Mistä johtuu, että aina kun ajaa liikenteessä aivan sama
missä ja milloin, niin jokapaikassa on ihmisiä jotka eivät
osaa (ainakaan minun mielestä) ajaa autojaa riittävän
taidokkaasti?!?
1. nopeusrajoitukset (AINA alinopeutta?)
2. risteykset ("ryhmittyminen" keskelle risteystä?)
3. kääntyminen ("etanavauhtia", jarrutellen/pysähdys?)
4. valoistalähtö (aikailu? kerkee 2 autoa?)
5. ohitus (eka ajetaan alinopeutta --> ohitus --> tietä EI ANNETA?)
Mikä helvetti Suomalaista autoilijaa vaivaa?????????????????????
Uskomatonta miten n. 80% autoilijoista EI OSAA ajaa joustavasti/"älykkäästi"!!?
Itse uskon kuuluvani tähän toiseen n. 20% autoilijoihin, jotka ajaa
ainakin sen mitä rajoitus sallii, ryhmittyy oikein, kääntyy ripeästi,
lähtee valoista ja päästää tarvittaessa helposti ohi!!
jos tunnistit itsesi enemmistöstä...HALOOOOOOOOOOOOOOOOOO!!!!!
missä ja milloin, niin jokapaikassa on ihmisiä jotka eivät
osaa (ainakaan minun mielestä) ajaa autojaa riittävän
taidokkaasti?!?
1. nopeusrajoitukset (AINA alinopeutta?)
2. risteykset ("ryhmittyminen" keskelle risteystä?)
3. kääntyminen ("etanavauhtia", jarrutellen/pysähdys?)
4. valoistalähtö (aikailu? kerkee 2 autoa?)
5. ohitus (eka ajetaan alinopeutta --> ohitus --> tietä EI ANNETA?)
Mikä helvetti Suomalaista autoilijaa vaivaa?????????????????????
Uskomatonta miten n. 80% autoilijoista EI OSAA ajaa joustavasti/"älykkäästi"!!?
Itse uskon kuuluvani tähän toiseen n. 20% autoilijoihin, jotka ajaa
ainakin sen mitä rajoitus sallii, ryhmittyy oikein, kääntyy ripeästi,
lähtee valoista ja päästää tarvittaessa helposti ohi!!
jos tunnistit itsesi enemmistöstä...HALOOOOOOOOOOOOOOOOOO!!!!!
Vastaukset 85
Vanhimmat
Minä olen huomannut kulkiessani aivan samat asiat!
Joitakin liikenteessä olijoita kiinnostaa vain oma eteneminen eikä se miten liikenne sujuisi hyvin! Nämä "itsekeskeiset" liikkujat varmaan ajattelevat, että jos HE eivät voi/osaa ajaa lujempaa, niin ei kukaan muukaan!
Toisaalta tiellä liikkuu paljon ihmisiä, joilla ei VÄLTTÄMÄTTÄ ole yhtä paljon ajokokemusta kuin itselläni. Näiden on toki annettava liikkua omien taitojensa ja kykyjensä mukaan, mutta toki heidänkin on vähän muita tielläliikkujia ajateltava!
Liikenteen rytmi on se mikä ratkaisee!!! Ei aina kannata tuijottaa siihen nopeusmittariin, joka saattaa näyttää päin HÄRÄN PY..YÄ!!!
Liikennevaloissa olkaa ihmiset skarppina. Repiminen ei paljon hyödytä, mutta ripeästi kannattaa siitä huolimatta liikkua.
Näille "itsekeskeisille" (yleensä keski-ikäisiä miehiä) sanoisin, että jos teillä ei ole kiire mihinkään, niin ANTAKAA HYVÄT IHMISET EDES TIETÄ NIILLE, JOILLA SAATTAA OLLA!!! Ei se hyödytä kouluttaa kanssa autoilijoita teidän omaan liikennerytmiin vaan OPETELKAA ITSE LIIKKUMAAN SIINÄ LIIKENTEEN RYTMISSÄ!
Taidanpa kuulua tuohon 20% vähemmistöön! =)
Mitä merkitystä on vuosittaisilla ajokilometreillä, jos on väärä asenne?
Jotkut ns. ammattiautoilijat törttöilevät ihan yhtä paljon kuin vähemmän ajavatkin..
Kyllä vaan ajokokemuksen määrällä on väliä!
Tuolla, kun liikenteessä on vuosikymmeniä seilannut useita kymmeniätuhansia kilometrejä vuosittain, niin kyllä siellä on sellainen "pelisilmä" kehittynyt.
Tämän johdosta voin sanoa ainakin omalta kohdaltani, että liikenteen rytmi se sujuvuuden ratkaisee! Ei siellä ajamatta vuorovaikutusta liikenteessä opi.
Vai mitä olet x mieltä?
MIKSI NÄIN?? ja 50tkm/vuosi eivät ainakaan edusta tässä asiassa sitä "väärää asennetta".
vaikkei vähemmistöön olekaan aina kiva kuulua, nyt taidan itsekin olla sen 20 %:n joukossa...
Onhan se totta, että harjoittelemalla oppii ja pelisilmä kehittyy, mitä enemmän ajaa. Mutta kyse onkin asenteesta. Kilometreillä ei ole mitään merkitystä, jos aamulla lähtee ajamaan minäminäensin-asenteella. Toinen asennevamma on mielestäni pitää itseään parempana kuin onkaan. Pitää tietää, missä ne omat rajat menee ja kunnioittaa hieman muitakin.
Siitä voidaan tietysti olla montaa mieltä.. Onko oma asenteesi kunnossa, jos pidät itseäsi muita parempana? Paremmuudet mitataan radalla eikä yleisillä teillä.
ei ole MITÄÄN väliä. Vain sillä kuinka hyvin tietää liikennesäännöt ja ottaa muut huomioon. Valitettavan usein nämä paljon ajokokemusta omaavat ovat niitä suurimpia törttöjä. He eivät kenties aiheuta onnettomuuksia mutta vaaratilanteita sitäkin useammin. Omakohtaisesti eräs paljon ajokokemusta omannus taksisuhari törttöili eteeni niin että jouduin tekemään hätäjarrutuksen. Kaveri tuli nimittäin aivan kohdalta eteeni risteyksestä. Pysäytin kaverin joka totesi että totta kai hän saa oikealta tulla eteeni... Myönsin että kyllä saa mutta ei STOP merkin takaa... Ei kaverilla hoksottimet toiminut...
Ja muute alinoputta ei ole olemassakaan :) Ihan noin tiedoksi. On vain hitaammin ajavia, se liikennemerkki jossa on ne numerot (60, 80, 100) ei tarkoita pakollista nopeutta vain sallittua suurinta nopeutta :)
Mutta tästä ongelmastahan päästään sillä, että otetaan muut huomioon ja lähdetään siitä, että liikenteen pitää olla sujuvaa. Eikä liikuta sillä suomalaisella minä-periaatteella.
Suomalaisille on vaikeata antaa tilaa kaistanvaihtajille koska hän ajattelee että on ansainnut paikkansa jonossa. Ja siitä ei tarvitse luopua jotta liikenne sujuisi. Esim. tilanteessa jossa kaksi kaistaa yhdistyy yhdeksi vaikkapa tietyön kohdalla, ei vaihtaville anneta tilaa. Euroopassa toimii vetoketjuperiaate eli suoraan jatkuvalla kaistalla ajavat tekevät tilaa johon toiselta kaistalta mahtuu kaveri tulemaan. Jono etenee tasaisesti ja kumpikaan ei pysähdy. Suomessa vastaavassa tilanteessa kiihdytellään rakoja umpeen ja tungetaan väliin jolloin pahimmassa tapauksessa MOLEMMAT kaistat tukkiutuu. On tullut nähtyä niin monesti.
Itse ajan joustavasti ja annan tietä mm. suojatietä ylittäville, vasemmalta kääntyville riippuen liikenteestä ja mahdollisuudesta antaa tietä. Yleensä kanssa autoilijan hämmentyvät tilanteesta ja takatulevat lähtevät ohittamaan jalkakäytäviä pitkin jne jne aiheuttaen vaaratilanteita. Jos edellä menevä pysähtyy mielestäsi oudosti ja hätävilkut eivät vilku, niin kenties kaveri antaa tietä jollekkin.
Eli joustavuutta liikenteeseen ihmiset.
Kirjoitat täyttä asiaa suomalaisesta liikennekulttuurista. Lisäyksenä tuohon kommenttiisi, tyypillinen tilannehan on, että jos pysähdyt jalkakäytävän kohdalla antamaan kohteliaasti tietä jalankulkijalle, toista kaistaa samaan suuntaan ajava ajaa surutta ohitsesi jopa hiljentämättä ja vaarantaen jalankulkijan hengen. Esim. Helsingissä näitä piittaamattomia tilanteita näkee lähes päivittäin. Järkyttävää!
Tottakai se asia on näinkin! Niitä asenteita liikenteessä on yhtä monta kuin tiellä liikkujiakin =) Kyllä näitä minä-minä - periaatteen/asenteen omaavia löytyy niin kokeneista kun kokemattomimmista ajajista...
NÄITÄ asioita ei pitäisi vaan yleistää niin rajusti.
Vaikka itse tunnenkin kuuluvani siihen 20% vähemmistöön, niin en kuitenkaan pidä itseäni "asennevammaisena" :) On vaan tullut vuosien varrella katseltua tuota liikennekäyttäytymistä niin paljon!
