Tehdään Suomesta kehitysmaa

Mille puolueille tämä slogan sopii
18<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Hyvinkin jo ollaan sillä tiellä ja mikä ettei! Rupeaa kehitysapu maailmalta juoksemaan Suomeen päin. Ollaan vain kuin Ellun kanat tai variksen pojat, odotetaan jonkun hoitavan asiat puolestamme.
Välillä nujakoidaan vaikka lappalaisten tai Varsinais-suomalaisten kanssa, lähdetään pakojaisiin Amerikkaan ja saadaan ikielätys, kun on niin vaarallista olla Suomessa, saattaa saada vaikka lärviinsä.
Ei tässä mitään puolueita tarvita, eivät meille tulevat "pakenijatkaan" haastele mitään puolueistaan. Ne ovat mennyttä aikaa.
Muuten, eikö hallituksen kuulu tehdä ja päättää siten, mikä on maalle parasta, eikä niin, mikä sopii juuri sille minun puolueelleni.
Jokainen joutuu vuorollaan tekemään kompromissejä, ei voi vain uppiniskaisesti pitää kiinni siitä, mitä minun puolueeni haluaa. Kyse on maan johtamisesta, eikä puolueiden riitelemisestä, kuka saa tahtonsa toteutetuksi.
Toivottavasti tämä hallitus hajoaa omaan mahdottomuuteensa, on jo nyt tullut liian kalliiksi heidän harjoitteluaikansa.
Sopii myös ihmetellä, kun maassa on 327000 työtöntä ja haussa vain 90000 avointa työpaikkaa, jotkut ovat kaavailleet, että tarvitsemme 80000 uutta maahamme muuttajaa. Mihin hittoon heitä tarvitaan? Täällä ennestäänkin olevia kun ei ole saatu työn syrjään kiinni.
Avoimet paikat ovat enimmäkseen johtajatason paikkoja, eivät kehittymättömien maiden kansalaisten haettavissa. Jos niihin ei ole sopivia työttömiä, täytyisi kouluttaa ja miksi ei omia kouluteta. Kaikki suomalaiset ovat peruskoulun käyneitä, ei tarvitsisi aloittaa kirjaimien opettelusta.
Kyllä tuntuu olevan vaikeaa.
Tuntuu siltä, että työttömyys halutaankin pitää korkeana, syystä tai toisesta.

Äänestä

Persut haluaa tehdä Suomesta henkisen kehitysmaan. Joka välissä persut vähättelevät sivistystä, koululaitosta, taidetta, tieteellistä tutkimusta, käytöstapoja.

Äänestä
  • Siinä samassa ovat persujen kanssa kepu ja kokoomus. Sivistystaso putoaa huolestuttavasti. Sipilän kepu-persu-kokkarien jäljiltä koulutuslaitos, ammattiopinnot ja tiede- ja kulttuuri olivat tuuliajolla. Tämä hallitus tekee parhaansa tasoittaakseen niitä kuoppia ja eriarvoisuutta, minkä Sipilä porukoineen niittasi.

    Äänestä

Halitus AKKASET näyttää nyt pyörähtävän
- eiköhän esitykset julkisis kanavis rupea totuuksia julkistamaan ja latelemaan
- tästä pöyristyttävästä ajasta ja menosta

Äänestä

Persut vetää kotiin päin, kuin trumppikin teki. Muut puolueet on syytämässä rekkatolkulla rahaa ulkomaille ja samalla suomi ottaa sitä varten lisää velkaa. Ei hyvää päivää mitä hölmöläisten touhua.

Äänestä
  • Höhhöh. Ei voi muuta vastata ihmiselle, joka ei tiedä mistäänmitään. Höhhöh.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Höhhöh. Ei voi muuta vastata ihmiselle, joka ei tiedä mistäänmitään. Höhhöh.

    💋💋💋💋👄💘💘💘💘💘💘💖

    Äänestä

  • Sanos muuta, lerppahuulet pelastaisi maamme lopullisesti työnteolta.

    Äänestä

Vihervassareiden ratkaisu työttömyyteen on ottaa omien työttömien lisäksi tänne etelän hedelmiä työttömiksi

Äänestä
  • Joo etelän hedelmät vielä vaaroineen

    Äänestä

Puukojenyöt on nykypäivää helsikisäh, tätä se lainkirjain tuotti ja nythän se kulturismi vasta paisuukin, kyllä lieksa teki tässäkin omanosansa ja tekee edelleen

Äänestä

Australia olis rikollisten valloittama, jolleivat olisi tarkkoja säännöissä ja tullitarkastuksissa! Ihmiset yrittävät valheilla keplotella, mutta totuus paljastuu tutkimalla! Suomessa liian moni pääsee valheilla maahan, kun ei ole papereita mitkä todistaisivat esim.iän! Maailma on täynnä valehtelijoita ja keinottelijoita, siivellä eläjiä! Suomi menee konkurssiin tällä sinisilmäisyydellä!Hitaat tajuaa vasta kun liian myöhäistä, sitten niitäkin, jotka itse yrittävät hyötyä maahantunkeutujista!

Miksei julkeat laitomat nyt ja kaikki telkientaa, ainoastaan pääsy kotimaihisa sallitaan, ovat ilmeisesti tulleet rikoksiian pakoon tänne jot jokin roti tähän järetömyyteen pitää laittaa, muutenhan oikeusvaltiolta menee kokonaan pohja pois

Äänestä
  • Kuten jälleen huomaamme on oppositiopuolueet persut ja kokoomus syynä Suomen työttömyyteen. Hallituspuolueet seuraa tialnnetta sivusta eivätkä voi tehdä tilanteelle mitään. Kenties he pohtivat voisiko ottaa ulkomaalaisia lisää maahamme, tai nostammeko veroja.
    Toivottavasti seuraava hallitus pystyy tekemään jotain muutakin. 😁

    Äänestä

  • Kehitysmaalaisuus siemen on jo suomessa läpytelemässä ilmaisuudessa tapoineen
    - ja voivat aivan vapaasti tehä mitä mieliisä juolahtaa kultuuriesa mukaista härpäskää

    TÄLLÄ SUOMI NOUSUUN KEHITYSMAAKSI KOKONAAN
    ja eekuin opiskelemaan näitten arvaamattomuuksia ja tapoja
    SUOMEN HELVETÖINTI ON JO MATKASSA

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kehitysmaalaisuus siemen on jo suomessa läpytelemässä ilmaisuudessa tapoineen
    - ja voivat aivan vapaasti tehä mitä mieliisä juolahtaa kultuuriesa mukaista härpäskää

    TÄLLÄ SUOMI NOUSUUN KEHITYSMAAKSI KOKONAAN
    ja eekuin opiskelemaan näitten arvaamattomuuksia ja tapoja
    SUOMEN HELVETÖINTI ON JO MATKASSA

    Kukas noekin kokkoo nopean massain läpykänastat, tiethää on nyt noilla ironeilla nastoilla hiekotettuna, joo ja tietää sen kun luonto syö ja tenkkaat noista puhkee sekä noi hierroo vielä pölyä tiestä nieltäväksemme

    Kaiki tämän suomalainen jouttuu kärsimän

    Äänestä

Vihreille kaikkein eniten, sitten kepulaisille.

Äänestä

Lieksan persujen vaaliteema? Lieksan valtuusto ei päätä ulkopolitiikasta eikä kansainvälisistä sopimuksista.

Äänestä
  • Vaaliteema on sama kuin demareillakin, kaikille jotakin vaikka velaksi, maksoi mitä maksoi.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Mille puolueille tämä slogan sopii

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu