varsinkin jos käyttää ffp2 maskia. Ei ne rokotetutkaan saa heti kulkea ilman maskia eikö siinä mene se kolme viikkoa siitä ensimmäisestä piikistä kun se alkaa vaikuttaa. Toisen piikin saa vasta ehkä 12 viikon päästä niin sekin väliaika on käytettävä maskia. Väitätkö että kaikki vanhat ukot ei terveydellisistä syistä voi maskia käyttää onko sitten nesteellä istuvat ukot kaikki niin sairaita että vapautettu maskin käytöstä.
Tuohon soppaan minäkin laitan lusikkani. Tuossa sanottiin että rokotetut levittää tautia rokottamattomiin. Rokotukselle vaan sitten jos on tuota mieltä ne on parasta aikaa menossa. Ei tämä tauti muuten tokene jos ei kaikki kanna omaa korttiaan kekoon asian hyväksi. Tietysti on sairauksia joiden vuoksi ei voi maskia käyttää mutta niitä ihmisiä lienee vähemmistönä. Joten tuo ei ole mikään puolustus kun aikaisemmin maski oli lähes jokaisella. Paljon on niitä jotka ei välitä suojata muita vaan hönkivät ilman maskia tiloissa jossa paljon muitakin ihmisiä.
Juu ja törkeää tuo että varataan rokotusaika eikä tulla rokotettavaksi. Tänäänkin lähes puolet ajanvaranneista jätti tulematta rokotettavaksi.
No jo on aikoihin eletty jos ei aikaa peruuta jos ei pääse tulemaan. Sakko maksu tuosta pitäisi periä kun tuollaista tekee. Samalla vie ajan semmoselta joka tulisi paikalle. Hyi hävetkää jotka teette tuollaista.
Tuo oli täyttä soopaa että puolet jätti tulematta. Tiedän sen varmalta taholta. Ihme että tänne viitsii valehdella tuolla tavalla. Lienee yksi niistä jotka ei halua rokotetta ottaa. Omapa on asiansa mutta valehtelemaan ei tarvi tänne tulla.
Kannattaa muistaa se, ennenkuin alkaa arvostelemaan maskittomia tai rokottamattomia - kumpaankaan ei ole olemassa pakkoa. Jokainen päättää itse, mikään seikka ei oikeuta mihinkään sakin hivutukseen, jos näistä kieltäytyy.
Tähän on yksinkertainen vastaus että jotka ette ota ilmaista rokotusta vastaan niin turha valittaa että rokotetut tartuttaa teihin koronaa, kuten tuolla edellä joku loihe lausumaan. Tuskin kukaan mitään sakin hivutusta antaa mutta katseita kyllä saavat maskittomat.
Noinko paljon arvostat lähimmäistä ja vastuutonta tuommonen puhe,, ja tämä on tarkoitettu tälle maskittomalle ja rokotuksesta kieltäytyjälle. '' taidat kuvitella että rokotetut onkin niitä levittäjiä''
Elämä on, tiedätkös? Mun ei tartte huolehtia ku itestäni ja onneksi Suomessa on vielä vapaus valita. Sun kannattais muuten lukea mm. ulkomaisia tutkimuksia, mitä tehty yliopistoissa (jos kielitaito riittää) - niiden tulokset on selkeästi olleet niin, että jopa rokotettu voi sairastua. Sieltä löytyy paljon tietoa, enemmän kuin nämä iltalehdet sun muut, joita nähtävästi luet ja arvostat lähimmäisiäsi?
Jopa olet itsekäs ihminen kun ajattelet tuolla tavalla. Jos sairastut niin yhteisistä varoista sinunkin teholla olot joudutaan maksamaan. Taidat olla raukka itse kun muiden kielitaitoa epäilet tosi itsekeskeinen ja itsekäs ihminen jolle toisten ihmisten terveys tai henki ei merkitse yhtään mitään.
Repeskö pelihousut? :D
Uhkailu tietääkseni kiellettyä palstalla? Joten pitäisiköhän sinunkin jo rauhoittua "tärräyttelemisillä"?
Pitäisikö pitää huoli vain omista asioista? Jos maskittomat pelottaa, niin sinun kannattaa sillon pysyä kotona.
Samaa mieltä, pysyy sitte kotona, jos alkaa pelottaan. Eipä tässä ole ku vuosi sitte, ku naureskeltiin maskeille ja niitä ei tarttenu käyttää. Kovasti sitte selitelty, että sen vuoksi ku maskeja ei ollu saatavilla, höpö-höpö. Jos ne pärskeet suodattaa, viruksia ei hengityksestä. Tais olla niin, että yhteen nuppineulan päähän mahtuu 4 biljoonaa virusta, miettikääpä sitte sitä, etteikö ne mönkis maskin läpi?
Täällä taas nämä höpisijät vauhdissa kertomassa omia mutu tietojaan. Kuka tässä on väittänyt että rokotetulle ei voisi tulla koronaa kun on tullutkin. Se kuitenkin estää taudin vakavimman muodon.
Tosi on🤨🤨
Pakkohan se on käydä kaupassa ja muillakin asioilla. Jos joku maskiton tulee liian likelle hönkimään niin sille ei kunnian kukko laula saa sanallista ja muutakin palautetta. Kannattaa pitää maskittomien se 2 metrin turvaväli meihin maskia käyttäviin.
Niinpä niin, kaltaisesi hysteerikot ovat syy minunkin maskin käyttöön. Olisi nimittäin liian ikävä maksella kipurahoja niputtamisesi jälkeen.
Oikeassa olet🤨🤨
Se on hyvä että ymmärrät että on kaikkien etu kun suojaamme toisiamme ja ittiämme,,,'' turhaa siinä on alkaa vääristelee tosi asiaa. Eikä täällä kannata alkaa uhkailee kun määräykset on tullut korkeammalta taholta. 🤔🤔😐😐
Noinko vähän välität lähimmäisistä, kyllä tämä on kaikkien asia, tässä vakavassa tilanteessa ei ole varaa leikkiä kenenkään terveydellä saati hengellä. 😟😟
Baarisa myös pitää olla suojuksii jos vaikk mnkälaisii ettei taudit pääse jypyttää
no monissa maissa on maskiautomaatit kolikoilla toimivia muttei meillä
onneks tää megabs lävähtää pikapuoliin tuulettimeen
Hulu lehemä tautii venäjän kostamuksesa , lehemät ällistelee liikenteen seas.
Koittakaapa vielä jaksaa käyttää sitä maskia julkisissa tiloissa varsinkin kaupoissa. Korona ei ole ohi turha tuudittautua siihen. Joillekin jää pysyviä vaurioita jos siihen sairastuu jopa henki voi mennä. Käykää rokotuksella kun oma vuoro tulee vain sillä voidaan saada tuo tauti kuriin ei sillä että lyödään hanskat tiskiin ennen aikojaan ja aletaan elää entiseen malliin uskotellen itselle ettei tässä mitään vaaraa ole mutta kun se vaara on olemassa yhä niin kuin viimeiset toista vuotta ovat näyttäneet.