Näistä asioista voitaisiin vääntää kättä varmaan loputtomiin...
Olen sitä mieltä, että tietty vuotuinen ajokilometrimäärä kyllä erottelee kuljettajat, joiden joissakin tilanteissa olisi parempi jättää auto kotiin ja ne, joiden kanssa homma toimii, jos asenne on kohdallaan. Se määrä ei kyllä ole kovin paljon.
Enemmän ajavissa on, yllätys yllätys, aivan sama prosentti oikean asenteen omaavia kuin vähän tai keskimäärin ajavissa. Asenteesta kaikki kuitenkin on kiinni, ei ajomääristä.
Tämän ketjun aloituksessa minua häiritsee juuri asenne. Olen sitä mieltä, että nuo prosentit ovat juuri päinvastoin. Niitä törppöjä on selvä vähemmistö, mutta ne vain huomaa niin helposti. Tötöilyt kyllä kuulostavat rasittavan tutuilta.
Kirjoitit: Näille "itsekeskeisille" (yleensä keski-ikäisiä miehiä) sanoisin, että jos teillä ei ole kiire mihinkään, niin ANTAKAA HYVÄT IHMISET EDES TIETÄ NIILLE, JOILLA SAATTAA OLLA".
Taidanpa kuulua tuohon parjaamaasi keski-ikäisten miesten ryhmään, koska korttikin on ollut jo kohta 30-vuotta.
Vaikken koekaan tehtäväkseni muiden autoilijoiden koluttamista, niin en myöskään ole velvollinen erityisesti huomioimaan takana hätäilevä.
Nopeuteni on aina rajoitus n. 10 kmh, eli yritän selvitä ilman rikesakkoa. Aikaisemmin ajoin 15 kmh, mutta säännöksiähän muutettiin. Tällä palstalla, ja myös tien päällä, tuollainen nopeus tulkitaan nykyisin ALINOPEUDEKSI. Paitsi moottoritiellä, kun rajoitus on 120 kmh, silloin ei juuri ohi pyrkiviä ole.
Niin, ja autoni mittarivirhe on merkityksettömän pieni, n. 1-2 kmh ja sen huomioin nopeudessani.
Hattupäiseksi keski-ikäisekisi mieheksi olen vielä tiitterä ukko ja mielestäni keskinkertaista joustavampi autoilija.
Tässä on tullut jo muutamaan otteeseen mainittua tuo liiallinen asioiden yleistäminen. Kirjoittamastasi tekstistä päätellen ajat samalla tavalla, kuin itsekin ajan. Itsellänikin on yleensä mittarissa nopeusrajoitus 10km/h.
Tarkoitukseni ei ollut tuomita näitä "keski-ikäisiä" autoilijoita! Olen vaan vuosien varrella tehnyt joitain näitä "sähläreitä" yhdistäviä päätelmiä :) Yleensä ne täällä Oulun korkeudella ovatkin keski-ikäisiä Toyotoilla ajavia miehiä. Mutta ei tästä nyt kannata tilastoa alkaa esittämään...:)
Jokaisella on oikeus omaan mielipiteeseen ja niitä on TODELLA mukava vertailla vaikka tällaisilla keskustelupalstoilla!!!
.......muuten hyvään keskusteluun! Autolla ei ole asenteisiin/ajotaitoihin mitään merkitystä. Se nyt vain on niin, että esim. Tojo on yleisin automerkki ja rauhallisia keki-ikäisiä miehiä on varmasti Tojo-kuskeina eniten ja myöskin tumpuloita kanssa.
Tosi törpöillä on yleensä Bmw tai Volvo ym. muu ISOKONEINEN auto, mutta tässäkin syy on se, että alla on tehokas leasing-auto, ei varsinaisesti se automerkki. Näiden takia esim. Bmw-kuskit tuomitaan kaikki, kun mennään yleistämään.
Ihmistyypeistä minä pidän arvaamattomimpina keski-ikäisiä NAISIA, jotka eivät uskalla irroittaa katsettaan tiestä esim taustapeiliä katsoakseen. Näistäkin suurin osa on niitä kotiäitejä ym. jotka ajavat vain vähän.
Sori!!!
Se oli lähinnä tarkoitettu ns. "loppu kevennykseksi"! =)
PYYDÄN ANTEEKSI KAIKILTA TOYOTA KUSKEILTA!!!! =)
....anteeksi. Tosiaan Tojon yleisyyden takia "kevennyksesi" on varsin tottakin.
Joopa joo. Heh, panin merkille tänään tullessani ne hidastelijat ja yllätys yllätys, 100 alueella ajoi Audi A4 Tojotan mittarin mukaan 95:ttä ja uudenkiiltävä Lada 110 1,5Li 45:ttä 50:n alueella, Tojossa on n.5 mittarivirhettä.
Mainittakoon kuitenkin, että kummatkin vaikuttivat turvallisilta kuskeilta. Ja nyt aamulöpinät loppui tähän.
Alkuperäinen tarkoitus oli kysyä kommenttia niihin väittämiin jotka esitin????
(tosi törpöillä tarkoitan ohittajia sulkuviivalla tai vastaantulijoista välittämättä, perässä hiilostusta ja törkeitä ylinopeuksia)
Tässä ollaan moneen kertaan väännetty kättä tuosta ajokokemuksen merkityksestä ja tässä taas tuli esille sama asia. Nämä naiset joista mainitsit, ajavat harvoin ja tästä johtuen ajo on epävarmaa.
Olen toki itsekin huomannut, että jos olen ollut pari viikkoa ulkomailla töissä enkä ole päässyt autolla ajamaan, niin liikenne tuntuu alussa vähän "oudolta"!
Noita "matelijoita" liikenteessä näkyy olevan edustettuina kaikista automerkeistä. Oma Renaultini näyttää oikein aina 110km/h nopeuteen asti. Ja aiemmin "parjaamistani" Corolloista olen vaan joskus huomannut, että niissä on aika suuret mittarivirheet (vm.~88) =) Toki tällaiset suuret mittarivirheet vaikuttavat tottumattomaan autoilijaan. He ajavat mittarin mukaan, mutta todellisuudessa jopa 10km/h alle rajoituksen. He eivät vaan tiedä sitä!
Tästä voisi vetää pienoisen johtopäätöksen: JOITAIN IHMISIÄ KIINNOSTAA VAIN OMA AJAMINEN EI LIIKENTEEN SUJUMINEN! Tämä voi johtua tottumattomuudesta liikenteeseen tai sitten vain ei uskalleta! Tämä heille suotakoon, mutta toivottavasti kukaan ei enää väitä, että AJOKOKEMUKSELLA ei olisi väliä!!!
Jos paljon ajava "törttöilee", silloin voidaan ehkä puhua jo "asennevammaisuudesta"!!!
Mitäpä te olette tästä mieltä?
Ajokokemusta ei mielestäni määritetä ajovuosilla, vaan ajokilometreillä riittävästi kaikenlaisia teitä ja taajamia. Kuten tuolla gallupissa mainitsin ajaaneeni 1 kolarin 18v, tein sen nimenomaan kokemattomuttani (alle 10tkm takana, en huomioinut toisen tekemää poikkeavaa käyttäytymistä).
Sitten on yhan oma lukunsa "asennevammaiset".
Kun kokemattomuus ja asennevanmaisuus löytyvät samasta kuskista voidaan tuloksia lukea iltalehden lööpeistä.
Nämä "asennevammaiset" ovat sitten todellakin aivan omalukunsa. Kukaanhan ei itseään tällaiseksi halua tunnustaa, mutta käyttäytyminen esim. liikenteessä kertoo aivan muuta! Mutta kaiken kaikkiaan heilläkin on oikeus liikkumiseen, mutta toivottavasti vaikka vaihtoehtoisesti bussilla =)
En kannata näitä suuria ylinopeuksia tai ns. "älyttömiä ohituksia". Toki hyväksyn hetkelliset ylinopeudet. Kuten esimerkiksi itsekin saatan ohitustilanteissa ajaa hetkellisesti jopa nopeusrajoitus 25km/h. Mutta, tämä vaan sen takia että pääsisin nopeasti ja turvallisesti ohi!
Hyvissä ohituspaikoissa on tärkeää myös, että reagoi ohitukseen lähtöön nopeasti. Näin moni takana tulevakin pääsee samalla suoralla ohi.
Erittäin ärsyttävää on myös se, että jotkut hiljentävät nopeutta HETI ohituksen jälkeen! Jos, joku muukin on päättänyt lähteä perässä ohitukseen on hänen monesti ohitettava myös ensimmäisenä ohittanut auto, ettei joudu ajamaan TODELLA pieneen väliin ohitettavan ja edellä ohittaneen väliin!!!
Ei ne poliisit niin tarkasti ylinopeuksiin puutu, näissä ohitustilanteissa.
HUOM! (käsitykseni mukaan)
**************************
OHITUSTILANNE=alkukiihdytys -> ohitus -> turvavälin ajaminen -> hiljentäminen ajonopeuteen!
Turvavälin tekeminen ohituksen jälkeen on OHITTAJAN asia, EIKÄ OHITETTAVAN!!!!
Mitä olette mieltä?
