Vieläkö joku uskoo tässä maassa horoskooppeihin, tai niiden ennustuksiin?
Hauskaa, tai sitten on ollut vähemmän hauskaa, huomata, millaisia "ennustuksia" päivälehdet, tai joidenkin ennustusfirmojen verkkosivut laativat. Joskus olen niitä lukaissut, ja huomannut, että oikeastaan yksikään niistä, joko päivittäisistä, viikottaisista, tai kuukausittaisista ei koskaan toteudu.
Ainakaan omalla kohdallani ne eivät ole koskaan toteutuneet.
Esim. Astro. fi, vai oliko se joku Astra Zenecan sivustolla ennusteltiin tälle viikolle monen horoskooppimerkin kohdalla tapahtuvaksi "yllättäviä kohtaamisia", ihastumisia, rakkauden löytämistä.
Puhuttiin jostakin "Uranuksen ja Venuksen liittymästä, vai mistä lie konjuktiosta". Tarkemmin en enää muista. Jos nuo ennustukset todella pitäisivät paikkansa, niin tällä viikolla on pitänyt sitten tapahtua melkoista vilttien heilumista suurissa määrin.
Miten lie muilla, ja onko flaksi sitten käynyt? Sitä en tiedä. Olisikin mielenkiintoista, jos joku tekisi oikeasti edes joskus jonkin gallupin horoskooppien paikkansapitävyydestä ja ennustusten toteutumisesta.
No, ei ainakaan ole pitänyt minun kohdallani paikkaansa. Yksin olen ollut jo ainakin neljän vuoden ajan. Eikä romantiikan, rakkauden, seksin, tai minkään muunkaan kohdalla ole tapahtunut yhtään mitään. Eikä tapahdu tälläkään viikolla, suurista ennustuksista, ja planeettojen kohtaamisesta huolimatta.
Minusta nuo kaikki horoskooppi ja ennustuspalvelut ovat täyttä huijausta, eli vedätystä.
Surullisinta tässä kaikessa on se, että luodaan tarkoituksellisesti toivon ja onnen ja suurien asioiden tapahtumista, vaikka niille ei löydy mitään konkretiaa.
Kaikki nuo ennustusfirmojen palvelut perustuvat vain hyväuskoisten rahojen viemiseen, ilman mitään vastinetta.
No, kuka, tai ketkä sitten ansaitsevat leipänsä keinolla millä tavalla. Vaikka Suomessa onkin vapaan elinkeinon harjoittamisen oikeus.
Silti, onko se sitten oikein, moraalisesti ja eettisesti, on vähän kyseenalaista.
Horoskooppiennustukset menevät aina pieleen, eivätkä koskaan toteudu
Anonyymi
2
166
Vastaukset
- Anonyymi
No, ei se sivusto todellakaan Astra Zeneca ainakaan ollut. Se oli se lääkealan yhtiö. Sorry kirjoitusvirhe. Sivusto oli todellakin Astro. fi.
Mutta kuten sanoin: kaikki horoskoopit ja niiden ennustukset ovat täyttä hölynpölyä ja valehtelua. - Anonyymi
> Horoskooppiennustukset menevät aina pieleen, eivätkä koskaan toteudu
Yllättävää kyllä, kun "hyvä" horoskooppihan on tehty niin, ettei se voi epäonnistua, koska on tulkittavissa sopivaksi kaikissa tapauksissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,714235Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt152704Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu242387Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod142277Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1072183Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1092183Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e992131Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.6071937MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,141915Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S231673