Kehysriihessä Suomen kansa katsoo sinuun.
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Saarikko kyllä täyttää koko ruudun, ja näkyy vielä naapurinkin televisioon sitä riittävän, kiikarilla tarkistin. Piti laittaa television alle halkopölkyt, kun pelotti, että tv-taso romahtaa.
Vielä muutama vuosikymmen sitten suuri joukko kansalaisia olisi kokoontunut laulamaan Säätytalon portaille neuvotteluihin asteleville virttä "Jumala onpi linnamme".
Miksi ei enää?
Eivät ne kansanjoukot ennenkään säätytalon portailla ole laulaneet. Ainakaan virttä.
"Lokakuun viimeisenä päivänä vuonna 1939 Juho Kusti Paasikivi ja Väinö Tanner lähtivät Moskovaan neuvottelemaan rauhasta. Helsingin rautatieasemalla kansa veisasi Martti Lutherin virttä Jumala ompi linnamme."
Juuri tuohon vuoden 1939 tapahtumaan viittasin. Silloin kansalla oli viimeinen mahdollisuus nähdä neuvotteluihin menevät rautatieasemalla, nyt Säätytalon portailla. Olennaista on sama tunnelma. Suomen tulevaisuus on vaakalaudalla.
Kepun pikkupolitikointi ei ole isänmaan asialla olemista. Nyt pitäisi kantaa vastuuta eikä pikkupolitikoida ja demonstroida kepun sisäisten linjaerojen takia.
Uudet isännät ovatkin sitten Maailmanpankki ja IMF ja runtu sen mukaista.
Saarikon poliittinen uhoamismanööveri vie uskottavuutta. Kansa ei kiitä veneen keikuttamista kriisiaikana. Matti Vanhanen osasi TV:n ykkösaamussa asetella sanansa valtiomiesmäisesti. Saarikon puheet ovat onttoa kalkatusta. Niistä puuttuu sisältö. Keskustalle on katastrofi, jos Saarikosta joskus tulee valtiovarainministeri. Ei siellä ole ketään hyvää. Lintiläkin kuuluu merkonomisarjaan.
Hyvin näyttää Kepun linja pitävän edelleen.
Näkökulma: Maassa maan tavalla, sanoi Mika Lintilä, kun omalle valtiosihteerilleen 650 000 euron ”eläkeviran” antoi
Tiilikaisen nimittäminen GTK:n pääjohtajaksi oli kannatusalhosta kärsivältä keskustalta hullunrohkea temppu, kirjoittaa politiikan ja talouden toimittaja Marko-Oskari Lehtonen.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/974b11fc-3055-4567-b2a4-b8e804e74982
Ihra-Saarikko ja Mulukku-Vanhanen ovat hyvää vauhtia liittymässä Juha-Lesta Sipilän kanssa samaan suojatieseikkailijoiden joukkoon..?
"Tappelun aloittaa se, joka lyö takaisin."
– Vanha venäläinen sananlasku
Kylmä maa meillä. Keskustan pitää huoli että on lämmistyskattilaan laittaa ainetta jolla asunnot ym pysyy lämpimänä. Ei niitä aineita tule kieltää, tulee punavihreällä mallilla kylmä ja nälkä. Samoin huolehtia etteivät punavihreät haaskaa valtion varoja ihan olemattomiin, kun ne lainat pitää takaisinkin maksaa.