Kuulkaas nyt pojjaat. Ajokokemuksella ei liikenteessä ole sinällään merkitystä jos puhutaan vain ahosuoriteen määrästä kilometreinä tai ajovuosista. Ajokokemukseen kuuluu enemmänkin se kuinka hyvin lukee liikennettä, kuinka hyvin ottaa muut huomioon ja kuinka hyvin tuntee omat rajansa.
Tuossa 50tkm/v mainitsi että naiset ovat jotenkin erityinen ryhmä liikenteessä pelkäämään ja törttöilemään. Sanotaan näin, että kyllä miehistä niitä kuitenkin enemmän löytyy. Naiset tuntuvat törttöilevän enemmän kaupungissa. Eivät välitä suojateistä tai liikennevaloista. Siis tämä omalla kokemuksella.
Suomessa liikenne kulttuuri on mennyt alaspäin ja rajusti johtuen liiallisesta paapomisasenteesta yhdistettynä MINÄ-ajatteluun. Varmasti onnettomuudet vähenisivät ja liikenteen sujuvuus paranisi kun kieltoja poistettaisiin ja liikenneturvan kaverit ja päättäjät luottaisivat tielläliikkujien omaan harkinta kykyyn. Toisaalta etenkin kaupungeissa rikkeistä pitäisi rangaista nykyistä ankarammin ja valvontaa pitäisi lisätä. Täysin idioottimaista ajaa kaupunkialueella talla pohjassa välittämättä muista. Tarkoitan, että vaikka alueella olisi 50 rajoitus niin ei sitä ole PAKKO ajaa jos siellä on ruuhka tms.
Toinen on tämä auktoriteetin kunnioittaminen. Eli tässä on tullut seurattua, kuinka poliisin näkyys vaikuttaa liikennekäyttäytymiseen. Alueella jossa asun on valoton suojatie. Kukaan ei anna tietä jalankulkijoille. Kukaan ei pysähdy suojatien eteen jos toisella kaistalla on auto pysähtyneenä. Lähistöllä on poliisi asema joten usein tuon suojatien kohdalla olevassa risteyksessä on poliisi auto. Kumma kyllä silloin kuljettajille muistuu mieleen joko pysähtyä suojatien eteen tai antaa tietä odotteleville jalankulkijoille :) Eli kyse ei ole tietämättömyydestä vaan välinpitämättömyydestä. Esimerkkejä olisi paljon ja vertailua muidenmaiden ja suome välillä vaikka kuinka... Mutta mitä se täällä auttaa. Homma pitäisi saada läpi kaikille tielläliikkujille... Myös jalankulkijoille ja pyöräilijlöille...
Turvallinen ohitus on tärkeää ja suositeltavaa. Mutta valitettavan usein näkee sitä, että kun itse lähden ohittamaan jotain, niin takana tuleva lähtee seuraamaan. Eikös tämä ole tieliikenne laissa jotenkin kielletty? Siis periaatteessa edessä olevan pitäisi ensin antaa ohitaa... No jokatapauksessa tämä ei ole se pointti vaan se, että tämä toinen ohittaja ei välttämättä kerkeä turvallisesti ohittamaan vaan ohittaa vain koska minä olen sattunut lähtemään ohi. Kyllä tommonen sportti kivasti kiihtyy 3:lla mutta se takana tulija ei ole älynnyt että nyt onkin kyseessä nopea ohitus. Vastaan onkin tulossa auto ja sen toisen ohittajan täytyy kiihdyttää huomattavaan ylinopeuteen. Ja koska itse en aio ajaa ylinopeutta (siis huomattavaa) enempää kuin on tarpeen, hiljennän vauhdin ohitettuani takaisin siihen mistä lähdin, en kuitenkaan jarruta äkkiä sillä sehän on kiellettyä :) Nyt se toinen ohittaja haluaa puskea peräluukusta sisään kun sille on sattunut virhearvio ja hän on joutunut ohittamaan siis huomattavalla ylinopeudella. Valoshöuhän siitä alkaa... Ihme porukkaa.... Mitäs lähti ohittamaan varmistamatta tilannetta... Siis esimerkki on nyt todellakin tiukasta paikasta jossa olen todennut kerkeäväni ohi reilusti, mutta se seuraaja ohittaja ei tilannetta ole havainnut. Joskus nämä seuraaja ohittajat tunkevat konttiin jo ohitustilanteessa eli ovat hoksanneet virheensä mutta ennemmin kuin myöntäisivät sen ja keskeyttäisivät ohituksensa he raivolla kiihdyttävät hoppansa valoshow säestämänä puskuriin kiinni... Outoa toimintaa syyttää toisia omasta virheestään.
Toisaalta on näitä hitaita kavereita jotka eivät edes käytä peilejä. Eli kun havaitsee, että kaveri ei aio käyttää ohitusmahdollisuutta vilautan valoja, laitan suuntamerkin päälle, vaihdan kolmoselle ja paina lusikkaa - niin se tilaisuutensa tuhrannut kaveri päättää myös lähteä ohitukseen, ilman vilkkua suoraan eteen... Ei siinä mitään jos ei ole vielä kerennyt aloittaa ohitusta tuon kummemmin, mutta jos on jo siinä rinnalla :)
Jep jep, eli rauhallisesti ohitettaessa. Ja näitä tilanteita on tullut nähtyä paljon... Muutama omallekkin kohdalle... Sen verta, että jos tosiaan tilanne on se, että vastaan tulee auto ja kakkosohittaja on perässä niin kyllä minä silloin painan lisää lutaa että keretään ohi molemmat, eihän tarkoitus ole liikennettä vaarantaa... Mutta kyllä ne kanssaohittelijat saisivat hiukan ajatella kun lähtevät perään arveluttavissa tilanteissa...
........en tosiaan tykkää, kun joku roikkuu ohitettavan perässä keskiviivan tuntumassa lähteäkseen ohittamaan. Oikein odottaen, että tulisi nyt joku vastaan ja vasta sitten lähtee ohittamaan. Siinä ei sitten itse enää ehdi.
Mitä ohittamiseen tulee, niin pyrin aina ohittamaan niin reilusti kuin vastaantuleva liikenne sallii. Talvella jopa 200m ennen omalle kaistalle paluuta jos mahdollista. Näin ohitettava ei saa pahaa mieltä kun tuulilasi ei likaannu kovin pahoin. Suorastaan vittuttaa itseä ohittajat, jotka ajavat ohi peiliä hipoen toinen pyörä siinä keskivallin sohjossa ja sitten heti eteen. Eikös tuo ole vaarallistakin? Kuinkahan moni ohitusonnettomuus/ajokin hallinnan menetys on tapahtunut sohjon vaarallisuuden virhearvioinnista?
Mistä sitä ajokokemusta sitten oikein saa, jos ei ajamalla? 50tkm voi selvitä tuurillakin, mutta kun tarpeeksi ajaa kohtaa ne epänörmaalit tilanteetkin. Kolmas tekijä on tietenkin luontaiset lahjat, joita ilmeisesti sinä nyt tarkoitat. Eivät kaikki pysty tekemään kaikkea ja toiset on parempia kuin toiset, työelämässäkin.
Tuo "nainen, auto ja tumpelo" yhdistelmä johtuu juuri siitä, että mies on perheen ykköskuski ja nainen ajaa vain kun mies on kännissä tai joutuu lähtemään vaikka lapsen kanssa yksin lääkäriin. (Nyt en yleistä, mutta usein näin on.) Toisaalta nainen tänäpäivänä tasa-arvon nimissä polttaa, ryyppää ja ajaa autoa. Ja kun nainen yrittää olla esikuvansa tapainen, hän yleensä jopa ylittää esikuvansa.
PS. Vaihdan autoa harvoin, esim edellisellä ajoin 300tkm, joten auto ja rajat pysyy ainakin tällä tavalla hanskassa. Nykyisellä autolla olen ajanut 38tkmja alkaa pikkuhiljaa olla auto tuttu.
Joo...
En minäkään oikein siitä perässä roikkumisesta tykkää. Ihmetyttää vaan, kun ihmiset lähtee yleensä ohitukseen edellä ajavan puskurista ja hirveällä kiihdyttämisellä! Itse kerään vauhdin jo ENNEN kuin olen auton rinnalla...
Ohi mennään lopuksi suunnilleen rullaamalla! Ja tottakai tarpeeksi kauaksi ohitettavasta ajoneuvosta, ennenkuin palataan omalle kaistalle. Tuokin riippuu vähän siitä, että onko takana ohittamassa toista autoa. Jos on niin pitää vähän aikaa pitää sitä ohitusnopeutta, että ei olla puskuri puskurissa...
Mutta tuo tilannenopeus mielestäni ohituksissa saa olla vähän reilumpaa! Ettei tarvita 1km suoraa ohittamiseen =)
Mutta on tämä kevät mukavaa aikaa!!!
Tosi mukava oli ruuvata kesäkumit alle ja nauttia jämäkästä menosta. Ei nääs noi 60-sarjan kumit paljon autoa heiluttele! Menee kuin juna raiteillaan...
Nuo aloituksessa olevat epäkohdat taas kuuluvat pääasiassa niihin, joita oppii välttämään, jos vaan ajaa riittävän usein, eli esim. xxkm/v. Kokonaiskilometreillä ja ajovuosilla taas on pitkälti tekemistä juuri noiden yllättävien tilanteiden kanssa. Kuljettaja, jolla on kokonaisuutena vähän kilometrejä takana, ei osaa sitä huomioida, vaikka ensimmäisinä vuosina nielisikin paljon kilometrejä. Ainahan sitä kuvittelee osaavansa jo kaiken auton ratissa. Kokemuksen lisääntyessä huomaa, miten väärässä sitä olikaan...
