Horoskooppiennustukset menevät aina pieleen, eivätkä koskaan toteudu

Anonyymi

Vieläkö joku uskoo tässä maassa horoskooppeihin, tai niiden ennustuksiin?

Hauskaa, tai sitten on ollut vähemmän hauskaa, huomata, millaisia "ennustuksia" päivälehdet, tai joidenkin ennustusfirmojen verkkosivut laativat. Joskus olen niitä lukaissut, ja huomannut, että oikeastaan yksikään niistä, joko päivittäisistä, viikottaisista, tai kuukausittaisista ei koskaan toteudu.

Ainakaan omalla kohdallani ne eivät ole koskaan toteutuneet.

Esim. Astro. fi, vai oliko se joku Astra Zenecan sivustolla ennusteltiin tälle viikolle monen horoskooppimerkin kohdalla tapahtuvaksi "yllättäviä kohtaamisia", ihastumisia, rakkauden löytämistä.
Puhuttiin jostakin "Uranuksen ja Venuksen liittymästä, vai mistä lie konjuktiosta". Tarkemmin en enää muista. Jos nuo ennustukset todella pitäisivät paikkansa, niin tällä viikolla on pitänyt sitten tapahtua melkoista vilttien heilumista suurissa määrin.
Miten lie muilla, ja onko flaksi sitten käynyt? Sitä en tiedä. Olisikin mielenkiintoista, jos joku tekisi oikeasti edes joskus jonkin gallupin horoskooppien paikkansapitävyydestä ja ennustusten toteutumisesta.

No, ei ainakaan ole pitänyt minun kohdallani paikkaansa. Yksin olen ollut jo ainakin neljän vuoden ajan. Eikä romantiikan, rakkauden, seksin, tai minkään muunkaan kohdalla ole tapahtunut yhtään mitään. Eikä tapahdu tälläkään viikolla, suurista ennustuksista, ja planeettojen kohtaamisesta huolimatta.

Minusta nuo kaikki horoskooppi ja ennustuspalvelut ovat täyttä huijausta, eli vedätystä.

Surullisinta tässä kaikessa on se, että luodaan tarkoituksellisesti toivon ja onnen ja suurien asioiden tapahtumista, vaikka niille ei löydy mitään konkretiaa.

Kaikki nuo ennustusfirmojen palvelut perustuvat vain hyväuskoisten rahojen viemiseen, ilman mitään vastinetta.
No, kuka, tai ketkä sitten ansaitsevat leipänsä keinolla millä tavalla. Vaikka Suomessa onkin vapaan elinkeinon harjoittamisen oikeus.
Silti, onko se sitten oikein, moraalisesti ja eettisesti, on vähän kyseenalaista.

2

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No, ei se sivusto todellakaan Astra Zeneca ainakaan ollut. Se oli se lääkealan yhtiö. Sorry kirjoitusvirhe. Sivusto oli todellakin Astro. fi.

      Mutta kuten sanoin: kaikki horoskoopit ja niiden ennustukset ovat täyttä hölynpölyä ja valehtelua.

    • Anonyymi

      > Horoskooppiennustukset menevät aina pieleen, eivätkä koskaan toteudu

      Yllättävää kyllä, kun "hyvä" horoskooppihan on tehty niin, ettei se voi epäonnistua, koska on tulkittavissa sopivaksi kaikissa tapauksissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      904
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      768
    3. 55
      725
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      43
      694
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      654
    6. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      44
      640
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      629
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      577
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      570
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      516
    Aihe