Heh, hyvä huomio naiskuskeista. Todellakin, joillakin menee jo vähän yli. Mutta se on positiivista, että naiset ajavat nykyään enemmän. Silloinkin ovat tunnetusti turvallisempia kuskeja, mutta eivät ole enää tiellä vähäisestä kokemuksesta johtuen.
...tosin hidastan melko nopeasti ohituksen jälkeen, jos takana tuleva haluaa vielä minusta ohi. Mutta muuten olen kyllä samaa mieltä. Eipä sillä hidastamisnopeudella ole hirveästi väliä, jos aina palaa riittävän kaukana ohitetusta omalle kaistalle.
Ohi vaan reippaasti, itse pyrin n. 40:n nopeuseroon, mikä riittää mainiosti, enkä usko sillä sakkoja saavani.
Paitsi että nyt hermostui kaikki isokoneisten Volvojen omistajat, kuten minä. Paitsi että mullahan on pienin kone, mitä Volvooni on Suomessa koskaan saatu... Ja paitsi että tämä oli vitsi...
Joo tuo ohitunopeus on monesti tilanteesta kiinni =)
Kerran Jyväskylän korkeudella ajelin ja olin lähdössä ohi ja kun olin rinnalla huomasin takana auton lähtevän kans ohi. Samalla edestäpäin oli auto jo tulossa vastaan!!! Ei auttanu muuta kuin polkea poljin pohjaan, että takana tulevakin ehtii! Pahaksi/Hyväksi onneksi sattu tämä takana tuleva auto olemaan siviili-mallinen poliisi-auto!!
Seuraavan kerran, kun pysähdyin kahville nämä Poliisit kävi vaan sanomassa, että 37km/h ylitys ei oikein olisi suotavaa, mutta tässä tapauksessa annetaan asian olla!!! =)
Että näinkin voi joskus käydä :)
.....että jos saa asennevammainen saa tuollaisen auton käyttöönsä, niin siitä ei hyvää välttämättä seuraa. Ilmeisesti kuitenkin ymmärsit mitä tarkoitin. En yleistänyt, mutta monet yleistää muutaman yksilön takia.
PS. Niiden viestien perusteella kuin olen lukenut, en sinua tarkoittanut
Niin no ajattelin lähinnä niiden ohittamista, jotka turuttavat selvää alinopeutta. Muuten voi ne sakotkin varmaan napsahtaa.
Kerran kävi minulle niin, että ohituskaistatiellä eräs ystävällinen autoilija nosti nopeutta, kun lähdin ohituskaistan tultua ohittamaan. Siinä sitten vauhti pääsi nousemaan jonnekin 140-150 satasen alueella ja vastaan tuli tutka-auto. Katsoivat vain pitkään, mutta muuten eivät reagoineet. Eipä silloin paljoa liikennettä ollutkaan ja mainio ajokeli. Mutta ohitettava lopetti pelleilynsä siihen paikkaan :D Enpä tiedä, vaikka olisivat ymmärtäneet tilanteen ja kääntyneet sen ohitettavan perään. Tuskin kuitenkaan.
Joo en tuota nyt oikeasti epäillytkään ;)
Luultavasti liisaamalla pääsee liian helposti käsiksi autoon, jolla ajamista ns. pää ei kestä. Toisaalta käytettynäkin löytyy helposti auto, josta löytyy tehoa, jos pelkästään sitä etsii. Usein on kuitenkin mielestäni niin, että (yleistystä yleistystä...) omalla autolla ajavat ovat järkevämmin käyttäytyviä. Eli käytännössä upouuden auton ratista löytyy useimmin se pönttöpää.
Äärimmäisenä esimerkkinä olkoon isäni. Hänellä kilometrejä oli takana arviolta 2,5milj. Mutta sairauden ja iän myötä tuosta ajokokemuksesta ei ollut mitään hyotyä, ja kortti oli palautettava poliisille. Hänen omasta mielestään hän olisi pärjännyt hyvinkin tien päällä, mutta kuka tahansa olisi pystynyt toteamaan hänet ajokyvyttömäksi.
Mutta (normaalien ihmisten) ajokokemus pitäisi vielä jakaa mm. kaupunki- ja maantiekokemukseksi. Kuukausi kaupungissa vastaa yhtätoista maantiellä. Mutta toisaalta pelkällä kaupunkikokemuksella ei opita maantieajossa tarvittavia taitoja ja tietoja. Ja onhan niitäkin, jotka eivät osaa mitenkään hyödyntää omaa kokemustaan, vaikka ajaisivat kuinka paljon.
Ja omasta kokemuksesta voin vielä sanoa, että jos ajaa työkseen isoa autoa, voi tuntea jonkilaista alemmuutta henkilöautolla ajaessa. Eihän pienestä henkilöautosta edes nää kunnolla, mitä pitäisi nähdä, pahimillaan vain pienen suikaleen niistä edessä olevista autoista ja vähän muutakin.
Tuo on kyllä liian tavallista!
Tämä ohitettavan auton kiihdyttäminen on muuten päiväsakkojen arvoinen suoritus....muistaakseni!
Se painii samassa sarjassa kuin punaisia päin ajaminen! Ei varmaan moni ajattele, että ei tarte kummoiset tulot olla, kun tuhansia markkoja tulee jo sakkoa!!!
Tuo vierellä kiihdyttely johtuu varmaan jostain "itsetunto" asioista tai sitten vaan siitä, että silloin uskalletaan ajaa lujempaa, kun on tarpeeksi tilaa...
Nämä iäkkäät autoilijat ovat sitten oma lukunsa =) Mutta meilläkin alkaa aivotoiminta ja "muukin" toiminta hiastumaan niin sama se tapahtuu meillekin. Parhaassa tapauksessa muisti alkaa pätkiä, eikä enää muista mihinon menossa...
Näin tapahtui edesmennelle Ukilleni. Silloin lähti kortti, kun piti naapurin ohjata kotio, kun ei itse muistanut.
TÄSTÄ YKSI TARINA:
******************
Olin tulossa pohjoisesta hiukan Kajaanin pohjoispuolella. Ajonopeuteni oli suunnilleen 110...115km/h. Takaapäin horisontista taakseni NOPEASTI ilmestyi vanha Tercel (Toyota :=)). Tämä Tercel meni vauhdilla ohi ja kohdalla huomasin, että mummeli ajoi sitä nenä kiinni tuulilasissa!!! Takaikkunassa oli sitten seuraava teksti: "JEESUS SUOJELEE!"
OLI SIINÄ HYMYSSÄ PITELEMISTÄ!
Toki tuo oli todella vaarallinen yhdistelmä, mutta onhan meitä "moneen junaan"!!!
tuo seuraava kohta:"Ja muute alinoputta ei ole olemassakaan :) Ihan noin tiedoksi. On vain hitaammin ajavia, se liikennemerkki jossa on ne numerot (60, 80, 100) ei tarkoita pakollista nopeutta vain sallittua suurinta nopeutta :)
Mutta tästä ongelmastahan päästään sillä, että otetaan muut huomioon ja lähdetään siitä, että liikenteen pitää olla sujuvaa. Eikä liikuta sillä suomalaisella minä-periaatteella".
Eikö ole toisten huomioon ottamista jos pyrkii ajamaan rajoitusten sallimaa nopeutta, siis ei ALINOPEUTTA, mikäli olosuhteet sen sallivat????
Olen toista mieltä esim. kaistanvaihdosta tietyön kohdalla. Yleensä se, jossa tukos on etenee nopeammin kuin se missä tukosta ei ole. Vetoketju periaate on hyvä, muta se EI tarkoita sitä että kun annat yhdelle tilaa, niin sieltä yrittää 2-3 autoa samaan rakoon. Ja ei se vetoketju periaate toimi läheskään kaikkialla euroopassa. Koetappas tehdä se vaikka Italiassa tai Espanjassa niin huomaat.
AjoKOKEMUKSELLA on nimenomaan merkitystä. Silloin oppii arvioimaan tilanteita paljon paremmin. Naurettavahan tuo väite on jonka heitit! Se, että myös kokeneissa kuskeissa on asennevammaisia tai huonoja kuskeja ei liity siihen ollenkaan. Miten huono olisikaan se kuljettaja joka ei kokeneenakaan ole normaali tasolla, jos ei olisi kokemusta?
Onneksi kaikki ihmiset eivät ole samanlaisia.. Joku toinen osaa toisen asian paremmin kuin joku toinen. No joo.. Mutta kai se on asenteistakin kiinni. Ajatellaan, että minuahan et ohita vaikka miten kävisi. Aina vaan minäminä-asenteella ja muut saa kärsiä..
Moni lähestyessään liikennevaloja, niiden ollessa vihreänä niin hidastavat ettei takana tulevat kerkiäisi vihreillä.
Suomi on niin pieni maa, että kaikenlaiset serkus avioliittojen tapaiset ratkaisut ovat jo satojen vuosien ajan nakertaneet geeniperimäämme ja mm. tämän seurauksena teillämme vaeltelee noita zombeja joiden aivokapasiteetti riittää juuri ja juuri sen oman kärryn ohjaamiseen. Liikenne-säännöt tai liikenteen sujuvuus ovat useimmille täysin toisarvoisia seikkoja, eihän sitä nyt kahta hommaa pysty saman aikaisesti pohtimaan.
Tähän yhtälöön kun vielä lisätään se että sen kaikkein pyhimmän -oman auton- sisällä vallitsee isännän lait, eivät yhteiskunnan. Menepä joskus sanomaan jollekin tupeksijalle hänen ajotavoistaan, niin ennenkuin olet kerinnyt ikkunaan koputtamaan niin isäntä jo veivaa poliisin numeroa luuriinsa samalla kun vieressä istuvan mamman tappava räpätys kuuluu viereiseen kortteliin asti pariskunnan säestäessä toisiaan.
Kyllä se vaan niin on että jos ei pysty toimimaan ja liikkumaan muun liikenne virran mukana, olisi ehkä syytä palauttaa ajokortti ja siirtyä julkisiin kulkuneuvoihin. Mutta milloin olette nähneet tai edes kuulleet jonkun saaneen sakot ohituskaistalla tai liikenne valoissa tupeksimisesta? Myönnän kyllä, että minulla on juuri se asennevamma, että mielellään soitan torvea, väläytän pitkiä tai ajan kaikkien edessäni tupeltavien töppö-hönöjen puskurissa kiinni, mutta ihan yhtä paljon kuin joku sanoo minua vaaralliseksi kuljettajaksi, niin kyllä ne kaiken maailman häslääjätkin ovat vaaraksi teillämme.
Ja vielä eräs pieni juttu: kuvitellaan tilanne jossa autokouluun menee ihminen joka hieman pelkää autolla ajoa muun liikenteen seassa. Sitten aikanaan kun ne kymmenet oppitunnit joiden aikana uusi kuljettaja on opetettu ajamaan max 35km/h kaikissa tilanteissa, ja peloteltu muutenkin pilalle, pääsee lopulta ajamaan muun liikenteen rytmissä, (jolloin ei enää voi kolmion turvin madella tien tukkona), mitäs luulette, onko ko. kuljettaja juuri tälläinen sählääjä/tupeksija. Ihan varmasti on. Kyllä autokoulujen opetusmetodeissa on jotain pahasti pielessä, kun uudet kuljettajat opetetaan ajamaan tavalla jolla kukaan ei kuitenkaan pysty liikennöimään kortin saatuaan. Eikö opetus ole tällöin täysin turhaa?
PS. en ole ikinä aiheuttanut kolaria tai saanut ylinopeussakkoja, silti liikun aina suht reipasta vauhtia liikenteessä.
Hmm? Ei minulle opetettu ajamaan 35km/h. Ainoa kerta kun nopeudesta huomautettiin, oli se kun en huomannut ajotunnilla 40km/h lätkää 50km/h alueella. Eli siis ylinopeutta ajoin. Muulloin pyrin ajamaan aina mittarin mukaan 50:iä, 60:iä, 80:iä tai jopa (hui hirveää, autokoulussa) 100km/h. Kyllä siellä kerrotaan mikä maksiminopeus saa olla, minimistä ei puhuta mittään.
Vituttaako minua liikenteessä? Kyllä. Vituttaako aina? Ei todellakaan. En väitä että en joskus hermostuisi, mutta loppujen lopuksi syy on yleensä ottaen aivan turha.
Alinopeus? Voi herranjumala sentään. Jos sinne kokoukseen on _niin_ kiire että ei voi ajaa alle 70:iä tai jopa (herranen aika!) 60:iä 80km/h alueella, niin hommaa helikopteri. Tuo nopeuden vähentäminen ei lyhyellä matkalla (alle 50km) vaikuta ratkaisevasti _jos_ olet itse lähtenyt hyvissä ajoin. Et kai sinä portaissakaan pakota muita menemään juoksuvauhtia sen takia että niin voi tehdä, ja sinulla on kiire?
Puhutaan paljon siitä miten maksiminopeutta pitäisi saada ajaa. Ja siitä että ylinopeuttakin pitää saada ajaa. Ja siitä myös puhutaan, miten vittumaista se on, kun jotkut saatanan lehmät eivät tajua antaa ajaa sitä nopeutta mitä saisi (tai ehkäpä ei edes saisikaan ajaa). Mitä järkeä siinä on? Jos miettii asiaa, niin autolla olen aina päässyt perille. Joskus olen joutunut ajamaan montakin minuuttia kävelyvauhtia 80km/h tiellä, mutta so what? Miksi on kiire?
Olisipa ihanaa, jos tänään tai huomenna liikenteessä jokainen ajattelisi että "Ei kiitos, ei minulla ole kiire. Minun ei tarvitse ajaa niin lähellä takapuskuriasi, minun ei tarvitse ohittaa, minun ei myöskään tarvitse suuttua, koska sinä et aja niin kuin minä haluaisin".
Kyllä, autoilen. Kyllä, olen melko nuori kuski, vasta n. 2000km ajettuna. Kyllä, en ymmärrä hevon vittua mistään ammattikuskien aikatauluista, ja jos ajaisin 50 000*n kilometriä vuodessa (n kuuluu naturaalilukujen joukkoon) niin ymmärtäisin miksi teidän kaikkien pitäisi saada tehdä niin ja näin.
Ei siinä kenelläkään pitäisi olla elämä ja kuolema kyseessä jos sitä kerran joutuu muutaman kymmenen minuuttia käyttämään aikaa siihen, että omalta osaltaan antaa anteeksi muiden virheitä ja ei turhia hermostu vaan odottaa kärsivällisesti...
tumpeloista vielä: tarkoitukseni oli myös sanoa että ihmeen hyvin nämä ilmiöt (alinopeus ja muu spedeily) nivoutuvat samojen tekijöiden tiliin. Ja se vituttaa.
En ole tässä sanomassa että aina kaikissa keliolo suhteissa ja ruuhkissa pitäisi pystyä ajamaan suurinta sallittua nopeutta, kyllä järjen käyttö on sallittua MUTTA: eräänkin ajanjakson kuluessa työmatkallani (12km suorahkoa, hyvin hoidettua, valaistua asvalttitietä) molempiin suuntiin meni KAKSI VIIKKOA siten että joka päivä, molempiin suuntiin ajaesssani (eli yht. ainakin 14 kertaa) joku ajoi (kesällä, kuivalla ja yleensä valoisalla tiellä) 80km/h alueella vaihtelevasti 60-70km/h. Ilman muuta liikennettä. Välillä keskellä yötäkin, silloin kun ei minun autoni lisäksi muita autoja ollut 30km säteellä. Muutenkin tällainen on KO. tie osuudella tosi yleistä. Eli rajansa alinopeus nyhväämiselläkin. Ja kun itse ajan vielä diesel paketti autolla, niin ohittaminen ei aina ole helppoa.
Ainakaan itselleni ei vaihtelevaa alinopeutta ajavien perässä ajaessa tule ensimmäisenä mieleen: hemmetti, kylläpä siinä on turvallinen kuljettaja, hienoa!
Sen sijaan pikemminkin nousee karvat pystyyn kun ajattelee että onkohan tuollakaan kaverilla tuo kulkuneuvo edes hallinnassa...
Vai luulevatko ihmiset muka ajavansa oikeaa nopeutta kun niiden 25 vuotta vanhan kinnerin viisari näyttää samaa kuin nopeusrajoitus kyltti? Minä väitän että 50% tupeksijoista luulee erhellisesti näin, ja se toinen 50%, se pahempi puolisko, ei edes seuraa tai ei muuten tiedä ajonopeuttaan.
Tälläisesta ja edellisessä postissa kirjoittamistani syistä aiheutuu mm. eräs suomalaisen autoilukulttuurin kukkasista, kahdella vierekkäisellä kaistalla samaa nopeutta ajaminen. Kyllä siinä on turha sanoa että se jotenkin edistäisi turvallisuutta, vitutusta ja "roadragea" kylläkin.
Olen kyllä itsekin yrittänyt opetella itsehillintää liikenteessä, mutta kaikki ei aina onnistu niinkuin haluaisi..
huohk. ilmeisesti olet kiihdyttänyt itsesi moiseen raivoon, että näet kaikenlaisen muiden autoilijoiden puolustamisen vääränä. Miksi sitä suurinta sallittua nopeutta pitäisi ajaa? Varsinkaan silloin kun, kuten itse sanoit, tiellä ei ole ketään muita? Eikö sitä saa silloin ajaa hiljempää vaikka sen takia että haluaa nauttia ajamisen ohella maisemista, tai muuten vain ilman syytä ei halua ajaa maksiminopeutta? Ylinopeudesta en saarnaa sitä harjoittaville, niin kauan kun se ei aiheuta kränää kellekään. Ajakaa vaikka rakettimoottorilla, jos hallitsette autonne, ettekä joudu syyttelemään muita alhaisista nopeuksista.
Mitä enemmän nopeutta nostetaan, sitä enemmän syntyy tappelua. Jos liikennenopeudet olisivat
"Eikö sitä saa silloin ajaa hiljempää vaikka sen takia että haluaa nauttia ajamisen ohella maisemista, tai muuten vain ilman syytä ei halua ajaa maksiminopeutta?"
Tätä ei kukaan ole kieltänyt. Laissa kyllä puhutaan jotain muun liikenteen häiritsemisestä, mutta pieni alinopeus ei sitä ole. MUTTA....
Kysyn kuitenkin, miksi niistä omista oikeusksista pidetään niin kovasti kiinni????? Kun on aikaa "sunnuntai"-ajeluun, niin miksi ei voi antaa tietä muille? Näin minäkin teen, kun olen lomareissulla tms. ajan hiljaa.
Jopa ylinopeutta ajavat päästän vittuilematta ohi, koska on törkeää liikenteen vaarantamista yrittää estää joka tapauksessa jossain vaiheessa tapahtuvaa ohitusta! Poliisit on kaahareita varten.
..itse halua sitä suurinta sallittua ajaa, niin vähintäänkin pitäisi antaa sitten tietä niille ketkä haluavat näin tehdä, ilman että rupeaa arvailemaan muiden motiiveja nopeus valinnalleen. Mutta näinhän ei minullekaan ole tapahtunut kuin ehkä kerran sinä kohta 10 vuoden aikana jona minulla on ollut ajokortti. Luulisi että jos ajelee hiljaa, niin olisi myös aikaa pysähtyä päästämään muita ohi, mutta ei..
Enpä usko että kukaan maisemia kauheasti ihmettelee yön tunteina suhatessaan.
Ja niin kuin sanoin, minulle automatkailu ei useinkaan ole huvia, vaan hiljainen pakko, joten enpä juuri viitsisi viettää aikaani sitä samaa tien pätkää ihmetellessä kovinkaan paljoa pitempään kuin on pakko. Aina sitä keksii parempaa käyttöä niillekin minuuteille, vaikka niitä olisi kuinka vähän. Vai sanooko joku että nauttii esim. bussia odotellessaan tilanteesta? "Onpa kivaa kun saa istua vielä 5 minuuttia täällä bussi asemalla JIPIIIIII" Tuskin kukaan, mutta kyllä autoilijaa aina silti muistetaan piinata "mitä tekisit niillä minuuteilla jotka säästit kovempaa ajamalla"-kampanjoilla ja tilannehan on aivan sama!
Kyllä ihan sääliksi käy ammatti-autoilijoita jotka pääsevät päivästä toiseen ihailemaan kaikkien tumpeloiden ajo-näytöksiä. Itse en moiseen kykenisi, hermot menis lopullisesti. Kovilla ne on nytkin kun vaikkapa traileria hinatessa ajaa jonkun perässä, jonka ego ei salli ohittamista, eikä pää kestä yli 70km/h vauhtia.
Näistä ammattiautoilijoista...
Asun täällä vähän pohjoisemmassa ja täällä on kohtalaisen suuria korkeuseroja. Moni tuttu ammattiautoilija on soittanut poliisit tällaisille "reipasta" alinopeutta ajaville.
JA SYY TÄHÄN:
Nämä aloittelevat tienkäyttäjät ovat talvikelillä ajaneet 80km/h alueella vajaata 70km/h ylämäkiin ja alamäissä nostaneet nopeuden sinne 90km/h nurkille. Voitteko kuvitella ammattiautoilijaa, joka haluaisi saada vähän vauhtia ylämäkiin, että yleensä pääsevät 40 tonnin kuormalla mäen ylös?
Nämä ajoharjoittelijat alamäissä estävät ohituksen ylinopeudella.Ja kun tulee ylämäki rekka joutuu jarruttelemaan ettei ajaisi yli. Samalla ei rekan voimat riitä ohitukseen. Tähän kun yhdistetään todella liukas keli, niin saadaan yhtälö, jonka lopputuloksena rekka jää PAHIMMASSA TAPAUKSESSA pysähtyy ja jää sutimaan tämän ajoharjoittelijan takia mäen harjalle!!!!
TÄLLAISIA TILANTEITA EI VARMAAN KUKAAN HALUA AIHEUTTAA!?!
..useinkaan ole kyse aloittelevista tienkäyttäjistä, kyllä niitä ressukoita löytyy paaljon vanhemmistakin. Tarkoitukseni ei ollut moittia juuri kortin saaneita, monet ajavat ihan hienosti, vaan tarkoitukseni oli mm. kritisoida autokoulujen opetustyyliä.
että semmosta.
Aivan!
Pääsee aivan pointit unohtumaan ja tulee vähän liikaa yleistettyä, kun innostuu kirjoittelemaan =)
Kiitos selvennyksestä!
Viestissäsi oli kyllä ammattiautoilijoiden aliarviointia. Ei kukaan järkevä autokuski aja niin lähellä edellä ajavaa, ettei ylämäkeen saa otettua vauhtia. Vaika valitettavan paljon näkee näitä vähäjärkisiä ammattikuskejakin tuolla liikenteessä. Tilanne on helppo ratkaista niin että yhdessä alamäessä lisää vapaaehtoisesti etäisyyttä edessä ajavaan pysyvästi.
Oletko ajatellut miten nopeasti auto tulee "takapuoli" edellä vastaan, jos nopeuseroa on yli 20km/h????
Hyvällä tuurilla siinä alamäessä saattaa vielä joku "JUNTTI" ohittaa tämän rekan eikä uskalla sitten ylämäkeen ajaa edes sitä 80km/h nopeutta!!
Voin pyytää huomiseksi ko. ammattiautoilijan asiaan vastaamaan ja asiaa selvittämään!
alinopeutta ei voi perustella maisemilla, kuski ei niitä saa katsella ja piste. törmäät siihen pientareella hoippuvaan humalaiseen 60 tai 80 km/h ni jälki on aika samaa.. jos maisemat kiinnostaa niin kulje bussilla tai aja auto levähdysaluelle.. poatikointi on kans kova sana..
Ei ole tarvinnut paljon erikseen ajatella, joka päivä joku tulee perä edellä vastaan. Mutta omalla ajokäytöksellä vielä useamman "vastaantulijan" voi myös välttää.
No, niitä juntteja kyllä näkee joka päivä liikenteessä. Onneksi harvemmin tietoisesti, mutta kyllä suoraninen kiusantekokin on huolestuttavasti lisääntynyt ihan viime aikoina.
Miksi autokouluun ei vieläkään kuulu pakollinen istuminen raskaan auton penkillä katsomassa liikennettä ja raskaan auton olemattomia mahdollisuuksia vastata "haasteisiin"? Ykkösvaiheessa siitä tuskin olisi mitään hyötyä, mutta eikö se sopisi hyvin kakkosvaiheeseen?
Missä mainitaan että kuski ei saa katsella maisemia? Tietääkseni harva kuski ajaa koko matkan naama viivojen välissä.
Siksi toiseksi ylinopeuttakaan ei saa edes hetkellisesti ohitustilanteessa ylittää, ja kas kummaa, kyllä niin vain tehdään. Ja kuka ihme on ajamassa humalaisen yli? Se että pidentää oman näkökentän vähän kauemmas kuin vain oman konepellin eteen, tarkoittaa että huomaa myös lähestyvät esineet ja ihmiset paljon helpommin.
Ja viimeiseksi. Maisemien katselu oli vain esimerkki. Voi olla että se oli huono esimerkki, mutta annappa sinä esimerkki minkä vuoksi normaaliautoilija saa ajaa ylinopeutta? Alinopeutta ei tarvitse perustella.
En itse ole tekemisissä raskaiden ajoneuvojen kanssa. Mutta moni kaveri ajaa työkseen rekkaa ja joskus olen kyydissä ollut. Olen samaa mieltä "Simon" kanssa, että jokaisen tulisi nähdä minkälaista työtä ne paljon parjatut rekkakuskit tekee. Ja lisäksi, että minkälaista se on tuollaisella SUURELLA autolla liikkua!!!
Kaikki kunnia Rekka-kuskille! Teette miehet mahtavaa työtä!!!
Totta joka sana!
Osaksi myös näillä liikenteessä sekoilijoilla on syynsä siinä että ollaan niin helvetin hätääntyneitä siellä liikenteessä että unohdetaan vilkun käyttö,katveet,ja muut perusliikenne säännöt.Kun sitten sinne liikenteeseen mennään eikä ole paljoa ajokilometrejä takana niin myös alinopeudet luultavasti syntyvä siitä että pyritään antamaan itselleen lisää reaktioaikaa,kun niitä jännittää niin perkeleesti.
Näinpä juuri!
Ei sitä autoilussa voi samalla tavalla liikennettä ajatella/lukea jos takana "valkoisen pupun" mainitsemat 2000km tai sitten vaikka yli 500 000km, kuten allekirjoittaneella.
On aivan turha siellä liikenteessä hermojaan menettää näiden "aloittelijoiden" kanssa. Tottakai heilläkin on oikeus liikenteessä olemiseen ja ajo-opetteluun...
YHTEISPELIÄ! Sillä nämä asiat ratkaistaan.
pieni GALLUP!
Tehdäänpä pieni GALLUP, jolla saadaan pohjustettua näitä keskusteluja!!!
1)Milloin olet saanut kortin?
2)Paljonko kilometrejä takana?
3)Millaisella autolla ajat?
4)Ajatko pääsääntöisesti kaupungissa vai "tien päällä"?
5)Miten mielestäsi suoriudut liikenteessä?
Ihan vaan järkevän keskustelun jatkamiseksi =)
1)Milloin olet saanut kortin?
Kortin sain muistaakseni -90
2)Paljonko kilometrejä takana?
Kuka niitä laskee... joinain vuosina enemmän toisina vähemmän... 20tkm/v
3)Millaisella autolla ajat?
4 vuotta vanhalla riisikoupella :)
4)Ajatko pääsääntöisesti kaupungissa vai "tien päällä"?
Sekä että... Kilsat menee aikalailla tasan noiden välillä.
5)Miten mielestäsi suoriudut liikenteessä?
Omasta mielestäni aivan kohtalaisesti.
-Yksi parkkisakko
-Kaksi ylinopussakkoa (toinen huolimattomuutta toinen tahallinen :)
-Kaksi kolaria (molemmissa syytön osapuoli)
-Pari pienempää kolhua itsekseen (omaa huolimattomuutta)
Sen verran vielä, että Keski-Euroopassa on tullut ajo suoritetta 3 vuoden ajalta niin kaupungeista kuin autobahneilta.
1)Milloin olet saanut kortin?
1986
2)Paljonko kilometrejä takana?
? 500tkm? tällä hetkellä 35tkm/v
3)Millaisella autolla ajat?
AvensisTD-98
4)Ajatko pääsääntöisesti kaupungissa vai "tien päällä"?
Kilometreistä n. 3/4 maantiellä.
5)Miten mielestäsi suoriudut liikenteessä?
-18v "lätkäläisenä" pieni risteyskolari, sen jälkeen bonukset kivunneet maksimiin ja pysyneet siellä.
- 2pv 1 rikesakko ylinopeudesta
-Olen katsonut kuuluvani vahintään keskiverto-kuljettajiin tai vähän ylikin.
1) -92
2)~500 000km, Vuosittain menee aina yli 50tkm :)
3)Pari vuotta vanha Diesel-toiminen farmari ranskatar
4)noin 70% ajosta ajan "tien päällä" ympäri suomea
5)Olen mielestäni rauhallinen kuski, joka tietoisesti ajaa pienoista ylinopeutta, jos vaan liikenteen rytmi/vähyys sen sallii:)
Kolareita en ole ajanut. Jos mukaan ei lueta yhtä Ralli-Escortia joka radalla meni kylelleen/katolleen :)
Yhdet sakot olen eläessäni saanut. 50km/h alueella ajelin 65km/h ja sakothan siitä tuli (-93)
Mielestäni liikennekäyttäytymiseni on sujuvaa ja toiset huomioon ottavaa! Ohi menen, jos on tarvetta. Mutta pääsääntöisesti rauhallisesti ajaen.
En toisaaltaan kyllä tien tukkonakaan halua olla! Diesel-humma on tarjonnut tähän mennessä kyllä aivan riittävän suorituskyvyn.
1) Ööö... -94
2) Vuotuiset vaihdelleet 25-40tkm, yhteensä täytyisi laskea...
3) Volvo 850 T5(bensa siis)
4) Melko tarkasti 50/50, aika vähän kuitenkin ihan keskusta-ajoa.
5) Ehdottoman varmasti keskimääräistä paremmin :)
Ei pienintäkään kolhua koskaan, kerran saanut huomautuksen punaisia päin ajosta(oli muuten keltaiset...).
Useammin ohittaja kuin ohitettava, mutta tilaa annan nopeammille varmasti. Yleensä rauhallinen ratissa, mutta huonolla tuulella joku saattaa onnistua hermostuttamaankin.
1 98
2 n.100 tuhatta km
3 bmw 320i 97 tour.
4 50/50
5 kiitettäväst ilman sakkoja ja kolareita on tullut selviydyttyä.
1)Milloin olet saanut kortin?
1982, sen ensimmäisen
2)Paljonko kilometrejä takana?
n. 1,2 milj
3)Millaisella autolla ajat?
Volvolla useimmiten, joskus myös Scanialla.
4)Ajatko pääsääntöisesti kaupungissa vai "tien päällä"?
Nykyisin 95% on maantieajoa
5)Miten mielestäsi suoriudut liikenteessä?
Näissä hommissa en olisi, jos en pärjäisi. Valitettavan usein tuntee olevansa pienempien jaloissa, ja joskus kyllä myös toisinpäin.
1: -95 muistaakseni
2:joku 15-20tkm vuodessa, paljon siitä nyt sitten tulee...
3:milloin milläkin: -90 Dynamic4 Galant (lainassa välillä), kesäisin kaikenlaisia harraste autoja, mutta yleensä (valitettavasti) -87 diesel Transit työmatkojen ja autourheilu harrastusten takia. Ja kroonisen rahapulan vuoksi.
4:ehkä maantie 60% kaupunki 40%, vaihtelee hieman riippuen onko työpäivä vai ei. Kilometrejä tulee tietenkin enemmän maantiellä, mutta aikaa vietetään kaupungissa ja maantiellä ajaessa likimain yhtä paljon.
5:enhän voisi sanoa itseäni ainakaan keskimääräistä huonommaksi kuljettajaksi kaiken sanomani jälkeen;)
Mutta kyllä kilpaa ajaessani olen huomannut että aina löytyy parempiakin, joten näin on varmasti liikenteessäkin, täytyy kai sitä sen verran itsekritiikkiä olla. Ja niinkuin sanoin, en ole kertaakaan ollut kolarissa syyllisenä osapuolena, enkä ole kertaakaan saanut ylinopeus sakkoja.
1. -96
2. Olisiko joku 200tkm? Ei meillä lasketa.
3. Omat kottoset Alfa Romeot 164 3.0 ja 33 16v, lisäksi välillä busseja Scanian ja Mersun alustoilla, joskus kuorma-autoja joista enimmäkseen Scanioita
4. Enimmäkseen tien päällä, käyttö-164:n alustan viritys ei varsinaisesti suosi Helsingin mukulakiviä joten siellä mieluummin julkisilla =)
5. Ei kolareita, yhdet sakot vuonna -96 kun ajatuksissani ajoin tutkaan 77 rajoituksen juuri vaihduttua 80:stä 50:iin. Suht koht ihmisiksi ajelen ja yritän oppia virheistäni, joita edelleen tuntuu silloin tällöin sattuvan.
Oppia ikävä kaikki.
1. 2002 helmikuussa.
2. ~2000km
3. Joko vanhempieni Peugeot 406 dieselfarmari tai sitten tyttöystäväni isän Opel Ascona vm. 86 (tai 87 tai 88, en ole varma mistään). Ooppeli on aika loistava auto, ottaen huomioon että tyttöystäväni isä korjasi osti sen ja korjasi sen sen jälkeen kun joku oli sen kolaroinut rikki.
4. Pääsääntöisesti kaupungissa, mutta reilut tullut ajettua päälle 1000km maantiellä jo (hei, vastahan olen kortin saanut) kun hiihtolomalla sain kuskailla pariinkiin laskettelurinteeseen ihmisiä.
5. Kohtuullisesti. Aina ei voi kaikkea huomata, mutta virheistään oppii ja eipä ole mitään fataalia vielä sattunut. (Hiihtolomalla tuli pari kertaa tehtyä virhearvio ohitustilannetta suunnitellessa, mutta eipä ollut hätiä koska jätin ohituksen myöhempään vaiheeseen)
1. Kortin sain 1998 (samanapäivänä kun täytin 18v)
2. Kilometrejä takana n. +200tkm
3. Ajan monilla eriautoilla (omistan Sierran)
4. Kaupungissa n. 60%, "tiellä" n. 40%
5. Suoriudun omaltaosaltani mallikkaasti
(Ikäväkyllä muut autoilijat "törpöt" vituttavat minua!)
Ja jos joku väittää, etten omaa "vielä" kokemusta liikenteestä,
niin voin puhtaalla omallatunnolla sanoa, että taitoni ajaa autoa
ovat Vähintäänkin...Riittävät.
1) 1990
2) Alkuaikoina niitä kertyi vuodessa 20tkm, nykyään 50tkm
3) Pienellä saku-dieselillä, vaihto isompaan meneillään.
4) Maantiellä 90%
5) Kukapa sitä haluaisi sanoa olevansa keskivertoa huonompi kuski ;) Sakkoja en ole saanut, liekö tuuria, sillä usein tulee ajettua vähän reippaammin.
1) Kortti 1984
2) Kilometrejä > 800 000km
3) Tällä hetkellä Xsara TD Break -99 (+2 muuta citikkaa)
4) 99%:sti maantie
5) Omasta mielestä hyvin...ei kolareita (jos ei hirvikolaria prätkällä lasketa)
Ylinopeus-sakkoja ~10 kpl, kaikki iltamyöhään hankittuja.
...Omasta mielestä hyvin...ei kolareita (jos ei hirvikolaria prätkällä lasketa)...
Siis jos sulla kolareiden määrä on mielestäsi nolla, niin onko se mielstäsi mulla -1, kun en ole ajanut edes hirvikolaria prätkällä tai millään muullakaan vempeleellä?
Kirjoitin selvästi JOS! Eli ei kolareita JOS...
Ja yhtälönä 0 kolaria 1 hirvikolari = 1 kolari
Mutta JOS ei lasketa, niin 0 kolaria (Ei lasketa( 0 hirvikolaria)) = 0 kolaria...
Selviskö?
Eli saa lukea niinkuin kirjoitetaankin ;)
Ne eivät siinä mielessä omasta mielestä ole ainakaan kuskia "huonontavia" kolareita, ovat vaan huonoa lottoarvontaa varsinkin täälläpäin missä hirviä liikkuu riesaksi asti. (Joinakin päivinä saa pujotella).
Kokemuksesta voin sanoa ettei vauhdilla ole hirven väistön (törmäämisen) kanssa väliä...vaan hullun tuuria tarvitaan ja nopeita refleksejä ja tietenkin ennakointia.
Ps. Tälle keväälle ei ole onneksi nähnyt täällä kuin yhden hirven, mutta lisää on tulossa...ajakaa varovasti taas näin keväällä!
Mäkin sanon sitten: ei kolareita,
JOS ei niitä viittä tai kuutta kunnon pellinruttausta lasketa pienemmistä puhumattakaan.
Eli 0 5=5 tai 0 6=6 ja
0 0=0.
ymmärsinköhän minä oikein?
mutta jos haluatte pilkkuja nu**ia, niin on tullut kolaroitua(?) ketun, koiran, muutaman talitintin, pulun sekä hirvittävän määrän sääskiä ym ötököiden kanssa. Joten jos nekin haluatte laskia niin minä nostan ainakin kädet pystyyn...:)
Mutta ei ole tullut muita autoja, eikä ihmisiä "ruttailtua" ;)
Kuinka monta hirvikolaria vuodessa tulisi jos kaikki hirvet tapettais?
Vauhdilla jos millä juuri on väliä, jos ei halua hirveen törmätä! Jos vaan malttaa ajella korkeintaan 80:iä, ei hirvikolaria hyvin todennäköisesti tapahdu. Yksi asiaan vaikuttava seikka on nimittäin, että hirvi ei kuulemma hahmota auton liikkeitä tuon nopeuden yläpuolella. Eli vaikka kuski ei jostain syystä hirveä ajoissa havaitsisi, hirvi saattaa itse väistää, jos ajat alhaisella nopeudella. Sitäpaitsi väistö on pienemmissä nopeuksissa helpompaa ja tuosta vauhdista ehtii usein vaikka pysäyttää, kun hirvi syöksyy tielle.
Mutta kohtaamiset hirven kanssa ovat erilaisia. Huonolla tuurilla kolaria ei välttämättä voi välttää käytännössä mitenkään. Aikaisemmat onnistuneet väistöt eivät merkitse mitään. Voivat vain haitata tuudittautumaan, että eihän tässä koskaan mitään tapahdu. Eräs hyvä esimerkki on kaverini, joka ajaa melko paljon 'hirvien seassa'. Eräänä syksynä oli taas useampi onnistunut väistö takana, kunnes kerran moottoritiellä hirvi syöksyi täydessä juoksuvauhdissa(on muuten jopa 50km/h) ilmeisesti ohitettavan rekan edestä kaverini auton eteen. Siinä ei paljoa enää mitään tehty, kun vauhtiakin oli sallittu moottoritienopeus. Sen verran paha mälli oli, että autossa olleet eivät muista, ehtikö auto lainkaan hidastua ennen törmäystä. Onneksi auto oli kuitenkin turvallinen ja selvisivät ilman vakavampia vammoja.
Eli vauhtia kannattaa tiputtaa. Eri asia on, kuinka hiljaa malttaa ajaa. Varsinkin jossain moottoritiellä on turha kuvitella, että kukaan viitsii edes pimeällä sateessa hidastaa jonnekin 80:iin. Siksi moottoritiet ainakin pitäisi olla aidattuja kaikkialla. Täytyy myöntää, että eipä sitä itsekään tarpeeksi hiljaa tule ajeltua. Omasta mielestäni olen tietysti kompensoinut sen tarkalla ajoon keskittymisellä, mutta entä sitten, kun se hirvi perkele tuleekin juuri, kun vaihdan radion kanavaa tai ajatus muuten vain karkaa...
Hyvin kirjoitettu!
Lisätään tuohon vielä se, että maantieajossa noin 1 km ennen sivutielle kääntymistä hidastetaan nopeutta vielä entisestään jotta saataisiin kerättyä mahdollisimman pitkä ja tiivis jono taakse.
Heh kilometri, no millaisia tuntemuksia oma käytökseni sitten herättää ?
Itse poikkean valtavirrasta alamäessä. Niinpä tipautan kaasun pois päältä mäen päällä n. 500m ennen kääntymistä ja alan hidastaa vauhtia moottorijarrutuksella. N. 250m ennen kääntymistä laitan vilkun päälle ja n. 150m ennen kääntymistä sytytän jarruvalot ja aloitan loppuhidastuksen 10km/h nopeuteen, jonka jälkeen suoritan käännöksen pienelle sivutielle.
Pyrin suunnittelemaan oman liikennevirrasta irtautumiseni niin, että takana ei ole ketään puskurissa kiinni (=turvaväli). Toisinaan jos takanani on useampia autoja ( ja tie edessä on vapaa) teen pienen kiihdytyksen muutamaa kilometriä ennen kääntymistä. Tämä vain siksi ettei takana tulevien tarvitse jarrutella sitten kun ryhdyn kääntymään.
Joskus perässä ajava tulkitsee kiihdytyksen ilmeisesti haasteeksi ja haluaa pysyä kannassani (ei turvaväliä) vaikka nopeus nouseekin hetkeksi yli sakkorajan. Normaalisti ajan 5 Km/h (todellista nopeutta) yli nopeusrajoituksen.
Vaikka ajonopeuteni onkin pääasiassa melko järkähtämättä juuri tuo rajoitusnopeus 5 Km/h, siltikin lähden harvoin ohittamaaan esim. rekkaa 5Km ennen määränpäätä vaan tipautan nopeuteni kiltisti edellä ajavan nopeuteen ja jättäydyn turvallisen välin päähän odottamaan kunnes käännyn pois tieltä. Tällöin on tietenkin vaarana että perääni alkaa muodostua jonoa.
Niinpä kysymys kuuluu olenko kusipää, kun toimin näin, vai pitäisikö minun liikenteen sujuvuuden vuoksi ohittaa edellä ajava välittömästi vaikka käännyn hetkeä myöhemmin pois tieltä ?
Mielestäni järkevä ajotapa ja ajan niin itsekin.
on aivan ilmiselvää että olet itse juuri yksi niistä kusipäistä jolla on suuret luulot omista ajotaidoistaan ajaessaan toisten takapuskurissa kiinni. toivon sekä sinulle että kaltaisillesi suuriluuloisille hauskoja tutkimusmatkoja ojanpenkkaan!!! Todennäköisesti allasi on joko mersu tai joku typerä tila-auto.
Yhtään kolaria en ole (ainakaan vielä) ajanut, enkä
muille vaaratilanteita aiheuttanut!
Se vaan on niin, että hallitsen (omasta mielestäni ainakin)
autoani erittäin mallikkaasti...lue pääkirjoitus uudelleen
ja mieti asiaa...onko enemistö sinulle tuttu? ;)
...kritiikistä. En voi sille mitään, että minulle tulee aina jotenkin surku näitä voimakkaan kritiikin esittäjiä kohtaan. Heillä kun on sellainen pistämätön ominaisuus saada toiset takajaloilleen, niinkuin vihaiset karhut. Toivon, että ette kasvata omia lapsianne vastaavalla tavalla. Mikä sitten on tuo keino, millä saadaan toinen väistämättä vihaiseksi. Se on se, että nimitellään toista erilaisilla attribuuteilla ja sanotaan että toinen on jotain negatiivista (toinen ei ole OK). Sen sijaan ei sanota, että SE mitä toinen sanoo tai tekee, ei ole OK. Toivon että tämä rautalangasta väännetty esimerkki selvittää asian. Jos sanon sinulle, että olet täysi aivokääpiö ja persekärpänen, se herättää sinussa varmasti negatiivisia tunteita ja vastaat minulle samalla mitalla. Jos sen sijaan sanot vaikka että ihmettelet miksi noin kokenut autoilija voi esittää noin perseestä olevia väitteitä, niin tilanne on jo toinen vaikka molemmissa käytetäänkin alatyylin sanontoja. En arvostele sinua vaan niitä asioita mitä esität.
Taas hymyilyttää...sulla tais mennä herne nenään??
Miksikö??...tunnistit itsesi tästä surullisen kuuluisasta
enemistöstä...sinua on mollattu!! ;)
..ei mennyt herne nenään, eikä muuallekaan. Yritin tuolla viestilläni, joka ei ollut kohdistettu edes alkuperäistä viestiä kohtaan, vain kertoa ajatukseni siitä, miten yleensä täällä esitetään kritiikkiä. Ehkä en tuonut ajatustani tarpeeksi selkästi esille, kun se sinullekin aiheutti väärinkäsityksen. Jos se kuitenkin aiheutti hymyilyä, niin sittenhän päiväsi on pelastettu ;-)
Eräs kaverini on autokoulussa opettajana. Tämä kaveri tuossa kertoi tylyä kertomaa; Suomessa tehtiin tutkimus vuonna 2000, jossa kyseltiin ihmisten ajotottumuksista. Tutkimuksen tulos: 98% suomalaisista autoilijoista pitää itseään keskivertoa parempina kuljettajina!!!!!!
Valitettavasti en tiedä otoksen kokoa, mutta luulisin että otos on ollut tarpeeksi suuri, jotta kehdataan ilmoittaa tällainen tulos..
Joten en ymmärä minkä perusteella liikenteessä on pelkästään huonoja kuljettajia, jos kerran kaikki kuljettajat on jo keskivertoa parempia? ;)
Että näin...
Tunnettu totuus jota tätäkin palstaa lukiessa on tullut mietittyä.